KASTAMONU ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI ŞUBE BAŞKANLIĞINA ABDURRAHMAN YILMAZ SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“SAYIN BAKAN İLE 4 SEFER GÖRÜŞTÜM, AİLE BAKANLIĞI’NDA EK PROTOKOLÜN ELİ KULAĞINDA, ”

“ALGILARLA SENDİKACILIK YAPILMAZ, HAK-İŞ’İN MASADA OLDUĞU BİR PLATFORMDA HER ZAMAN TAM TEMSİL EDİLİRİZ”

Sendikamız Kastamonu Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda Şube Başkanlığına Abdurrahman Yılmaz seçildi.  Şube yönetimi ise Hüseyin Kadam ve Yılmaz Kara’dan oluştu.

Genel Kurula HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş , Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem’in yanı sıra AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, AK Parti Kastamonu Milletvekili Halil Uluay, Kastamonu Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidillioğlu, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Akif Güzel, Kastamonu İl Sağlık Müdürü Yüksel Kutlu, Kastamonu Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdullah Savaş, İl Sağlık Müdürlüğü Personel Destek Hizmetleri Başkanı İsmail Hakkı Demir, İl Sağlık Müdürlüğü Personel Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Halim Şekerlioğlu, İl Sağlık Müdürlüğü Personel Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Erdal Dirgenci, Memur Sen Konfederasyonu Kastamonu İl Başkanı ve Diyanet Sen Kastamonu Şube Başkanı İrfan Bakır, HAK-İŞ Konfederasyonu Kastamonu İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Kastamonu Şube Başkanı Mustafa Çağlı, Sağlık Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, Türk Sağlık Sen Kastamonu Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu, TOÇ Bir Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Şano, Öz Orman İş Sendikası Kastamonu İl Başkanı Sedat Öksüz, Öz Sağlık İş Sendikası Zonguldak Şube Başkanı Recai Özcan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Hüsnü Aykan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Karabük Şube Başkanı Damla Yılmaz Ekemen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Bartın Şube Başkanı Halil Altınçubuk ve Yönetim Kurulu Üyeleri ve Öz Sağlık İş Sendikası Çankırı Şube Başkanı Bayram Harmancı ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

DEPREM ŞEHİTLERİ İÇİN KURAN-I KERİM OKUNDU

Sendikamızın Kastamonu Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nun açılışında depremde vefat eden vatandaşlarımız ve  üyelerimiz için Kuran-ı Kerim okundu, dualar edildi.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“SAYIN BAKAN İLE 4 SEFER GÖRÜŞTÜM, AİLE BAKANLIĞI’NDA EK PROTOKOLÜN ELİ KULAĞINDA, ”

Sendikamızın Kastamonu Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı ve Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde çalışan 26 bin işçi adına yürütülen Ek Protokol çalışmalarının sona geldiğini belirterek, “Sayın Bakanımız Derya Yanık ile son bir haftada 4 sefer görüştüm. Kendilerine teşekkür ederim, personeline göstermiş olduğu tutumdan dolayı. Son birkaç düzelteme var. İmzalamak üzereyiz, ek protokolün eli kulağında” dedi.

Asrın felaketi sayılan depremden dolayı Öz Sağlık-İş’in 160 üyesinin vefat ettiğini, yüzlerce üyenin ise tedavilerinin devam ettiğini kaydeden Genel Başkan Sert, genel kurulda yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“ 50 binin üzerinde vatandaşımızı kaybettiğimiz depremde yaraları sarmaya çalışıyoruz. Devlet-millet elbirliğini her alanda görüyoruz. Sendika olarak, Konfederasyon olarak gerek AFAD aracılığı ile gerek kurumsal bazda yardımlarımızı yaptık. Depremden etkilenen üyelerimize yardımlarımızı hemen ulaştırdık, ferdi kaza sigortasından doğan alacaklarının verilmesini sağladık. 75 Milyon lira değerinde Afet Desteği verdik. Allah ülkemize milletimize bir daha böyle afetler yaşatmasın.

