HAK-İŞ TARAFINDAN DÜZENLENEN “FİLİSTİNLİ KADINLARLA ULUSLARARASI DAYANIŞMA KONFERANSI”NA KATILDIK

Konfederasyonumuz HAK-İŞ tarafından Filistin halkının sesi olmak, Gazzeli kadın ve çocukların sesini duyurmak için “Filistinli Kadınlarla Uluslararası Dayanışma Konferansı” gerçekleştirildi.

Konferansa, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Yunus Değirmenci, Halil Çukutli, Mehmet Ali Kayabaşı, HAK-İŞ Genel Sekreteri Eda Akbulut, Genel Başkan Yardımcılarımız Remzi Karataş, Mustafa Özüpek, Süleyman Doğan, Genel Sekreterimiz Muhammet Esat Eyvaz, Genel Sekreter Yardımcılarımız Fadlı Erdem, Uluslararası Konfederasyonlardan gelen sendikacı kadın liderler, üyelerimiz, kadın komitelerimiz katıldı.

Program, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Filistin’de şehit olanlar ve tüm iş kazalarında hayatını kaybedenler adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. İstiklal Marşı okunmasının ardından tüm şehitlerimiz adına Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.

Programda, Grup Yürüyüş tarafından, 7 Ekim tarihinden bugüne Filistin’in sembol şarkılarından birisi olan “Kardan Aydınlık” başta olmak üzere birçok ezginin seslendirildiği konser verildi. Konfederasyonumuzun Filistin konusunda yürüttüğü faaliyetleri içeren ve Kadın Komitesinin faaliyetlerini anlatan filmler izlendi.

Toplantıda “Katil İsrail, Katil ABD”, “Katil İsrail Filistin’den Defol”, “HAK-İŞ Nerede, Biz Oradayız”, “Gazzeli Kadınlar Siyonizmi Yenecek”, “Gazze’ye Selam Direnişe Devam”, “Kadınların Onuru Katilleri Yenecek” sloganları atıldı.

 

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI MAHİNUR ÖZDEMİR GÖKTAŞ:

“FİLİSTİN, BÜTÜN DÜNYANIN GÖZÜ ÖNÜNDE YAĞMALANIYOR”

Konferansta salona hitap eden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, programa ev sahipliği yapan Konfederasyonumuz HAK-İŞ’e teşekkür ederek, “Asırlardır bu topraklara hayat veren, yurt bilen Filistinlilerin kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden İsrail tarafından yok edilmeye çalışıldığını belirterek, “Filistin, bütün dünyanın gözü önünde yağmalanıyor, Filistinli kardeşlerimiz soykırıma uğruyor. 75 yıldır işgal altında yaşayan Filistinliler, ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı korumak için canlarını siper ediyor.” dedi.

 

“FİLİSTİN AÇLIK VE SUSUZLUĞA MARUZ BIRAKILIYOR”

Bakan Göktaş, Filistin’de anne olan bir kadın, çocuğunun doğduğu an ölümle karşı karşıya kalabileceğini bildiğini, Gazze’de binlerce çocuk her yeni güne bomba sesleriyle, küçük bedenlerine isabet eden beton parçalarıyla uyandığını belirtti. Göktaş, “Böylesi önemli bir günde, herkes susarken, Filistinli Kadınlarla Dayanışma Konferansı düzenlemenin çok kıymetli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Binlerce çocuk evlerini, oyuncaklarını, kitaplarını, kıyafetlerini kaybediyor. Annelerini, babalarını, kardeşlerini kaybediyor. Açlık ve susuzluğa maruz bırakılıyor. Acılar içinde tedavi edilmeyi bekliyor” diye konuştu.

Mazlum coğrafyalardaki tüm kadınlarla dayanışmalarını da sürdüreceklerini kaydeden Göktaş, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.

 

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN:

MÜCADELE’NİN SEMBOLÜ FİLİSTİNLİ KADINLARA SELAM OLSUN”

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan, Dünya Emekçiler Günü dolayısıyla uluslararası düzeyde düzenlenen programda binlerce emekçi kadın ile buluşmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade belirterek, “Mücadelenin onuru, sembolü, kahramanlıkların en büyüğüne sahip Filistinli kadınlarımıza bu salondan selam olsun. Katil İsrail’in bütün baskılarına, katliamlara, teslim olmayan, siyonizme ve katliamlara direnen, evlatlarıyla birlikte destanlar yazan Gazzeli kadınlarımıza selamlar olsun” diye konuştu.

