HAK-İŞ 4. EMEK FOTOĞRAFLARI YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

Konfederasyonumuz tarafından “Emeğin ve Emekçinin” görünürlüğünün artırılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile gerçekleştirilen HAK-İŞ 4. Emek Fotoğrafları Yarışması ödül törenini yapıldı.

Ödül törenine, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Kudüs Komitesi Başkanı, Hizmet-İş Sendikası Kurucu Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Devlet Sert, Yunus Değirmenci, Halil Çukutli, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent,  HAK-İŞ Genel Sekreteri Eda Akbulut, Genel Sekreter Yardımcısı Fatma Zengin, HAK-İŞ Kültür ve Sanat Komitesi Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı ve Sendikamız Kültür-Sanat Komite Başkanı Bilal Altunbaş katıldı.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI ARSLAN:

“ULUSLARARASI BİR FOTOĞRAF YARIŞMASI HAYAL EDİYORUZ”

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Emek” temalı fotoğraf yarışmasının ödül töreninde katılımcılara hitap eden Konfederasyonumuz Genel Başkanı Mahmut Arslan, fotoğraf yarışmasının hayırlı olması temennisinde bulunarak; “HAK-İŞ Konfederasyonu olarak ulusal düzeyde değil uluslararası düzeyde bir “Emek Fotoğrafları Yarışması”nı hedefliyoruz. Kısa Film Yarışmasında da böyle olmuştu. Yola çıkarken çeşitli tereddütlerimiz vardı. Daha sonra uluslararası düzeye taşıyınca gördük ki bu alanda çok sayıda yapılmış faaliyetler var. Ama bizimki özgün bir çalışmaydı. Bir anda yüzlerden, binlere, dört binlere ve beş binlere yükselen bir ilgi ile karşılaştık. Umuyoruz ki, on binleri aşan fotoğraf yarışmalarımızı önümüzdeki dönemlerde gerçekleştiririz” şeklinde konuştu.

“EMEĞİ SANATLA BULUŞTURUYORUZ”

Konfederasyon olarak, sendikacılığı sanat ile buluşturduklarına dikkat çeken Arslan, “Fotoğraf emeği ve insanı temsil ediyor. Biz sendikal mücadeleyi sendikal yaklaşımın ötesine taşımak istiyoruz. Sendikal hareketi kültür, sanat ile buluşturmak istiyoruz. Belki bir sendikacının saatlerce konuşarak vereceği mesajları bir fotoğraf karesi ile verebileceğini düşünüyoruz. Sendikacılık faaliyetleri arasında bizler sanatla, kültürle, sendikal mücadeleyi birleştirebilirsek, buluşturabilirsek, bizim işimiz daha da kolaylaşır” dedi.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI TELİF HAKLARI GENEL MÜDÜRÜ TAŞKENT:

“HAK-İŞ’E DESTEK OLMAKTAKTAN MUTLULUK DUYUYORUZ”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent konuşmasında, konfederasyonumuzun bu yıl düzenlediği 4. Emek Temalı Fotoğraf Yarışması’nın her geçen gün artan bir katılımla büyüdüğüne dikkat çekerek, “Bizim memlekette pek çok şeye coşku ile başlar sonrasında o heyecanımız ve coşkumuz yiter gider. HAK-İŞ konfederasyonumuz bu faaliyetlerine devam ediyor ve büyük ilgiye mazhar olmuş. Bu organizasyonun geleceğine dair umutluyuz. Katılımcılarımıza ve Konfederasyonumuza teşekkür ederim. Bakanlığımız olarak sizlere destek olmaktan mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Törende HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Halil Çukutli, Kültür Sanat Komite Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı ve Anadolu Ajansı Görsel Haberler Direktörü Fırat Yurdakul’da selamlama konuşması gerçekleştirdiler.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından yarışmada ödül almaya hak kazanan yarışmacıların ödüllerini HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ziya Taşkent takdim etti.

ÖDÜLLER SAHİPLERİYLE BULUŞTU

HAK-İŞ 4. Emek Fotoğrafları Yarışması Ödül töreninde birincilik ödülünü “Madenci” fotoğrafı ile Ahmet Öner, ikincilik ödülünü “Tuğla Fabrikası” ile Çiğdem Sorgut, üçüncülük ödülünü “Üzüm Pekmezi” fotoğrafı ile Özlem Dağlı Çelebi ve Özel Ödülü ise “İnşaat İşçilerinin Ekip Çalışması” fotoğrafı ile Emir Tetik aldı.

BİR ÖDÜL DE SENDİKAMIZA

Emek temalı fotoğraf yarışmasında bir ödül de Öz Sağlık-İş Sendikamıza verildi. Kültür Sanat Komite Başkanımız Bilal Altunbaş’ın “Demirciler” isimli fotoğrafı, yapılan değerlendirmeler sonucunda HAK-İŞ Emek Fotoğrafları Sergileme Ödülü kazandı.

***

Ödül töreninin ardından, “HAK-İŞ 4.Emek Fotoğrafları Sergisi” açılışı gerçekleştirildi.