“ALGILARLA SENDİKACILIK YAPILMAZ, HAK-İŞ’İN MASADA OLDUĞU BİR PLATFORMDA HER ZAMAN TAM TEMSİL EDİLİRİZ”

Kamu Çerçeve Protokolünün imzalanmasının ardından, birileri çıkıp orada korsan pozlar verdiler. “İşte bakın biz varız, diğer sendikalar yok” diye algı yürütmenin peşine düştüler. Bakın arkadaşlar buradan çok net söylüyorum. Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in olduğu her masada Öz Sağlık-İş tam temsil edilir. HAK-İŞ oradaysa, bizim için olay bitmiştir.

Öz Sağlık-İş,  30 seneden beri alınmayan grev kararını başlatan sendikadır. Üyelerimizin, işçinin beklentilerini gece zammını, meslek primini alamazsak  grev yapacağız diyecek kadar yürekli bir sendikadır.

Herhangi bir hak mücadelesinin peşine düşmeyenler, sadece algıların peşinde. Biz  icra atlarımızla, kazanımlarımızla konuşuyoruz.

Ek Protokolü de biz yapacağız. Çok az kaldı. Sayın Bakanın yaklaşımları işçi  için çok önemliydi ve  işçisine sahip çıktı. Bir hafta içinde kendisiyle  4 kez görüştüm, yevmiyeleri anlattım,  KÇP’den doğan hakları, yürürlük süresi değişim taleplerimizi anlattım. Birkaç teknik madde üzerinde çalışmalar devam ediyor. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Ek Protokolün eli kulağında arkadaşlar.

“TAYİN YASAĞINI DA BİZ ÇÖZECEĞİZ”

KÇP’de çok büyük mücadele verildi. Bizlerin taleplerinin de büyük oranda  orada yer aldığını görmekten memnunuz. Zorunlu emeklilikte verdiğimiz ve başarıya ulaştığımız mücadeleyi şimdi Tayin hakkı üzerindeki engellerin kaldırılması için veriyoruz.  İnşallah bunu da toplu sözleşmeye dahil ederek çözeceğiz.

“NASIL Kİ 15 TEMMUZU UNUTTURMAYACAKSAK, ÇALIŞMA HAYITINDA TAŞERON SİSTEMİNİ DE ASLA UNUTTURMAYACAĞIZ”

Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in tüm darbelere, tüm müdahalelere karşı  olan duruşunu hepimiz biliyor ve takdirle karşılıyoruz. Nasıl ki  15 Temmuz darbe girişimini unutturmayacağız, çalışma hayatı  açısından devrim saydığımız taşerondan kadroya geçmeyi de unutturmayacağız.

Verilen onca emeği, onca çabayı unutturmayacağız. İşçi düşmanlığı yapan, köle düzenine geçit vermeye devam çabası gösterenleri de  unutturmayacağız.

SANDIKLARA GİDİP İSTİKRARA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Çalışma hayatında son  20 yılda  gelinen nokta, kazanımlar  ile yerli ve milli bakış açısı ortadadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın yıllardan beri  işçiye olan desteğini hepimiz biliyor ve kendilerine şükran duyuyoruz.

Ülkemiz şimdi yeniden bir tercih aşamasında. Bizler sandıklara  gidip istikrara sahip çıkacağız. Hem çalışanlarımız hem ülkemiz kazanacak, kazanmaya devam edecek. 

Sendikamızın Kastamonu  Şubesi  Genel Kurulu’nun hayırlara vesile olmasını dilerken, Şube başkanlığı  görevini başarı  ile sürdüren  Abdurrahman Yılmaz kardeşime ve ekibine de yeni dönemlerinde başarılar dilerim.”

AK PARTİ  KASTAMONU MİLLETVEKİLİ METİN ÇELİK KATILIMCILARA HİTAP ETTİ

“ Öz Sağlık-İş Sendikamız Kastamonu Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nun hayırlara vesile olmasını diliyorum.  Sağlık ve sosyal hizmet işçileri özellikle taşeron döneminde çok büyük bir baskı ve zulüm altındalardı. Şimdi kamu işçisi olarak daha, rahat daha kazanımlı bir süreç yaşıyorlar. Taşerondan kadroya geçişin mimarı olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a buradan teşekkür ediyoruz.

