MUŞ ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA FERHAT ASYA SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“ASGARİ ÜCRETTEKİ ARTIŞI ÖNEMLİ BULUYOR, TÜM SABİT GELİRLİLERİN KORUNMASI YÖNÜNDE EK TEDBİRLER BEKLİYORUZ

Sendikamız Muş Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda Şube Başkanlığına Ferhat Asya seçildi. Şube yönetimi ise Saim Korkmaz ve Şahin Erikli’den oluştu.

Genel Kurula Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcılarımız Remzi Karataş ve Süleyman Doğan, Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, Muş Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Karakaş, AK Parti Muş İl Başkan Yardımcısı Suat Özgül, AK Parti Muş İl Başkan Yardımcısı Mehmet Emiroğlu, AK Parti Muş İl Başkan Yardımcısı Aytaç Koyuncu, Muş İl Sağlık Müdürü Serdar Türkoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Muş İl Müdürü Abdulbari Aksoy, Muş İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Asliye Kılıç, Muş İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Daire Başkanı Osman Avcı, HAK-İŞ Konfederasyonu Muş İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Muş Şube Başkanı Yaşar Kalır, SAĞLIK-SEN Muş Şube Başkanı Fehmi Kuzey Vurar ve yönetim kurulu üyeleri, BEM-BİR-SEN Muş İl Başkanı Güven Yalvarıcı, DİYANET-SEN Muş İl Başkanı Ferzende Aras, HABER-SEN İl Başkanı Sinan Karakaya, Muş Engelliler Derneği Başkanı  Bedri Korkmaz, Öz Sağlık-İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Aküzüm ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Ebru Kılıç, Öz Sağlık-İş Sendikası Ağrı Şube Başkanı Hakan Yıldırım ve Yönetim Kurulu üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Bitlis Şube Başkanı Burhan Geldegül ve Yönetim Kurulu Kyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası  Bingöl Şube Başkanı Ercan Anacur ve Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“ASGARİ ÜCRETTEKİ ARTIŞI ÖNEMLİ BULUYOR, TÜM SABİT GELİRLİLERİN KORUNMASI YÖNÜNDE EK TEDBİRLER BEKLİYORUZ”

Sendikamızın Muş Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert,  açıklanan yeni asgari ücretteki artışın önemli ve örnek alınabilecek bir rakam olduğunu belirterek, tüm sabit gelirlilerin korunması yönünde ek tedbirler beklediklerini ifade etti.

Genel Başkan Sert, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“2023 yılı için açıklanan yeni asgari ücret ve artış oranını hem önemsiyor hem de örnek kabul etmek istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi açıklanan asgari ücret, son dönem enflasyon oranları ile paralel olarak belirlenmiştir.

Net 8.506, brüt 10.008 lira olarak açıklanan asgari ücret bir yılda toplam yüzde 99.84 olarak açıklandı. Bu rakamı gerçekten çok önemsiyor ve örnek kabul ediyoruz.

Asgari ücret belirlenirken, çalışanların aileleri ile birlikte düşünülmesi gerekiyor. Pandemi ve küresel ekonomik krizlerden kaynaklanan bir  enflasyon ile karşı karşıyayız, gıda pahalılığını toplumun tüm kesimleri hissediyor.

Bunlara karşı sabit gelirlilerin tamamının korunabilmesi adına, hem yapılacak yeni ücret zamlarında, hem toplu  iş sözleşmelerinde asgari ücrete yapılan zammın dikkate alınması ve  ek tedbirlerin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Böylece enflasyonun ürettiği kayıplar telafi edilmiş olacaktır.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU’NDA HAK-İŞ YOK, EMEK KESİMİ EKSİK TEMSİL EDİLİYOR”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin’in katıldığı bir televizyon programında söylediği bir söz var. Sayın Bakan asgari ücret tespit sürecinde kendilerine bazı sendikaların 8 bin liranın ne kadar üzerinde asgari ücret verirseniz, o kadar zor durumda kalırız  dediklerini söyledi.

