KARAMAN ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA HATİCE BAĞCIOĞLU SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI AĞIR İŞ YÜKÜNE BAĞLI RUHSAL VE FİZİKSEL HASTALIKLAR YAŞIYOR”

“ASH BAKANLIĞI NEZDİNDE PERSONEL YETERSİZLİĞİ SORUNU ACİL OLARAK ÇÖZÜMLENMELİDİR”

Sendikamızın Karaman Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul da Şube Başkanlığı’na Hatice Bağcıoğlu seçildi.

Şube yönetimi ise Abdülkadir Ateş ve Mustafa Çalış’tan oluştu.

Sendikamız Karaman Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışan sosyal hizmet emekçilerinin ağır iş yükü altında ezildiğini, ruhsal ve fiziksel hastalıklar yaşadığını söyledi. Sert, “Bakanlık nezdinde personel yetersizliği sorunu acil olarak çözümlenmelidir” dedi.

Karaman Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş, Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, Hizmet İş Sendikası Genel Başkan Danışmanı Mustafa Taştekin, MEMUR-SEN Karaman İl Başkanı ve Büro Memur-Sen Karaman Şube Başkanı Cahit Bardak, HAK-İŞ Konfederasyonu Karaman İl Başkanı ve Hizmet İş Sendikası Karaman Şube Başkanı Mustafa Karakaş, Öz Gıda İş Sendikası Karaman Şube Başkanı Adnan Gürsoy, İŞ-KUR Karaman İl Müdürü Şevket Sarıkaya, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi, Öğretim Üyesi Adem Gümüş, Öz Sağlık-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Özgür Turan ve Yönetim Kurulu Üyeleri de katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARI AĞIR İŞ YÜKÜNE BAĞLI RUHSAL VE FİZİKSEL HASTALIKLAR YAŞIYOR”

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Karaman Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, sosyal hizmet çalışanlarının ağır iş yüküne bağlı ruhsal ve fiziksel hastalıklar yaşadığını belirterek, “Bunların temelinde personel yetersizliği sorunu bulunuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, personel yetersizliği sorununu acil olarak çözüme kavuşturmalıdır” dedi.

Genel Başkan Sert, Genel Kurul’da yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“ Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ağır bir pandemi süreci yaşadık. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanı arkadaşlarımız bu yükü olabildiğince sırtladılar ve tüm dünyaya örnek bir başarı elde ettiler.  Kendileri ile  gurur duyuyoruz. Sendika olarak bu anlamda elimizden gelen desteği kendilerine sunmaya çalışıyoruz. 500 lira tutarındaki pandemi ödememizin nedeni de budur.

Ancak özellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan sosyal hizmet işçisi üyelerimiz personel yetersizliğine bağlı olarak çok ciddi bir iş yükünün altındalar.

Bu kadar ağır iş yüküne bağlı ruhsal ve fiziksel hastalıklarla boğuşuyorlar. Dezavantajlı guruplarla çalıştıkları için pek çok arkadaşımız kas ve eklem hastalıkları yaşıyor. Tükenmişlik sendromu had safhaya ulaşmış durumda. Arkadaşlarımız ciddi mobbing ile karşı karşıyalar.

“GÖREV TANIMLARI YOK, TAM BİR KARGAŞA HALİ HAKİM”

Sosyal hizmet çalışanlarımız ayrıca görev tanımlarının olmaması ya da  yeterli düzeyde belirlenmemesi yüzünden sıkıntılı bir  çalışma ortamına sahipler.  Pek çok kurumda görev tanımları yok ama  özellikle  ev tipi çalışılan kurumlar  ile huzurevlerinde hiçbir şekilde  çalışanların  görev tanımları olmadığı  için bir karmaşa hali söz konusu. Kimin ne iş yaptığı, kimin hangi sorumluluğu taşıdığı belli değil.

“ASH BAKANLIĞI NEZDİNDE PERSONEL YETERSİZLİĞİ SORUNU ACİL OLARAK ÇÖZÜMLENMELİDİR”

Bu sorunların temelinde yatan neden ise personel yetersizliği. Maliye Bakanlığı’nın işçi alımı için Bakanlığa vize vermemesi nedeniyle, emekli olanın yerine alım yapılmıyor, işten ayrılanın yeri doldurulamıyor. Bu da mevcut personelin yükünü  iyice  ağırlaştırıyor.

