ARDAHAN ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞINA KURTULUŞ KAYATÜRK SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

 “KURUMLARDA 10-15 YILDIR ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZIN TAYİN HAKKININ OLMAMASI ADALETSİZLİKTİR”

Sendikamızın Ardahan Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda Şube Başkanlığına Kurtuluş Kayatürk seçildi. Şube yönetimi ise Umut Barış Ant ve Suat Yılmaz’dan oluştu.

Ardahan Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, 696 sayılı KHK’da yer alan tayin yasağına dikkat çekti, “Kurumlarda 10-15 yıl süreyle hizmet veren bu arkadaşlarımızın tayin hakkının olmaması adaletsizliktir” dedi.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş, Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, AK Parti Ardahan İl Başkanı Kaan Koç, MHP Ardahan İl Başkanı Turgay Mert, Ardahan İl Sağlık Müdürü Erkan Özdemir, Ardahan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ertaç Baki, Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü Destek ve Personel Hizmetleri Başkan Yardımcısı Mustafa Özgür, Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı İshak Askeroğlu, Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü Personel Hizmetleri Şube Uzmanı Murat Çoban, Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Uzmanı Selahattin Bekmez, Ardahan İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Uzmanı Leyla Kayatürk, SAĞLIK-SEN Ardahan İl Başkanı Selçuk Recepoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Erzurum Şube Başkanı Ebru Kılıç, Öz Sağlık-İş Sendikası Kars  Şube Başkanı Adnan Yerli ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“KURUMLARDA 10-15 YILDIR HİZMET VEREN ARKADAŞLARIMIZIN 696’DAN KAYNAKLANAN TAYİN YASAKLARI ADALET ÖLÇÜSÜNE SIĞMAZ”

Ardahan Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, tayin yasağına ve doğurduğu sonuçlara değindi, uygulamayı adaletsiz bulduğunu söyledi.

Sert konuşmasında şunları dile getirdi:

“696 Sayılı  KHK’nın ürettiği sorunların başında tayin yasağı bulunuyor.  Düşünün ki yıllardır kurumlarda hizmet veren arkadaşlarımız ki bazısı  10-15 yıldır çalışıyor. Şimdi 696 ile kadro almış ancak tayin hakkı yok.  Aileler ayrı, karı-koca-çocuklar ayrı. Bu yasağın olması eşitsizliktir. Bu yasağın olması adaletsizliktir.  Adalet ölçüsüne sığmaz. Bunun kökten çözülmesi gerekiyor. Biz Sendika olarak bunun için gece gündüz uğraşıyoruz. İnşallah seçimlerden önce işyerinde iş barışını da zedeleyen bu adaletsizliğin de giderileceğini düşünüyoruz.

“GÖNDERDİĞİMİZ MEKTUPLAR ZORUNLU EMEKLİLİK KONUSUNDAKİ HASSASİYETLERİ GÜNDEME TAŞIDI”

EYT konusunda yapılan çalışmaların sonuna geldiği ve belki de bu mağduriyeti yaşayan çalışanların Ocak 15 gibi emekli maaşlarına kavuşmalarına sayılı günler kaldı.

Kim hangi mağduriyete uğramışsa bunun giderilmesi konusunda  en baştan beri net tavır  sergilemekteyiz.  Ama  EYT’de bir tarafın mağduriyetleri giderilirken bir yandan da başka mağduriyetler olmasın dedik. Zorunlu emeklilik kaldırılsın dedik, EYT düzenlenirken bu konunun da gündemden düşmesi gerektiğini söyledi.  Ve bununla  ilgili olarak üç bakanımıza mektup yolladık. EYT’de bu ayrıma dikkat edilmesi gerektiğini, kıdemli  işçilerin bir anda boşalması  ile yoğun istihdam sorununun oluşacağını,  696 Sayılı  KHK’da yer  alan zorunlu emeklilik maddesinin kaldırılmasını ve taşerondan kadroya geçen işçilerin erken yaşta  emekliliğine neden olan bu eşitsizliğin giderilmesini istedik.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız bu konuda bizlere geçtiğimiz hafta bir müjde verdi ve zorunlu emekliliğin kaldırılacağını söyledi. Bu gündem maddesi inşallah önümüzdeki günlerde yasalaşacak ve zorunlu emeklilik kaldırılmış olacak.

