GENEL MERKEZ BİNAMIZIN AÇILIŞI ÇALIŞMA BAKANI IŞIKHAN’IN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sendikamız Öz Sağlık-İş’in yeni Genel Merkez binası açılış töreni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Açılış törenimiz Kur’ân-ı Kerîm tilaveti ile başladı.

Yeni Genel Merkez Binamızın açılış törenine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof.Dr. Vedat Işıkhan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, 65. Hükümet Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı AK Parti Ankara Milletvekili sendikamızın eski Genel Başkanı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Ankara Milletvekili ve TBMM Divan Kitap Üyesi Kurtcan Çelebi, AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan, AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Av. Ahmet Aydın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Zafer Tarıkdaroğlu, Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş, TBMM AK Parti Ankara İl Başkan Yardımcısı Cemal Güngör, Keçiören Belediye Başkanı AK Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok, AK Parti Kalecik Belediye Başkanı ve Çankaya Belediye Başkan Adayı av. Duhan Kalkan, SGK Başkan Yardımcısı Lütfi Aydın, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Ekonomik Hayata Katılım Daire Başkanı Alper Şirin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Volkan Öztürk, Aile ve Sosyal Hizmetler Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Ayşegül Yıldırım Kara, Aile ve Sosyal Hizmetler Çocuk Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Şeref Kazancı, Aile ve Sosyal Hizmetler Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden av. Büşra Altınbay ve Mine Atan Karabulut, HAK-İŞ Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Mahmut Arslan, Sendikamız Genel Başkanı ve HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Devlet Sert, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Yunus Değirmenci, Halil Çukutli, Mehmet Ali Kayabaşı, Sendikamız Genel Başkan Yardımcıları Adem Yavuz, Mustafa Özüpek, Remzi Karataş, Süleyman Doğan, HAK-İŞ Genel Sekreteri Eda Akbulut, Genel Sekreter Yardımcıları Fatma Zengin ve av. Hamdi Abdullah Koçoğlu, Sendikamız Genel Sekteri Muhammet Esat Eyvaz, Genel Sekreter Yardımcılarımız Yavuz Aksanoğlu, Fadlı Erdem, Yahya Bilgin, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Konfederasyonumuza bağlı sendikaların Genel Başkan ve yönetim kurulu üyeleri, MEYAD Başkanı İsmail Akgün ve Genel Sekreteri Zahide Çakır, Genel Merkez çalışanlarımız ile basın mensupları katıldı.

Kur’ân-ı Kerîm tilaveti ile başlayan Genel Merkez Binamızın açılış töreni Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert’in konuşmalarıyla devam etti. 

 

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI VEDAT IŞIKHAN:

“BAŞARI BİRLİKTE HAREKET EDEREK, DAYANIŞMA İÇERİSİNDE MÜMKÜN OLUR”

Açılış törenimize katılımcılara hitap eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof.Dr. Vedat Işıkhan, “Öz Sağlık-İş Sendikamızın 10. Kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Ciddi bir örgütlenme ve büyüme ile 10 yılda sendikacılıkta kıymetli bir noktaya gelmenizden dolayı kutluyorum. Sizlerin kararlığı birlik ve beraberlik ruhu sendikalarımızın güçlenmesinde ve bugünlere gelmesinde çok büyük bir rol oynamıştır. Sağlık sektörü insanı koruma ve yaşatma görevi üstlenmiştir. Sağlık emekçileri bu kutsal görevi yerine getirirken her türlü zorlukla gece gündüz demeden mücadele etmektedir. Öz Sağlık-İş Sendikası’nın yeni genel merkezi bu değerli emekçilerin haklarını korumak, onların sesi olmak, çalışma koşullarını geliştirmek adına inşallah önemli bir merkez olacaktır. Burası sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının bir araya gelerek birlikte daha güçlü adım atabileceği bir merkez olacaktır. Bugün burada açılışını gerçekleştireceğimiz bu binanın sadece fiziksel bir mekan olmadığını aynı zamanda emekçilerin birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu yansıttığını belirtmek isterim. Bu ruh sendikacılığın temel taşıdır. Başarı ancak birlikte hareket ederek ortak amaçlar doğrultusunda ilerleyerek dayanışma içerisinde mümkün olacaktır. Sendikamızın güçlenmesi ve sesinizin daha fazla duyulması sizlerin haklarını korumak ve geliştirmek konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak bende her zaman yanınızda olacağım.” İfadelerini kullandı.