“KAHROLSUN İSRAİL, KAHROLSUN ABD”

Gazze’de Siyonist İsrail tarafından 7 Ekim sonrası akıl almaz bir katliam gerçekleştirildiğini söyleyen HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan, “Bir asra yaklaşan işgalin, katliamın, zulmün devam ettiği topraklarda onurlu bir mücadeleyi, özgür bir Filistin devletini inşa etmek için kendilerini, çocuklarını, ailelerini ve geleceklerini savunan kahraman kadınlarımıza, yaşlılara, direnişçilere selam olsun. Dünyanın gözü önünde, katil Amerika’nın desteğiyle, Siyonist devletin katliamlarına direnen ve asla teslim olmayan, yüzlerce şehit veren, bu toprakları terk etmeyen ve tüm dünyaya Filistinli anaların yanında olduğumuzu göstermek için buradayız” şeklinde konuştu.

“CUMHURBAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Filistin konusunda herkese büyük görevler düştüğünü belirten Arslan, “Filistin konusunda yapılanlar yetmez. Sayın Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan’ın ezber bozan kararlılığına ve azmine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

 

HAK-İŞ KADIN KOMİTESİ BAŞKANI FATMA ZENGİN:

“FİLİSTİNLİ KADINLARIMIZ İÇİN BURADAYIZ”

HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanı Fatma Zengin, dünya emek hareketinin öncüleri olarak, dünyanın gözleri önünde yaşanan katliama, soykırıma dur demek için toplandıklarını ifade ederek, “Filistin’de yaşanan insanlık dramının son bulması için Filistinli kadınlarla uluslararası düzeyde dayanışmamızı göstermek adına buradayız. Dünyanın dört bir tarafından gelen sendikacı kadınlar burada. HAK-İŞ teşkilatı burada” diye konuştu.

“ASGARİ GEÇİM GÜVENCESİ İSTİYORUZ”

Fıtratta Farklılık Haklarda Eşitlik’in yanında, aile ve çalışma hayatının uyumlu hale getirilmesi, aile dostu çalışma modellerinin geliştirilmesi, kadının fiili uygulamalar nedeniyle içerisinde bulunduğu dezavantajlı durumunu telafi edecek sosyal ve ekonomik tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayan Zengin, “Evinde çocuklarına ve bakıma muhtaç aile yakınlarına bakmak zorunda olan kadın, bu çalışmalarından dolayı çoğu zaman ne bir ekonomik destek alabilmekte ne de sosyal güvenlik sistemine dahil olabilmektedir. Bu nedenle kadınlar için asgari geçim güvencesi ve insan onuruna yaraşır bir emeklilik sisteminin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” talebinde bulundu.

Afrika Sendikalar Birliği Örgütü (OATUU) Kadın Komite Başkanı Barbara Chrısta Van Der Westhuızen, “Bizler Filistinliler için masum çocuklar için gözyaşı dökmeye devam edeceğiz. Sizin acınız bizim acımız, biz bir bütünüz, biz siziz siz bizsiniz” dedi.

 

Arap Sendikalar Konfederasyonu (ATUC) Kadın Komitesi Başkanı Aesha Hamoudda, Filistinli kadınları desteklemek adına gerçekleştirilen uluslararası konferansın çok önemli olduğunu belirterek, konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Genel Başkanımız Mahmut Arslan’a teşekkürlerini iletti. Hamoudda, Filistin halkının asla yok edilemeyeceğini vurgulayarak, İsrail’in zulmünün son bulacağını ifade etti.

 

Pan Avrupa  Bölgesel (PERC) Konsey Başkan Yardımcısı Alisa Subashı, “HAK-İŞ genel Başkanı Arslan’a teşekkür ediyorum.  Bu büyük kürsüde bize fırsat verdiği ve sesimizi uluslararası alanda duyurduğu için teşekkür ediyoruz” dedi. Filistin halkının 73 yıldır zulüm altında olduğunu hatırlatan Subashı, “Filistinli kardeşlerimizi daima destekledik, bu zulüm karşısında desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

***

Program sonuç bildirisinin okunması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.