“ASGARİ ÜCRET ŞU EKONOMİK KOŞULLARDA BİR AİLEYİ GEÇİNDİRECEK DÜZEYE GETİRİLMELİDİR”

Asgari ücretin yeniden belirlenmesine ilişkin olarak kamuoyu gündemi yoğun şekilde bu konuyu tartışıyor.

Kamuda çalışan arkadaşlarımızı çok fazla mağdur etmese de, özel sektörde çalışan arkadaşlarımıza ödenen asgari ücretin bu ekonomik koşullarda hiç değilse bir aileyi geçindirebilecek düzeye getirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

“PROMOSYAN ÖDEMELERİ GECİKTİ, SAHADA SIKINTI YAŞANIYOR”

Sağlık Bakanlığı çalışanlar adına bankalarla pazarlığı kendisi yürütüyor. Ancak süreçte yaşanan gecikme ve bilgi verilmeyen pazarlık süreci kurumlarda sıkıntıya neden oluyor. Belirsizlik kaos ortamı oluşturuyor. Ödemelerin gecikmesi ve sürecin halen devam ediyor olması sahayı sıkıntıya soktu. Bu konunun ivedilikle çözülmesi gerekiyor.

TALEPLERİ TOPLADIK, TASLAK METİNLER HAZIRLANIYOR”

Sağlık Bakanlığı yeni dönem yetki sürecinde çevrimiçi uygulama ile web sitesi üzerinden üyelerimizin taleplerini topladık, metinler birleştiriliyor ve ortak bir taslak metin hazırlanarak masaya oturulmanın hazırlıklarını yürütüyoruz. Amacımız çalışanlar için en iyi sözleşmeyi yapabilmek. Bunun için uzmanlarımız, yöneticilerimiz Genel Merkezimiz canla başla çalışıyor.

“AİLE SOSYAL HİZMETLERDE ALGI SENDİKACLIĞINA GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

Sosyal hizmet işçileri adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda yapmış olduğumuz toplu sözleşmeden sonra yine büyük bir  algı sendikacılığı ile karşı karşıyayız. Sosyal medya  üzerinden üyelere, işçilere yalan yanlış sözler , vaadler veriliyor, avukatlık borsası kuruluyor, daha neler neler.

16 işçi adına sözleşme masasına oturanlar bugün  26 bin işçi için elleini dahi kıpırdatmadan kendilerinde söz söyleme hakkı hissediyorlar. Yalanla sendikacılık yapılmıyor,  algı  ile sendikacılık yapılmıyor.  Hem  grev hem de  uygulama kararı alıp işyerine astık.  Siz  o zaman da  ortada yoktunuz,  o zaman da işçinin yanında değildiniz.

Öz Sağlık İş sendikası önce üyelerinin, genel manada da sağlık ve sosyal hizmet işçisinin yanındadır, söz vermişse yapar.

“5188 SAYILI KANUNUN REVİZE EDİLMESİ ÇAĞRIMIZI DEVAM ETTİRİYORUZ”

Kurumlarda çalışan güvenlik görevlilerinin kimlik kartlarının yenilenmelerine yönelik olarak karşılaştığımız sorunlar ne yazık ki halen devam ediyor. Sendika olarak bir imza kampanyası başlattık. Toplanan imzaları İçişleri Bakanlığı’na teslim edeceğiz, kanuni düzenlemenin yapılması için çağrılarımızı devam ettiriyoruz.

Yüz kızartıcı suçlar haricinde herhangi bir sebeple kartı iptal edilen arkadaşlarımızın da geri hizmetlerde çalışması için ısrarımızı sürdüreceğiz.

“BİRBİRİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

İşkolumuzla ilgili olarak Ardahan’da 400’ün üzerinde çalışanın 375’i şu an bizim üyemiz. Arkadaşlarımıza, teşkilatımıza teşekkür ediyorum.

Bizler birbirimize sahip çıkacağız, üyemize, sağlık ve sosyal hizmet işçisine sahip çıkacağız. Mücadeleden yılmayacağız, birbirimizi üzmeyeceğiz.

Ardahan Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nun camiamıza, konfederasyonumuza ve çalışma hayatına hayırlı olmasını diliyorum.

ARDAHAN AİLE VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRÜ ERTAÇ BAKİ SALONU SELAMLADI:

“ Sayın Genel Başkan Devlet Sert beyefendiye veciz ve kapsayıcı konuşmalarından dolayı teşekkür ederim. 30 yıldır sosyal hizmet sektöründe çalışan biri olarak 696 sayılı KHK ile birlikte kadroya geçiş süreci büyük bir devrimdir. Desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Öz Sağlık-İş Sendikası Ardahan Şubesi’nde arkadaşlarımız çok büyük özveri ile çalışıyorlar, kendilerine çalışmalarında başarılar dilerim. Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını temenni ederim.”

