HAK-İŞ İL BAŞKANLARI “FİLİSTİN ÖZEL” GÜNDEMİYLE TOPLANDI

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in İl Başkanları “Filistin Özel” Gündemiyle Ankara’da toplandı.

İl Başkanları toplantısına, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Devlet Sert, Yunus Değirmenci, Halil Çukutli ve Mehmet Ali Kayabaşı, HAK-İŞ Genel Sekreteri Eda Akbulut, Genel Sekreter Yardımcısı Fatma Zengin, HAK-İŞ İl Başkanı olan 19 Şube Başkanımız ile HAK-İŞ teşkilatı katıldı.

Cumhuriyetimizin kuruluşunda emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Filistin’de şehit olanlar ve tüm iş kazalarında hayatını kaybedenler adına saygı duruşu ve istiklal marşı ile başlayan programda, katil İsrail tarafından Gazze’de şehit edilenler adına Kuran-ı Kerim tilaveti okundu.

Programda ayrıca Konfederasyonumuzun 48. yılı ve Cumhuriyetimizin 100. Yılında çalışma hayatını anlatan kısa filmi ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Filistinli kadınlar için HAK-İŞ tarafından yapılan yürüyüşten görüntülerin yer aldığı video gösterimi yapıldı.

“HAK-İŞ, Kararlı Azimli ve İstikrarlı Bir Mücadele Sürdürüyor”

Konfederasyon Genel Başkanımız Mahmut Arslan İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada HAK-İŞ’in bir işçi örgütü olarak çalışanların haklarını koruma konusunda kararlı, azimli ve istikrarlı bir mücadeleyi sürdürdüğünü aynı zamanda bir sivil toplum örgütü olarak da ülkemizin bölgemizin ve küremizin bütün sorunlarına yönelik söyleyecek sözleri ve çözümleri olan bir Konfederasyon olduğunu ifade etti. 

“Filistin Konusunda Tavrımız, Duruşumuz ve Mücadelemiz Açık ve Net”

HAK-İŞ olarak Filistin konusunda kuruluşundan bu yana Konfederasyon olarak net bir duruş sergilediklerini ifade eden Arslan, “Özellikle 7 Ekim’den sonra Filistin ve Gazze’ye yönelik İsrail’in başlattığı soykırım ve soykırıma bağlı olarak ortaya çıkan katliamlara karşı Konfederasyonumuz yoğun bir çalışma içerisinde oldu. Gazze’ye yönelik ilk planda cansuyu olması adına bir yardım planlanarak bölgeye ulaştırıldı. HAK-İŞ Yönetim Kurulu olarak alınan karar ile yeni bir yardım kampanyası başlattık. Şu anda 10 Milyon liranın üzerinde bir bütçe toplandı. Bu konuda HAK-İŞ’e üye sendikalar başta olmak üzere, üyelerimiz ve sendikalarımızın tüm kademelerinde çalışarak bağış yapan çalışanlara teşekkür ederim.

25 Kasım’da Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Filistinli kadınlarla dayanışmamızı göstermek amacıyla Ankara’da yürüyüş gerçekleştirip ABD Büyükelçiliği önünde katil İsrail ve emperyalist ABD’yi kınadık. HAK-İŞ İl Başkanları Toplantısı öncesinde Filistinli Şehitler Anısına Hatıra Ormanı fidan dikimi etkinliği gerçekleştirdik” dedi.

“Emekli İşçileri HAK EMEK-DER Derneğimize Üye Olmaya Davet Ediyoruz”

HAK-İŞ’in tüm emekçi işçileri temsil etmek üzere bir emekli işçi derneği kuruluşunu gerçekleştirdiği müjdesini veren Arslan, “HAK EMEK-DER derneğimize tüm emekli işçi kardeşlerimizi üye olmaya davet ediyoruz. Bizim ismimizi bir şekilde çalarak HAK-İŞ’in üzerinden kendilerine alan açmak isteyenlere sakın fırsat vermeyelim. Konfederasyonumuzun kendisinin organize ettiği, HAK EMEK-DER derneğimize emekli arkadaşların üye olmalarını sağlamamız gerekiyor. Önümüzdeki günlerde de yine emekliler ile ilgili sendikamızın da kuruluşunu gerçekleştireceğiz” dedi.

GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI İL BAŞKANLARINI SELAMLADI

Filistin özel gündemiyle toplanan HAK-İŞ İl Başkanları Toplantısı’nda, Genel Başkan Yardımcıları Devlet Sert, Yunus Değirmenci, Halil Çukutli ve Mehmet Ali Kayabaşı il başkanlarını selamladılar.

Filistin’de yaşanan soykırımın insanlık tarihinde eşi benzeri görülmediğine işaret eden HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Devlet Sert, bugün Gazze’de yaşananlara ses çıkarmayan toplumların aynı akıbeti yaşamaya mahkum olduklarını, İsrail’in Gazzeye uyguladığı soykırım ve katliam nedeniyle derin üzüntü içerisinde olduğunu, katil İsrail’i kınadığını ifade ederek, Gazze’de yoğun bakımda olan bebeğe annesinin yazdığı şiiri okudu.

Zalimlerin karşısında susmanın kabul edilebilir olmadığını dile getiren Sert, “HAK-İŞ nerede mazlum varsa onun yanında yerini almıştır ve bunun mücadelesini vermektedir” dedi.

Sert sözlerini şöyle sürdürdü:

“Konfederasyonumuz kuruluşundan bu yana Kudüs davasının yanında olmuş, Mescid-i Aksa’nın yer aldığı toprakları kırmızı çizgimiz ilan etmiştir.  7 Ekim’den bu yana gerçekleşen saldırıları en güçlü şekilde kınayan, sürekli bir eylem ortaya koyan Konfederasyonumuzu, sendikalarımızı, teşkilatlarımızı ve  üyelerimizi duyarlılıklarından dolayı kutluyorum. Allah onlardan razı olsun. Savaş hukukunu dahi hiç sayan İsrail’in hastaneleri vurmasını, ambulansları vurmasını artık yadırgamıyoruz. Eli kanlı bu devlet kendi beyanı ile Gazze’yi yeryüzünden sileceğiz diyor. Buna sessiz kalan insanlık, sessiz kalan devletler artık sıranın kendilerine gelmesini mi bekleyecek? Çoluk çocuk bütün sivilleri katleden İsrail’in gerçekleştirdiği bu soykırımın acilen durdurulması ve kalıcı bir ateşkesin uygulanması gerekmektedir”.

Programda konuşan HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Yunus Değirmenci de terör devleti İsrail tarafından soykırıma uğrayarak katledilen binlerce Filistinli başta olmak üzere, zalimin zulmü altında can veren, ülkemizin varlığı ve güvenliği için toprağa düşen tüm şehitlerimize rahmet yaralılara acil şifalar diledi.

Katılımcılara hitap eden HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Halil Çukutli,  HAK-İŞ’in eğitim faaliyetlerinin önemine dikkat çekerek  “Eğitim durduğu zaman, insanın hayatı da durmuş demektir. Çağımızın şartlarına uygun olarak eğitimlerimizi güncelleyerek kapasitemizi arttırıyoruz” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kayabaşı da HAK-İŞ’in 15. Olağan Genel Kurulu’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine atıfta bulunarak, “Konfederasyonumuz HAK-İŞ Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da genel kurulumuzda ifade etmiş olduğu gibi sadece bir emek ve sadece bir işçi örgütü değildir. HAK-İŞ aynı zamanda ülkemizin, bölgemizin bütün sorunlarına yönelik söz söylemesi gereken ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlaması gereken yerli değerler ile bezenmiş ilkelere sahip bir sivil toplum kuruluşudur” dedi.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından HAK-İŞ İl Başkanları da teker teker söz alarak, illerde yürüttükleri sendikal faaliyetlere ilişkin ayrıntılı bilgi verdiler. 

Toplantı toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.