GENEL BAŞKAN DEVLET SERT’TEN İŞ GÜVENLİĞİ HATIRLATMASI

 “Verilen her görevi işini kaybetme korkusuyla yapan işçi, can güvenliği tehdidi yaşamaya devam ediyor”

“İş güvenliği olmadan cam silmeye çıkartılan üyemiz yoğun bakımda hayat mücadelesi veriyor”

 

696 Sayılı KHK’dan kaynaklanan sıkıntıların başında gelen görev tanımı ve beraberinde yaşanan iş güvenliği ihmalleri, özellikle sağlık ve sosyal hizmet işçileri için can güvenliği sorunu olmaya devam ediyor.

Son olarak Elbistan Devlet Hastanesi’nde temizlik görevlisi olarak çalışan Üyemiz Asuman Hallaç, idare tarafından verilen riskli bölgede cam silme görevini yerine getirirken bastığı alçıpanın kırılması üzerine 2. kattan düşerek ağır yaralandı.

Vücudunun pek çok yerinde kırıklar oluşan, yüzü tanınmaz hale gelen ve dişleri dökülen üyemiz Asuman Hallaç’ın yaşadığı olay ve idarenin iş güvenliği ihmaline ilişkin bir açıklama yapan Genel Başkan Devlet Sert, “Verilen her görevi işini kaybetme korkusuyla yapan işçi, can güvenliği tehdidi yaşamaya devam ediyor. İdare tarafından iş güvenliği tedbirleri alınmadan tehlikeli bir bölgede cam silmeye çıkartılan üyemiz şu an yoğun bakımda hayat mücadelesi veriyor.

Yıllardan beri iş sağlığı ve güvenliği konusunu ısrarla gündemde tutmamız, özellikle 696 Sayılı KHK ile kadro alan işçiler üzerinde taşeron zihniyetinin gölgesinin kaldırılmak istenmemesi, bugün bu ağır sonuçları bizlere yaşatıyor.

İşçi işini kaybetme korkusuyla kendi işi olsun olmasın idarenin tüm talimatlarını yerine getirmeye çalışıyor. Görev tanımı içinde olmasına rağmen bazen bu olaydaki gibi risk oluşturan, fiziki koşullardan dolayı tehlike arz eden görevleri de korku nedeniyle kabul eden çalışanlar, bu korkunun bedelini Allah korusun canları ile de ödeyebiliyorlar.

Elbistan Devlet Hastanesi’nde temizlik görevlisi olan üyemiz Asuman Hallaç kimsenin çıkıp silmek istemediği camı, idare istediği için korkudan kabul ederek silmek üzere çıkmış, iki duvar arası alçıpanla kapatılan iki cam arasında işini yaparken, bastığı alçıpanın kırılması üzerine 2. kattan düşerek ağır şekilde yaralanmıştır. Kendisine  Cenab-ı Allah’tan acil şifalar diliyorum.

İşçilerin iş güvenliği tedbiri alınmadan bu tür görevlere zorlanmaları kaza değil, göz göre ölüme gönderilmedir. Konunun idare nezdinde takipçisiyiz”