AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI’NDA 2. EK PROTOKOLÜ İMZALADIK

EK PROTOKOL İLE ;

 

  • TOPLU SÖZLEŞME KÇP’YE UYARLI HALE GETİRİLDİ
  • YÜZDE 8’LİK GECE ZAMMI TÜM İŞÇİLERİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE GENİŞLETİLDİ
  • İPTAL EDİLEN GÜVENLİK GÖREVLİSİ KARTLARI İÇİN 90 GÜN EK SÜRE ALINDI

Sendikamız ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı arasında 1 Kasım  2023 tarihinden geçerli olmak üzere  2. Ek  Protokol imzalandı.

Ek Protokole göre halen yürürlükte olan Toplu İş sözleşmemiz KÇP’ye uyarlı hale getirilirken, sosyal hizmet çalışanları için yeni bazı kazanımlar da elde edildi.

TÜHİS’te imzalanan Ek Protokolü Sendikamız adına Genel Sekreter Yardımcımız Yahya Bilgin ile Toplu Sözleşme ve  Mevzuat Uzmanlarımız Emre Kılıç ve Ecrin Ferah imzalarken, Protokole Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına Personel Genel Müdür Yardımcısı  Bülent Erdem, İşçi ve Sözleşmeli Personel Daire Başkanı Hüseyin Akbulut, İç Kontrol Daire Başkanı Selçuk Öncül ile  TÜHİS adına Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Yılmaz, Baş uzman Recep Bellici ve Uzmanlar  Elif Çakal Tombak ile Aybars Gün imza attılar.

YÜZDE 8’LİK GECE ZAMMI TÜM SOSYAL HİZMET İŞÇİSİNİ KAPSAYACAK

Sendikamız ile işveren Sendikası TÜHİS arasında imzalanan Ek Protokole göre yüzde 8 oranındaki gece zammı 1 Kasım 2023 tarihi itibariyle tüm sosyal hizmet işçileri için geçerli olacak.

İPTAL EDİLEN GÜVENLİK GÖREVLİSİ KARTLARINDA 90 GÜNLÜK EK SÜRE ALINDI

İmzaladığımız Ek Protokole göre; “Güvenlik görevlisi  olarak görev yapan işçinin herhangi bir  sebeple  istihdamına esas güvenlik kartının yetkili ve  görevli makam olan Emniyet teşkilatınca iptal edilmesi halinde, kartı geri alabilme ihtimali göz önüne alınarak mağduriyete sebebiyet vermemek açısından işçinin sözleşmesi 90 güne kadar askıya alınır” hükmü uygulamaya geçirildi.

MALİ VE SOSYAL HAKLARDA İYİLEŞTİRME YAPILDI

İmzalanan Ek Protokol ile en düşük işçi ücreti 839,90  TL olurken, sosyal yardım 2.079,85 TL,  Ek Ödeme  5.498,23 TL, Yemek Yardımı net  148,45 TL, Hizmet zammı15 TL , Evlenme Yardımı 1.203,80 TL, Doğum yardımı 599,07 TL, Ölüm yardımı;  iş kazası için 4.461,07 TL, iş kazası dışında ölüm yardımı 2.797,70 TL, eş çocuk  ve anne-babanın ölümü halinde ise 1.663,53 TL, Giyim yardımı 1.623,01 TL, Gazi, terör mağduru ve şehit yakınları için günlük  çıplak ücretlerin yüzde  10’u tutarında  ek prim getirildi, Fazla çalışma ücreti yüzde 70’e çıkarıldı.