Konfederasyon Başkanımız Sayın Arslan dün açıkladı, biz de tekrar ediyoruz. Sayın Bakanın sözlerinin muhatabı HAK-İş ve  HAK-İŞ’e bağlı sendikalar değildir. Kim ise o sendika ya da sendikalar kamuoyuyla paylaşılmalı, kimse zan altında bırakılmamalıdır.

Bir kere HAK-İŞ sürekli dile getirdiğimiz ve yanlış bulduğumuz şekli ile Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun tarafı değildir. Bunu emek dünyasının temsili  adına eksik bulduğumuzu her zaman ifade ettik. O yüzden de Sayın Bakanın bu sözlerini üzerimize almadık.

İşçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ’in sonuna kadar masada olmasını, ifade ettikleri rakama sahip çıkmasını beklerdik. Belki masada kalması halinde bu rakamın da üzerinde bir asgari ücrete imza atılabilirdi. Sorumluluk bilinci gösterilmedi. Bilerek masanın dışında kalmak, ülkenin en büyük sözleşmesi niteliğindeki asgari ücret masasının işçi kesimi tarafından terkedilmesi demektir ve bu kabul edilemez.

VERGİ DÜZENLEMESİ, YENİ ASGARİ ÜCRET RAKAMI İLE DAHA DA ELZEM HALE GELMİŞTİR”

Yeni asgari ücretin belirlenmesi ile ilgili olarak ücretler ile vergi oranları arasındaki makas giderek daralmıştır. Konfederasyonumuzun kamuoyuna taşıdığı  vergi oranlarının düzenlenmesi teklifinin ne kadar elzem olduğu  daha da iyi anlaşılmıştır.

Ekonomik süreçleri ve enflasyon oranlarını da dikkate alarak  gelir vergisi oranının yüzde  10 ile sabitlenmesi yönündeki teklifi desteklediğimizi bir kez daha belirtmek isterim.

“TAYİN HAKKINDA ISRARIMIZ DEVAM EDİYOR”

696 Sayılı KHK ile kadroya geçen arkadaşlarımızın tayin hakkı yok. Eski kadrolu ve İŞ KUR üzerinden girenlerin var. 696 da maalesef böyle bir hak yok. Her ne kadar biz KÇP’de bakanlıkla mutabakata varmışsak da sonuca ulaşmamıştır. Ama inşallah seçime kadar bunu da HAK-İŞ olarak çözeceğimize inanıyorum.

Sağlık Bakanlığı sözleşmesinde buna geçen yıl yer vermiştik, bu yılda vereceğiz ama kısıtlı sebepler var. Özellikle eşi doktor, asker, memur olanlara bir hak tanındı. Ama bu sorunun geneline yönelik bir çözüm değil. Komple çözümü noktasındaki ısrarımızı sürdürüyoruz.

“ZORUNLU EMEKLİLİĞİN KALDIRILMASI TALEBİMİZ KARŞILIK BULDU”

EYT ile ilgili hazırlıklar devam ederken 696’dan kaynaklanan zorunlu emeklilik,  Anayasa ile çelişen, eşitlik ilkesi ile çelişen, çalışma barışını bozan bir düzenleme idi.

Yıllardan beri mücadelesini verdik.  Sosyal medya etkinlikleri yaptık, açıklamalarda bulunduk,  üçü bakanımıza ve TBMM’de grubu bulunan siyasi parti grup başkanvekillerine mektup yolladık. Nihayet taleplerimiz karşılık buldu.

Şimdi sırada diğer sıkıntılar var, onları da  inşallah  HAK-İŞ/ Öz Sağlık İş çözecek.

MUŞ BELEDİYE BAŞKANI ASYA’YA TEŞEKKÜR

Genel Başkanımız Devlet Sert, Muş Şubemizin Genel Kurulu’na katılan Muş Belediye Başkanı Feyat Asya’ya da ile vermiş olduğu hizmetler ve sivil toplum kuruluşlarına sağlamış olduğu katkılardan dolayı teşekkür etti.

GENEL BAŞKAN TAKDİM EDİLEN ÇİÇEĞİ ŞUBE BAŞKANIMIZIN AİLESİNE VERDİ


Genel Başkan Devlet Sert, Genel Kurul’da kendisine takdim edilen çiçeği, Şube Başkanımız Ferhat Asya’nın ailesine takdim etti. Sendikacılığın büyük özveri gerektiren bir iş olduğunun altını çizen Sert, “ Burada en büyük zamanı ailemiz için ayıracağımız zamandan çalıyoruz. Haklarını bizlere helal etsinler” diye konuştu.