AK PARTİ ARDAHAN İL BAŞKANI KAAN KOÇ SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI:

“ Öz Sağlı-İş Sendikası Ardahan Şube Başkanlığı  olarak, bir STK  olarak birlikte çalışmaktan  onur duyduğumuz arkadaşlarımızın kongrelerinin hayırlara vesile olmasını diliyorum.  Sendikalar ülkemizin en büyük sivil toplum örgütleridir.  Öz Sağlık-İş Sendikamızın hem  çalışma hayatına, hem sendikal yaşama, hem de  ülkemizin sorunlarına karşı olan duyarlılığı hiçbir zaman değişmemiştir. Kendilerine şükranlarımı sunuyorum”

ARDAHAN İL SAĞLIK MÜDÜRÜ ERKAN ÖZDEMİR KATILIMCILARI SELAMLADI:

“Burada bulunan pek çok arkadaşımız bizlerin mesai arkadaşı.  Pandemi dönemi başta olmak üzere sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin göstermiş olduğu  fedakarlık ve çaba her zaman takdirlerin üzerindedir. Kendilerine teşekkür eder, Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını dilerim”

SAĞLIK SEN ARDAHAN İL BAŞKANI SELÇUK RECEPOĞLU SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI:

“Sizleri Sağlık-Sen Genel Başkanımızın selamlarını sunarak konuşmama başlamak isterim. Sağlık hizmetleri ve sağlık çalışanları bir bütündür.  Hep söyleriz sağlık ekip işidir diye. Bizler işçi ve memur tüm sağlık çalışanları omuz omuza görev yapıyoruz. Tüm amacımız sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yüzünün gülmesi, haklarının elde edilmesi.  Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını ve arkadaşlarımızın başarılarının devam etmesini dileriz”

MHP ARDAHAN İL BAŞKANI TURGAY MERT SALONU SELAMLADI:

“ Salonda bulunan tüm emekçi arkadaşlarımızı ve misafirlerimizi saygı ile selamlıyorum. Öz Sağlık İş Sendikası Ardahan Yönetimine ilimizde gerçekleştirdiği başarılı sendikal ve sivil toplum faaliyetlerinden dolayı teşekkürlerimi sunarım. Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını diliyorum”

 

ÖZ SAĞLIK İŞ SENDİKASI ARDAHAN ŞUBE BAŞKANI KURTULUŞ KAYATÜRK SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI:

“Ardahan Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılımlarınızdan, bu çok özel günümüze verdiğiniz destekten, bu demokrasi şölenimizin heyecanını bizlerle paylaşmış olmanızdan, bu fevkalade güzel duygu şölenimize ortak olmanızdan dolayı şükranlarımızı sunuyorum. Hepiniz hoş geldiniz, safalar getirdiniz.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz.

Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük. 200 bin üyeli, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz. Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz.

Mensubu olmaktan büyük gurur duyduğumuz Hak-İş Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Teşkilatlanmada başarılı olduğumuz yerler de var, henüz başarılı olamadığımız yerler de var. Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir haklının hakkı için nasıl bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz. İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını genel merkez yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı sendikamız Öz Sağlık-İş ve Konfederasyonumuz Hak-İş’in misyonundan, vizyonundan ve “değerler sendikacılığından” örnek alarak yol alıyoruz. Bizlerin ülkemizin her bir yanında sürdürdüğü bu mücadele sadece sendikal bir mücadele değil, sadece örgütlü bir toplum oluşturmak değil, aynı zamanda güçlü, büyük, inandığı değerler uğruna hizmet veren öz sağlık iş sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Bugün Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu.  Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik. Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik. Takdir önce Cenab-ı Hakka, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir. Bu özel günümüzde elimizi tuttuğunuz, yüreğimizdeki heyecana varlığınızla ortak olduğunuz, ilk kez yaptığımız kongremizin demokratik güzelliğini bizimle paylaştığınız için sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve sonuç ne olursa olun bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA KURTULUŞ KAYATÜRK SEÇİLDİ

Sendikamızın Ardahan Şubesinin 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Kurtuluş Kayatürk Şube Başkanı olarak seçildi. Şube yönetimi ise Umut Barış Ant ve Suat Yılmaz’dan oluştu.