GENEL BAŞKAN SERT:

“YOK YILLARINDAN GELİYORUZ”

Açılış töreninde konuşan Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, “Cenab-ı Hakkın bizlere, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine hizmet etmek için nasip ettiği her nimete şükrederek sözlerime başlamak istiyorum. Biz yok yıllarından geliyoruz…Üyenin kendisinin bile neredeyse yok olduğu yıllardan…Herhangi bir gelirin olmadığı yıllardan…Örgütlenme mücadelesinin tek dayanağının cebimiz olduğu yıllardan…Taşeron zulmü altında inleyen sağlık ve sosyal hizmet işçisini örgütlemek adına, dava adına kolları sıvadığımız yıllardan…

Hizmet İş Sendikamızın bizlere tahsis ettiği bir oda, bir iki masa, 3-5 sandalyeden ibaret bir genel merkez’den geliyoruz…

Genel Başkanın, yardımcısının, yönetiminin, personelinin aynı oda da aşkla, şevkle, büyük bir mücadele ile çalıştığı tek göz odamızdan geliyoruz… Aidat geliri olmadığı için teşkilatlarımıza avans yollayamadığımız yıllardan… Üyemize ısmarladığımız çayları kantinlere borç yazdırdığımız yıllardan…

Bu anlattıklarım, sadece bugüne mahsus bir konuşma değil. Bizler bu kutlu davanın başladığı, ilk günkü heyecanlarımızla mücadeleye sarıldığımız yok yıllarını her gün kalbimize, vicdanımıza tekrar tekrar anlatıyoruz. Anlatıyoruz ki, Öz Sağlık-İş Sendikası’nın her bir üyesi, her bir mensubu dünyanın en kutsal mücadelesi olan emek ve ekmek mücadelesinde katedilen mesafeyi görebilsin, Bizler de nereden geldiğimizi, nasıl geldiğimizi bir an bile unutmadan, 203 bini aşan sağlık ve sosyal hizmet işçisi sevdamıza davamıza, hizmet etmeye devam edebilelim.

“BU BİNA ÜYELERİMİZİN ANKARA’DAKİ YENİ YUVASI”

Bugün bizler için çok özel bir gün. Sizlerin şahitliği de böylesine güzel bir gün için çok önemli. Teşkilatlarımızın 203 bin üyemizi temsilen burada bulunması çok çok kıymetli. İşte bu gördüğünüz bina; Öz Sağlık İş Sendikası üyelerinin Başkent Ankara’daki yeni yuvası, yeni hizmet binası Cenab-ı Hakka sonsuz şükürler olsun, Sendikamıza bahşettiği her nimet üyelerimize, teşkilatlarımıza hayırlar getirsin hak mücadelemizin yolunu açsın. Haklı davalarımızın savunuculuğunu yaparken; Bizlere, Teşkilatlarımıza, Sendikamız Öz Sağlık-İş’e, Konfederasyonumuz HAK-İŞ’e, Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine, kutlu bir yuva, onurlu emek mücadelesinde delinmez bir zırh olsun.

Bu bina sendikamızın 2. Hizmet binası.  Daha önce Gazi Mahallesi’nde bulunan Genel Merkezimiz büyüyen, büyüdükçe güçlenen, güçlendikçe Türk Sendikal Hayatına sağladığı katkıları da aynı nispette büyüyen Sendikamıza artık dar gelmeye başlamıştı.  Yaptığımız kiralamaların da yetmediğini anladığımızda yeni hizmet binası almaya karar verdik. Allah nasip etti.

Sendikamız artık sağlık ve sosyal hizmet işçilerine Ankara’nın göbeğinde 14 katlı yeni binasında hizmet veriyor.

Artık sağlık ve sosyal hizmet emekçisi Öz Sağlık-İş Üyeleri;

  • Tüm ofis katları,
  • Toplantı salonları,
  • Kongre salonları,
  • Stratejik Araştırmalar Merkezi
  • Komite Departmanları
  • Arşiv alanları
  • Yemekhanesi,
  • İbadethane mekanları
  • Kapalı garajları ile 10.500 metrekarelik bir çatının altındalar.

Bugüne kadar emekçi kardeşlerimize, üyelerimize, teşkilatlarımızla birlikte karşı yüzümüzün akıyla hizmet ettik. Bundan sonra da aynı azim, aynı inanç, aynı kararlılıkla hizmet etmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz.

