GENİŞLETİLMİŞ BAŞKANLAR KURULU TOPLANTIMIZ ANKARA’DA YAPILDI

Sendikamızın Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

81 İlden Şube Başkan ve Şube Başkan Yardımcılarımızın katıldığı Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantımıza, Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcıları Adem Yavuz, Mustafa Özüpek, Remzi Karataş, Süleyman Doğan, Genel Sekreterimiz Muhammet Esat Eyvaz, Genel Sekreter Yardımcılarımız Yavuz Aksanoğlu, Fadlı Erdem, Yahya Bilgin, 81 İlden Sendikamız Şube Başkan ve Yardımcıları ile Genel Merkez Personeli katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantımızda Sendikamız Tanıtım filmi izletildi, Genel Başkanımız Devlet Sert, Şube Başkanlarımız ve yönetim kurulu üyelerine hitap etti.

“6 ŞUBAT DEPREMLERİNDE BÜYÜK KAYIPLAR VERDİK”

Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplatışında salona hitap eden Genel Başkan Sert, “Geçen Yıl 6 Şubat depremiyle alakalı o bölgeye tekrar yönetim kurulu üyelerimizle birlikte iştirak ederek Adıyaman şube Başkanımız merhum Osman İzci kardeşimize bir mevlidi şerif düzenledik, yoğun bir program gerçekleştirdik. Osman İzci kardeşimizi anlatmamıza gerek yok. Adıyaman Şubemizde Şube Başkanlığı yapmış cefakâr çalışmalarıyla kendini ispatlamış birisidir. Ailesiyle birlikte göçük altında kalmış depremdeki kayıplarımızdan biri. Adıyaman Şube Başkan Yardımcımız Süleyman Oral kardeşimiz yine kendisini kaybettik. Fadlı Erdem kardeşimizin yine kardeşi ve ailesini yitirdik. Personel kardeşimiz Abdulkadir Karakoç’un yine 2 çocuğunu ve 165’e yakın üyemizi kaybettik. Osman İzci kardeşimizin adını Sendikamızda bir toplantı salonuna vererek ismini yaşatmaya devam edeceğiz inşallah.

Erzincan İliç’te yine maden faciasında 9 işçimiz hala toprak altında. Bu facia bize İş Sağlığı ve Güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlattı”.

“ÖZ SAĞLIK-İŞ’İN YAPTIĞI SENDİKACILIK ARTIK PARMAKLA GÖSTERİLİYOR”

“10 Yaşındayız 100 yıllık sendikacılık geçmişi edindik neredeyse. Kamudaki en büyük sözleşmeleri imzalıyoruz kolay değil. Üye sayımız resmi istatistiklere göre 203 bin. Bu üyelerimizin 114.284’ü erkek, 91 bin 201 kadın üyemiz var. Kadınlarımıza özellikle çok büyük bir iş düşüyor. Teşkilatımızın yarısı erkek yarısı kadın üyemiz. Türkiye’nin en büyük 3. Sendikasıyız.         Sağlık ve Sosyal Hizmet İşkolundaki liderliğimiz devam ediyor, çok şükür 81 ilde, 85 şube başkalığımız var. Öz Sağlık-İş’in yetkililerinin her yerde üyesinin yanında olması gerekiyor.”

“TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÖRGÜTLENME AĞINA SAHİP SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜYÜZ”

“Türkiye’nin En Büyük Örgütlenme Ağına Sahip sivil toplum örgütüyüz. Toplam Temsilci Sayımız 3 bin 232, Bunun 460’ı baş temsilci, 2 bin 772’si Temsilcimiz var. Türkiye’nin en büyüklerinden birisiyiz. 14 katlı Genel Merkez binamız var. Tüm illerde Şube Başkanlığımız, satın alma ya da kiralama yöntemiyle edindiğimiz şube binalarımız, mülklerimiz var. Her şubemizin hizmet aracı var. Bir teşkilatın sahip olabileceği her şeye çok şükür sahibiz. Bizlerin artık hiçbir bahanesi yok, istifalarımızın bahanesi yok. Saha çalışmalarımız, toplu sözleşmelerimiz, sendikal faaliyetlerimizin en iyi, en güzel, en kazanımlı olmaması için hiçbir nedenimiz yok.”