KİT ve  BİT’lerde çalışan işçiler ile kapsam dışı kalan bazı  işçilerimizin kadroya alınması için yapılan çalışmaları takip ediyoruz. İnşallah bunlar da  çözümlenecek. EYT sorunu 1999 yılından beri devam ediyordu ve çok şükür çözdük. Bunun gibi ülkenin ekonomik bağımsızlığı alanında da sayısız hizmet gerçekleştirildi, yerli ve milli ekonomi hamlesi başlatıldı. İnşallah bu icraatlarımız birer sivil toplum örgütü olarak sizlerin de destekleriyle güçlenerek artacaktır”

KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI OPR. DR. RAHMİ GALİP VİDİLLİOĞLU SALONU SELAMLADI

“Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının fedakarca yaptıkları görevler,  onlar için ne yapılsa az sözümüzü bir kez daha söyletiyor. Gerçekten de gerek öncesinde gerek pandemi de gerekse deprem felaketinde  sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının gösterdikleri üstün fedakarlıklardan dolayı Allah kendilerinden razı olsun.”

HAK-İŞ KASTAMONU İL BAŞKANI VE HİZMET-İŞ KASTAMONU ŞUBE BAŞKANI MUSTAFA ÇAĞLI KATILIMCILARI SELAMLADI

“ Öz Sağlık-İş Sendikamızın Kastamonu Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nun hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm katılımcı arkadaşlarımızı saygı  ile selamlıyorum.  Konfederasyonumuz HAK-İŞ milli birlik ve bütünlüğe hizmet eden bir sendikal anlayış ile yol almakta, her geçen gün büyümekte, genişlemektedir. Bundan hepimiz son derece gururluyuz. Allah hizmet edenlerden razı olsun. Bu birliğimiz, gücümüz daim olsun”

MEMUR SEN KASTAMONU İL BAŞKANI VE DİYANET SEN KASTAMONU ŞUBE BAŞKANI İRFAN BAKIR GENEL KURULU SELAMLADI

“Genel Kurulun tüm saygıdeğer katılımcılarını hürmetle selamlıyorum. Sayın Genel Başkanımız Devlet Sert’e de bu veciz konuşmaları nedeniyle teşekkürlerimizi sunuyorum.

Kastamonu gerek kültürel yapısı, gerek maneviyatı gerekse Milli Mücadeleye olan katkılarından dolayı son derece önemli bir ilimiz, değerimizdir. Çanakkale ve milli mücadele dönemlerinde en çok şehit veren illerimizden birisidir. Sendikacılık gerçekten zor bir meslek. Bunun işçi-memur ayrımı yok. Memur-Sen ve  HAK-İŞ kardeşliği her yerde her  platformda  geçerlidir ve bundan taviz veremeyiz. Yerli ve milli sendikal anlayış bunu gerektirir. Bu manada  gerek HAK-İŞ Konfederasyonumuzun Sayın Genel Başkanına, gerek Kastamonu İl Başkanına, gerekse  Öz Sağlık-İş Sendikamızın değerli  genel merkez ve  şube yöneticilerine şahsım adına şükranlarımı sunuyor, bu kardeşliğin daha uzun yıllar sendikacılığa hizmet etmesini niyaz ediyorum”

 AİLE VE SOSYAL HİZMETLER KASTAMONU İL MÜDÜRÜ ABDULLAH SAVAŞ KATILIMCILARI SELAMLADI

“ Öz Sağlık-İş Sendikası Kastamonu Şubesi’nin Genel Kurulu’nun ve alınacak kararların hayırlara vesile olmasını diliyorum. Güçlü ve büyük Türkiye’nin son 20 yılında kat ettiği mesafeyi anlatmamıza gerek yok. Bunu herkes görüyor, biliyor. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın felsefesi ile yol alan, milli ve yerli düşünce ile politika üreten tüm sivil toplum kuruluşlarımızı saygı ile selamlıyorum.”

