ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ İLE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

SÖZLEŞMENİN YÜRÜRLÜK SÜRESİ DEĞİŞTİRİLEREK KÇP İLE UYUMLU HALE GETİRİLDİ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Sendikamız arasında üniversite bünyesindeki 540 sağlık işçisini kapsayan toplu iş sözleşmesi törenle imzalandı. Sözleşmenin yürürlük süresi değiştirilerek Kamu Çerçeve Protokolü ile uyumlu hale getirildi.

TÖREN ÖNCESİ REKTÖR MURAT ZİYARET EDİLDİ

Tören öncesi Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat’ı makamında ziyaret eden Genel Başkan Devlet Sert ve beraberindeki heyet, toplu iş sözleşmesi müzakereleri sırasında gösterilen samimiyet ve işçi haklarına karşı duyulan saygıdan dolayı Rektör Murat’a teşekkür etti, sözleşmenin hayırlara vesile olmasını diledi.

TÖRENLE İMZALANDI

Üniversite Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen imza törenine Genel Başkanımız Devlet Sert, Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Genel Başkan Yardımcımız Adem Yavuz, Genel Sekreter Yardımcımız Yahya Bilgin, TİS ve Mevzuat Uzmanımız Ecrin Ferah, Çanakkale Şube Başkanımız Recep Esen ve Yönetimi, Rektör Yardımcısı Okhan Akdur, Genel Sekreter Ayhan Monus, Başhekim Hasan Ali Kiraz ve hastane idarecileri katıldı.

İmza töreninde konuşan Genel Başkan Sert sözleşmenin sağlık işçilerine hayırlı olmasını dilerken, Sendika olarak işçi-işveren ilişkilerinde yeni nesil sendikal anlayış ile hareket ettiklerini, işçi hakları kadar işyerinin devamlılığı ve hukukuna da saygı gösterildiğini ifade etti.

SÖZLEŞME SÜRESİ KÇP İLE UYUMLU HALE GETİRİLDİ

İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile sağlık işçilerinin eski sözleşmeye oranla daha fazla hak ve kazanımlara kavuştuğunu dile getiren Genel Başkan Devlet Sert, en büyük değişikliğin ise sözleşmenin yürürlük süresinin değiştirilerek KÇP ile uyumlu hale getirilmesinin olduğunu ifade etti.

“ÇALIŞANIN MEMNUNİYETİ BİZİM MEMNUNİYETİMİZ”

Törende konuşan Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat ise başarılı geçen toplu iş sözleşme sürecinde sendikanın sağlık işçileri adına talep ettiği hakların, çalışan memnuniyeti ve iş verimi açısından kendileri için de önemli olduğunu vurgularken, toplu iş sözleşmesinin taraflara hayırlı olmasını diledi.

ŞUBE BAŞKANI ESEN’DEN TEŞEKKÜR KONUŞMASI

Toplu  iş sözleşmesi imza töreninde konuşan  Sendikamız Çanakkale  Şube Başkanı Recep Esen de müzakere sürecini özetlediği konuşmasında, elde edilen kazanımların hem işçi, hem de  işveren açısından önemli olduğunu belirtti, “İşyerinde sağlanan huzur, çalışana dolayısıyla da  işyerine yansıyacaktır. Süreçte sağlanan olumlu yaklaşımlarından dolayı Üniversite yönetimine teşkilatımız ve üyelerimiz adına teşekkür ederim” dedi.

ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE EDİLDİ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Sendikamız arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinin yürürlük süresi değiştirildi. Sözleşme 2023-2024 Kamu Çerçeve Protokolüne uyumlu hale getirildi.

Fazla çalışma ücretinin yüzde 65 zamlı olarak belirlendiği sözleşmede ayrıca kıdem zammı 10 TL, eğitim zamları ise ön lisans 100 TL, Lisans 120 TL, yüksek lisans 150 TL oldu

Toplu Sözleşmeye; İcap uygulaması ve Sağlık, Mali ve Hizmet Tazminatları konuldu.

Sosyal Yardımlar 1300 TL olurken, Ramazan Bayramı harçlığı 400, Kurban Bayramı harçlığı 600 TL olarak belirlendi.

Sözleşme ile sağlıkçılara ve mali sorumlulara 2 yevmiye, diğer işçilere 1 yevmiye tutarında tazminat getirildi, yıllık izin, ücretsiz izin ve refakatçi izinlerinde artışa gidildi