“1 TOHUM 20 BAŞAK KAMPANYASINI BAŞLATIYORUZ”

“Hepimiz başak nedir biliriz, nasıl ekilir onu da biliriz. Şimdi buradan ilan ediyorum. Hepimiz 1 tohum ekip en az 20 başak elde edeceğiz. Yetki dönemlerine kadar her birinizden mevcut üye sayınızın en az yüzde 10’u kadar yeni üye bekliyorum. Evet teşekkürleriniz, takdirleriniz benim için çok kıymetli. Ama artık bundan sonra beni mutlu edecek şeylerin başında  Öz Sağlık -İş Sendikası’nın üye sayısının 300 binleri aşması 400 binlere ulaşması. Var mısınız tohumları ekmeye… Var mısınız Öz Sağlık – İş ailesini yeni başaklarla büyütmeye…”

“İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ ÖRGÜTLENMESİNİN ÖNÜNDE ENGEL KALMADI”

“Bakın İş Sağlığı ve Güvenliği işçilerinin örgütlenmesinin önünde hiçbir sorun kalmadı artık. 250 bin işçiyi aşan bir bakir alan burası Benden sonra OSGB Örgütlenme Koordinatörü olarak atadığımız sayın İbrahim Oğur hocamız bu konuda sizlere bir sunum yapacak.  Örgütlenme modelimizi anlatacak. Can kulağı ile dinleyip, illerinize döndüğünüzde adeta yeni bir cephede savaşır gibi örgütlenmeye başlayacağız arkadaşlar.”

“SAHAYA İNİN VE ÖZ SAĞLIK-İŞ’İ ANLATIN”

“Herkes sahada olacak. Genel Merkez, ben, genel başkan yardımcıları, uzmanlarımız, sizler, yönetimleriniz, komiteleriniz herkes sahada olacak. Artık şubelerde, odalarımızda, makamlarımızda sabahtan akşama kadar oturup misafir ağırlamak asli işimiz olmayacak. Kurumlarda, birimlerde sahada olacağız, Sendikamızı anlatacağız. Tanımayan işçiye kendimizi anlatacağız.

o      Kazanımlı toplu sözleşmelerimizi,

o      Nasıl Türkiye’nin en büyük 3. Sendikası olduğumuzu,

o      İşçimiz için neler yaptığımızı,

o      Ek protokollerle zam dönemlerini nasıl öne çektiğimizi,

o      Sadece üyemize değil ailesine de sahip çıktığımızı,

o      Afet yardımlarını,

o      Pandemi yardımlarını,

o      Promosyonlarımızı,

o      Gazze’deki okulumuzu,

o      Afrika’da ki su kuyularımızı anlatacağız.

Boş durmayacağız, mesai bitti ben gidiyorum demeyeceğiz. Bu sendika bu noktaya bununla beraber geldi. Yoksa imkansızlıklar içerisinde 5 yıl biz promosyon dahi yaptıramadık. Bazen cebinizden, çoluk çocuğumuzun rızkından hep birlikte vererek biz buralara geldik. Bu teşkilat bir zaafa uğradığında kimse bize yardımcı olmaz, olamaz. Biz bunları gördük, yüzümüze gülüp arakamızdan film çevirenleri gördük.”

“TALEP ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

“Yüksek Enflasyon, Asgari ücret zamları, sözleşmelerimizi kısır bıraktı bunun farkındayız. Ek Protokol ile düzeltmeye çalışıyoruz. Ama talep etmeye devam edeceğiz. Herkese verilen yüzde 49.5’i kamu işçisi için de sizler için de istemeye devam edeceğiz. Adalet, eşitlik istiyoruz. Her platformda bunu gündeme getirmeye devam edeceğiz.”

“OSGB ÇALIŞANLARI ÖRGÜTLENME PROJESİ BİLGİLENDİRME SUNUMU YAPILDI”

Öz Sağlık-İş Sendikamızın OSGB Örgütlenme Koordinatörü İbrahim Oğur OSGB Çalışanları Örgütlenme Projesi Bilgilendirme sunumu gerçekleştirerek örgütlenme modelimizi anlattı.

TİS, TEŞKİLAT, EĞİTİM, MALİ VE HUKUK KONULARINDA SUNUM YAPILDI

Sendikamız Toplu İş Sözleşmesi ve Mevzuattan sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Adem Yavuz, Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş, Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Özüpek, Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Süleyman Doğan ve Genel Sekreterimiz Muhammet Esat Eyvaz Hukuk konulu sunum gerçekleştirdiler.

**

Genişletilmiş Başkanlar kurulu toplantımız toplu fotoğraf çekimiyle birlikte sona erdi.