SAĞLIK SEN KASTAMONU ŞUBE BAŞKANI MEHMET ÖZ’DEN SELAMLAMA KONUŞMASI

“Genel Kurulun tüm katılımcılarını saygı ve hürmetle selamlıyorum. Öz Sağlık İş sendikamızın bu güzel gününde birlikte olmak gerçekten bizler için de çok değerli. Taşeron döneminde yaşadığımız köle düzeninden bugünlere gelmek, işçi kardeşlerimizin özellikle toplu iş sözleşmeleri ile elde ettiği tüm kazanımlar bizleri de memur kardeşleri olarak sevindiriyor.

Hem işçiler hem memurlar adına ücret ve maaşlarda yapılacak olan güncellemelere ilişkin verilen sözlerden mutlu olduk. Takip ediyoruz”

KADIN KOMİTE BAŞKANI VE KASTAMONU EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ İŞYERİ SENDİKA BAŞ TEMSİLCİSİ ŞAFAK KARA SALONA HİTAP ETTİ

“Öz Sağlık-İş Sendikası Kastamonu Şube Başkanlığı-Kadın Komitesi olarak hepinizi saygı ile selamlıyorum. Şehrimize hoş geldiniz, bizleri şereflendirdiniz. Öz Sağlık-İş Sendikamızın ve Genel Başkanımız Devlet Sert beyefendinin kadın işçi, kadın üye, sendikacı kadın kimliği, sendikal kadrolarda yönetici kadın olgularına vermiş oldukları kıymeti, bizler Kastamonu’da bizzat yaşayarak müşahede ediyoruz.

Bizlere büyük destek veren, kadın çalışan ve kadın üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan, bize başkanlık eden bir şube başkanına sahibiz, biz de şube başkanımız ile gurur duyuyor, genel kurulda kadın komite başkanlığı olarak başkanımıza başarılar diliyoruz.

Biz Öz Sağlık-İş’in Kastamonulu kadın çalışanları olarak; 1060 üyenin 429’u 50 delegenin ise 10’unu oluşturuyoruz. Yani bizler Öz Sağlık-İş Kastamonu şubemizin kadın üyeleri olarak, Kastamonu teşkilatımızın yarısına yakınını oluşturuyor, tüm kademelerde görev alıyoruz. Kadın Komite Başkanlığı olarak, STK’larla olan ilişkileri, üyelerimizin acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli günlerini paylaşıyor, yine kadın üyelerimizin kurumlarda yaşamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, şube başkanlığımıza aktarıyoruz.

Bizler güçlü Türkiye’nin güçlü kadınlarıyız. Bizler bu topraklar için, devletimizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışan Karadeniz kadınlarıyız. Sizleri tarihin bilinen en eski topraklarından ve medeniyetlerinden biri olan Kastamonu’da ağırlamaktan son derece mutluyuz. Kadın komite başkanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Şube Başkanımız Sayın Abdurrahman Yılmaz’ın yanında olduğumuzu belirtiyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz”

ÖZ SAĞLIK İŞ SENDİKASI KASTAMONU ŞUBE BAŞKANI ABDURRAHMAN YILMAZ GENEL KURULA HİTAP ETTİ

“Kastamonu Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılımlarınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum. Hoş geldiniz, safalar getirdiniz. 6 Şubat 2023 Pazartesi günü 04:17’de meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, tedavisi devam eden vatandaşlarımıza şifalar diliyorum.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idam ettiremeyen engelli bireylerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken, kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sağlık ve sosyal hizmet işçileriyiz.

210 bin üyeli, iş kolunun en büyük sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz.

Bizim yolculuğumuz Öz Sağlık-İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Emekçinin karşılaştığı sorunlarda bizlere çözüm konusunda her türlü desteği sağlayan Sağlık İl Müdürümüz ve ekibine, Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz ve ekibine Hak İş İl Başkanımız aynı zamanda duayenimiz sayın Mustafa Çağlı’ya, bizlere her turlu desteği sağlayan ve bir telefon kadar yakın Sağlık Sen Şube Başkanımız Sayın Mehmet Öz’e teşekkür ediyoruz. Biz birlikte güçlüyüz ve bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz”

 

ŞUBE BAŞKANLIĞINA ABDURRAHMAN YILMAZ SEÇİLDİ

Sendikamız Kastamonu Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Abdurrahman Yılmaz seçildi.

Şube yönetimi ise Hüseyin Kadam ve Yılmaz Kara’dan oluştu.