MUŞ BELEDİYE BAŞKANI FEYAT ASYA SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI:

“Öz Sağlık-İş Sendikamızın Muş Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda bulunmaktan ve bu atmosferi teneffüs etmekten duyduğumuz mutluluğu ifade etmek istiyorum. Kongrenin hayırlara vesile olmasını ve seçilecek yönetime başarılar diliyorum.

Bizler de geçmişte sivil toplum örgütlerinde görev aldık, ne kadar önemli olduğunu, nasıl katkı sağladığını biliyoruz. Bugünlere gelmenin temelinde de örgütlenme ve sivil topluma verilen önem vardır. Buradan Sayın Genel Başkan Devlet Sert beye teşekkür ediyorum. Hem Öz Sağlık-İş olarak hem  HAK-İŞ  olarak ülkemize büyük katkı sağlayan sivil toplum örgütleri bunlar. Bizler 28 Şubatları ve dönemin beşli çetelerini yaşamış insanlarız. Bu süreçte HAK-İŞ’in eskimeyen demokrat başkanı Merhum Necati  Çelik’i de rahmetle anıyorum.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin sivil toplum kuruluşlarına verdiği önemi sizler de yakından biliyorsunuz. Öz Sağlık-İş Sendikamız çok kısa bir sürede çok büyük bir başarı yakalamış bir sendikamızdır. Dik duruşlarından, demokrat duruşlarından dolayı Devlet beye de ayrıca teşekkür ederim. Öz Sağlık İş dürüst sendikacılık yapıyor. Barış içerisinde, demokrat bir sendikacılık yapıyor. Halkın, emekçinin sesi oluyor, umudu oluyor.”

HAK-İŞ KONFEDERASYONU MUŞ İL BAŞKANI VE HİZMET İŞ SENDİKASI MUŞ ŞUBE BAŞKANI YAŞAR KALIR KATILIMCILARA SESLENDİ:

Sayın Genel Başkan Devlet Sert ve Belediye Başkanımız Sayın Feyat Asya’nın bu veciz konuşmalarından sonra aslında söylenecek fazla bir şey kalmıyor. Devlet Sert başkanımızla 20 yıllık bir dostluğumuz var. Kendilerini ve hizmetlerini takdir ediyor, teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sendikamız 1995 yılında 220 işçiyle kurulmuştur, her yıl çoğalarak büyümeye devam etmiştir. Şimdi 4.500’leri aşan üye sayısı ile ilimizde yıllardır yetkili sendika olmanın onuru ve gururunu yaşıyoruz.

Kötü ve iyi günde yanlarında olduğumuz değerli üyelerimizle Muş şubesinde Hak İş çatısı altında birlik beraberlik kardeşliğe vurgu yaparak farkımızı ortaya koyduk, çalışanlarımızın yanında olduk, moral ve motivasyonunu artırmak, varsa sıkıntılarını paylaşmak amacıyla dimdik durduk, her türlü zulme karşı çalışanımızı terk etmedik.

Bizim davamız menfaat çıkar davası olmadı, hak arama mücadelesinde dik duruşumuzu bozmadan Sayın Hak-İş Genel Başkanımız Mahmut Arslan beyin talimatları, destekleri ile sendikal vizyonumuzla emin adımlarla yürümeye devam ediyoruz.

Bu vesileyle HAK-İŞ üyelerimiz adına şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Sizlerin huzurunda sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a yapmış olduğu reformla bizleri şirket ve müteahhit çilesinden, zulüm ve haksızlıklardan kurtardığı için tüm emekçilerin adına saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz. Rabbim zihinlerimizi, yüreğimizi, birliğimizi, diriliğimizi yol arkadaşlığımızı, kardeşliğimizi bozmasın, muhabbetimizi eksiltmesin, doğru yoldan ayırmasın. Muş Öz Sağlık İş Sendikamızın 1. Olağan Genel kuruluna seçilecek olan değerli arkadaşlarıma şimdiden başarılar diliyorum.”