Bu kutlu yuva Öz Sağlık-İş ailesine hayırlı olsun. Konfederasyonumuz HAK-İŞ’e hayırlı olsun…

Sağlık ve sosyal hizmet işkolundaki tüm işçi kardeşlerimize ufuk olsun, çatı olsun inşallah”.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN:

“BUGÜN BÜYÜK BİR BAŞARI HİKAYESİNE İMZA ATTIK”

Konfederasyonumuzun Genel Başkanı Mahmut Arslan yeni hizmet binamızın hayırlı olmasını temenni ederek “Nasıl bir örgütlenme modeli içerisinde nasıl yapacağız tartışmalarında önemli süreçleri birlikte yaşadık. Devlet bey ve onunla görev alan arkadaşlarımız hiç kimsenin cesaret edemediği bu zor görevi üstlendiler. Bugün büyük bir başarı hikayesine imza attık. İlk kurucularımızdan bugüne kadar, son genel başkanına ve yönetim kurullarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah sizden razı olsun. Başlangıçta temelini ‘besmele’ ile attığımız zor şartlardan bugünlere büyük bir başarı hikayesinin imzasını atan kardeşlerimi kutluyorum.” Dedi.

“TAŞERON SİSTEMİNİ ÇÖPE ATTIK”

Kamudaki taşeron şirketlerde çalışan 1 milyona yakın işçinin HAK-İŞ’in ısrarlı talebi üzerine kadroya geçirilmesiyle Türk Çalışma hayatında en büyük reforma imza atıldığını dile getiren HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan şunları söyledi: “Reformun imzasını atanlardan biride sayı  Jülide Sarıeroğlu’dur. Sayın Cumhurbaşkanımız pek çok endişe ve itiraza rağmen bizim taleplerimizi kabul etti. Bugün bu sendika, bu devasa hizmet binasına, 200 binden fazla üyeye sahipse bunun en büyük kahramanlarından birisi Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Ona buradan gerçekten teşekkür ediyorum. Taşeron sistemini çöpe attık ve Türkiye çalışma hayatında yüzde 9 olan sendikalı işçi sayısını yüzde 15’e çıkarttık. Bu yeterli değil ama bu büyük değişim dünyada da ses getirdi ve örnek alındı. Onun için bu kahramanları unutmayacağız.

Sendikamızın 200 binli kadrosunun her birini kutluyorum, sendikamızın genel başkanı ve ekibi kutluyorum, 10 yıl önce kurulan Öz Sağlık-İş, 10 yıl sonra Türkiye’nin üçüncü büyük, iş kolunun ise en büyük işçi sendikası oldu. 10 yılda Türk endüstri ilişkiler sisteminde, Türk çalışma hayatında böyle bir başarı hikayesi yok. Emeği olan herkesi kutluyorum.”

 

AK PARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI HAYATİ YAZICI:

“DEMOKRASİ ÖRGÜTLÜ TOPLUM DEMEKTİR”

Açılış törenimizde selamlama konuşması yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, “Demokrasi örgütlü toplum demektir. Siyasi partiler dışında etkin örgütlülük sendikalar faaliyetlerde yer alır. Sendikalar, üyelerinin sosyal ve ekonomik haklarını iletişim sağlamak suretiyle ülkenin imkanlarıyla düzeltmek suretiyle iletişim kurarak çalışırlarsa sendikalar o kadar güçlenir ve toplumda bundan mutluluk duyar. Bu anlamda HAK-İŞ Konfederasyonu ve Öz Sağlık-İş Sendikasının çalışmalarını takdirle karşılıyor, bir kez daha tebrik ediyorum. Milletimizden yetki aldığımız 2002 yılından bu yana Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak inşa ettiğimiz, en fazla kaynak ayırdığımız alan sağlık alanıdır. İkincisi eğitim, üçüncüsü Savunma Sanayii oldu. Referansımız her zaman ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ oldu.” Dedi.

KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI ve ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI ALTINOK:

“ÖRGÜTLÜ OLURSANIZ HAKKINIZA HUKUKUNUZA DAHA ÇOK SAHİP ÇIKARSINIZ”

Sendikamızın yeni hizmet binasını tebrik ederek konuşmalarına başlayan Keçiören Belediye Başkanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Turgut Altınok, “Örgütlü olursanız hakkınızı, hukukunuzu daha çok alırsınız. Örgütlü olursanız hakkınıza, hukukunuza sahip çıkarsınız. Sıfırdan başlayıp 10 yıl içerisinde Türkiye’nin 3’üncü büyük sendikası olmak kolay değil. Bu tesisler çalışanlarınıza daha iyi hizmet vermeye, Ankara’ya geldiklerinde bir evinin olması açısından çok önemli. Yeni binanız hayırlı olsun, HAK-İŞ’imize, çalışanlarımıza hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından dualarla açılış kurdelesi kesildi.