ADLİ TIP KURUMUNDA “TARİHİ” TOPLU SÖZLEŞME İMZALANDI

  • SÖZLEŞME KÇP’YE UYUMLU HALE GELDİ
  • YÜRÜRLÜK SÜRESİ DEĞİŞTİRİLEREK MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİLDİ
  • TAŞRA TEŞKİLAT YAPISINA UYGUN BECAYİŞ HAKKI ALINDI

 

T.C Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nda 2023-2024 yıllarını kapsayan Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.

Tarihi niteliğe sahip sözleşmeye Sendikamız Genel Başkanı ve  HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Devlet Sert ile Adli Tıp Kurumu Başkanı Dr. Hızır Aslıyüksek imza attı.

Yapılan törene Genel Başkanımız Devlet Sert ve Genel Başkan Yardımcımız Adem Yavuz’un yanı sıra Adli Tıp Kurumu Başkanı Dr. Hızır Aslıyüksek, Başkan Yardımcısı Muhammed Şimşek, MİKSEN Genel Sekreteri Zekeriya Sancı, kurumun bağlı olduğu İstanbul 2 No’lu  Şube Başkanımız Erdem Dinç ve Şube Yönetim Kurulu, İstanbul 1 Nolu Şube  Başkanımız Murat Kaytaran, İstanbul 3 No’lu Şube Başkanımız Ergin Balekoğlu, İstanbul 4 No’lu Şube Başkanımız Temel Yazıcı, kurum temsilcilerimiz ve üye işçiler katıldı.

İŞÇİLERDEN GENEL BAŞKAN SERT’E TEŞEKKÜR

Kurumda çalışan 124 işçi adına imzalanan sözleşme sonrası işçiler, üyeler ve temsilciler Genel Başkan Devlet Sert’e çiçek takdim ettiler.

Adli Tıp Kurumu işçileri, sözleşmeye konu işçi sayısının azlığına çokluğuna bakmadan Kurum’a kadar gelerek sözleşmeye imza atan Devlet Sert’e “Bu nezaketiniz biz çalışanlar için çok önemli. Tarihi bir sözleşme imzalandı. Şahsınızda emeği geçen tüm Öz Sağlık-İş Teşkilatına teşekkür ediyoruz” dediler.

BAŞKAN SERT, SÖZLEŞMEYE EMEK VEREN KURUM YETKİLİLERİNİ ZİYARET ETTİ

Adli Tıp Kurumu’nda görev yapan 17 No’lu sağlık ve sosyal hizmet işkolunda örgütlü işçiler adına imzalanan toplu iş sözleşmesi sonrası Genel Başkanımız Devlet Sert ve beraberindeki heyet, kurum yetkililerini ziyaret etti.

Adli Tıp Kurumu Başkanı Dr. Hızır Aslıyüksek ve Başkan Yardımcısı Muhammed Şimşek’i makamlarında ziyaret ederek desteklerinden ve toplu sözleşmeye katkılarından dolayı teşekkür eden Genel Başkan Devlet Sert ve beraberindeki Öz Sağlık-İş heyetine MİKSEN Genel Sekreteri Zekeriya Sancı  da eşlik etti.

 

TOPLU SÖZLEŞME KAZANIMLARI

Mali ve özlük haklar noktasında pek çok kazanıma konu olan toplu iş sözleşmesi KÇP’ye uyumlu hale getirildi, yürürlük süresi değiştirilerek bundan kaynaklanan mağduriyetlerin önüne geçilmiş oldu.

Sözleşme ile günlük  brüt ücretler 725 liraya, en düşük işçi ücretleri de sosyal haklar hariç brüt  21.750 liraya yükselmiş oldu.

BECAYİŞ HAKKI ALINDI

Toplu sözleşme ile ayrıca Adli  Tıp Kurumu Başkanlığı’nın taşra teşkilat yapısına uygun becayiş hakkı da alındı.