MUŞ ŞUBESİ KADIN KOMİTE BAŞKANI FATMA İŞLEK SALONU SELAMLADI:

Öz Sağlık-İş Sendikası Muş Şube Başkanlığı-Kadın Komitesi olarak hepinizi saygı ile selamlıyorum. Anadolu’nun kapısını Türklere açan sultan Alparslan yurdu, laleler diyarı, doğunun incisi şehrimize hoş geldiniz, bizleri şereflendirdiniz.

Öz Sağlık-İş Sendikamızın ve Genel Başkanımız Devlet Sert Beyefendinin kadın işçi, kadın üye, sendikacı kadın kimliği, sendikal kadrolarda yönetici kadın olgularına vermiş oldukları kıymeti, bizler Muş’ta bizzat yaşayarak müşahede ediyoruz.

Bizlere büyük destek veren, kadın çalışan ve kadın üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan bize başkanlık eden yürekli, merhametli ve çalışkan bir şube başkanına sahibiz. Biz de şube başkanımız ile gurur duyuyor, genel kurulda Kadın Komite Başkanlığı olarak Ferhat Asya başkanımıza başarılar diliyoruz.

Biz Öz Sağlık-İş’in Muşlu kadın çalışanları olarak; muş teşkilatımızın yarısını oluşturuyor, tüm kademelerde görev alıyoruz. Kadın komite başkanlığı olarak, STK’larla olan ilişkileri, üyelerimizin acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli günlerini paylaşıyor, yine kadın üyelerimizin Kurumlarda yaşamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, şube başkanlığımıza aktarıyoruz.

İlimizde özellikle toplumsal olaylarla ilgili ortak yapılan açıklamalarda yerimizi alıyor hem ulusal hem uluslararası sendikal olaylar başta olmak üzere, mağdur ve mazlum milletlerin yarasına merhem olmaya çalışıyor, onların terkedilmiş mahzunluklarına “kadın eli” uzatıyoruz.

Bizler güçlü Türkiye’nin güçlü kadınlarıyız bizler bu topraklar için, devletimizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışan Anadolu’nun kadınlarıyız. Sizleri tarihin bilinen en eski topraklarından ve medeniyetlerinden biri olan Muş’ta ağırlamaktan son derece mutluyuz. Kadın komite başkanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Şube Başkanımız Sayın Ferhat Asya’nın yanında olduğumuzu belirtiyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.”

MUŞ ŞUBE BAŞKANI FERHAT ASYA SALONA HİTAP ETTİ:

Sendikamız Muş Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılımlarınızdan, bu çok özel günümüze verdiğiniz destekten, bu demokrasi şölenimizin heyecanını bizlerle paylaşmış olmanızdan, bu fevkalade güzel duygu şölenimize ortak olmanızdan dolayı şükranlarımızı sunuyorum.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük. 200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz. Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz.

Mensubu olmaktan büyük gurur duyduğumuz Hak-İş Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Teşkilatlanmada başarılı olduğumuz yerler de var, henüz başarılı olamadığımız yerler de var. Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir haklının hakkı için nasıl bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz. İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını genel merkez yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı sendikamız Öz Sağlık-İş Ve Konfederasyonumuz Hak-İş’in misyonundan, vizyonundan ve “değerler sendikacılığından” örnek alarak yol alıyoruz.

Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren öz sağlık iş sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Bugün muş şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu. Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik. Takdir önce Cenab-ı hakka, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir.

Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır. Buna yürekten inanıyoruz. Bunun sürekliliği için heyecanımızı, enerjimizi yüksek tutuyor, çabamızı her geçen gün artırarak yol almaya devam ediyoruz.  Bu özel günümüzde elimizi tuttuğunuz, yüreğimizdeki heyecana varlığınızla ortak olduğunuz, ilk kez yaptığımız kongremizin demokratik güzelliğini bizimle paylaştığınız için sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olsun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz”.

 

ŞUBE BAŞKANLIĞINA FERHAT ASYA SEÇİLDİ

Sendikamız Muş Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Ferhat Asya Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Saim Korkmaz ve Şahin Erikli’den oluştu.