Sendika olarak bu konudaki mücadelemizi bütün hızıyla sürdürüyoruz. Problemin geneli ile ilgili hazırladığımız raporları Bakanlığa sunduk, ikili diyaloglarımızı sürdürüyoruz. Bu konuda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sayın Derya Yanık’ın problemi çözmek ve çalışanlarını rahatlatacak adımları bir an önce atmasını bekliyoruz.

“GENEL KURULLARIMIZI EĞİTİM KABUL EDİYORUZ”

Sendikamız Türkiye genelinde örgütlü 200 bin üyeye ulaşmış bir sendika.  Bu manada her daim kendimizi yenilememiz, çağın gerektirdiği,  çalışma hayatının değişen koşullarına uygun bir sendikal mücadele vermemiz gerekiyor.

Bunun için de  önceliklerimiz var. Eğitim gibi.  Üyelerimizin, temsilcilerimizin, Şube başkanlarımızın ve bizlerin eğitimlerinin sürekli ve kesintisiz bir şekilde sürdürülebilmesi  adına başlattığımız  eğitim seferberliği genel kurullarımız yüzünden biraz aksadı. Ancak bunu da fırsata  çevirdik ve genel kurullarımızı bir  eğitim havası  içinde  gerçekleştiriyoruz, sorunlarımızı tartışıyoruz, teşkilatlarımızla bir araya  gelip  istişarelerde bulunuyoruz.

696’NIN ÜRETTİĞİ PROBLEMLERİN ÇÖZÜMÜ ÖNCELİĞİMİZ”

Taşerondan kadroya geçişte tabi olunan 696 sayılı  KHK’nın ürettiği sorunlar var. Tayin, zorunlu emeklilik, görevde yükselme, görev tanımı,  ev tipi çalışma gibi. Sendika olarak bunların çözümü konusundaki girişimlerimiz aralıksız devam ediyor.

Son zamanlarda EYT konusu gündemde iken zaman zaman karıştırılan bir husus var. Taşerondan kadroya geçişte getirilen  zorunlu emeklilik konusu  EYT  ile karıştırılıyor.  EYT ayrı, zorunlu emeklilik konusu  ayı.  EYT’ye bizler de  evet diyoruz, diğer çalışanların bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesi  gerekiyor. Ancak taşerondan kadroya  geçen personelin zorunlu emekliliğe tabi tutulması da bu uygulamalarla   çelişiyor.  Genç yaşta en verimli çağda  emekli edilmek istenen 696’lılar için girişimlerimiz devam ediyor. Konunun kısa bir sürede çözüleceğini umuyoruz.

SENDİKAMIZIN KOMİTELERİNDE GÖREV ALIN”

Biz demokratik olgunlukları içine sindirmiş ve bu şekilde sendikamızı ve teşkilatlarımızı yöneten bir anlayışına sahibiz. Genel Merkez Yönetimimiz, Şubelerimiz, temsilcilerimiz var.  Buradan tüm üyelerimize çağrıda bulunuyorum.  10 tane Komite Başkanlığımız var, tüm illerde  örgütlenerek çalışmalarını sürdürüyor. Lütfen buralarda görev alın. Katkı sunun. Biz elimizde ne varsa paylaşmak, istişare ile yönetmek istiyoruz. Sizler de bizlere katkı sunun.

Bugün burada Karaman Şube Başkanlığımızın  1. Olağan Genel Kurulu’nu yapıyoruz.  Şube Başkanımız Hatice Bağcıoğlu ve ekibi bugüne kadar bizlerle birlikte, siz değerli üyelerimize hizmet ettiler. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Genel Kurulumuzun ülkemize, HAK-İŞ Konfederasyonumuza ve Sendikamıza hayırlı olmasını dilerim.”

KARAMAN ŞUBE BAŞKANLIĞI GENÇLİK KOMİTE BAŞKANI ESMA HÜSNA İSPİR SALONU SELAMLADI:

Sizleri Karaman Şubesi Gençlik Komite Başkanı olarak saygı ile selamlıyorum.  Mensubu olmaktan büyük gurur duyduğumuz Öz Sağlık-İş Sendikamızın teşkilatlanma aşamaları ve faaliyetlerinde yer alırken sendikamızın genç emekçileri olarak, genel merkez yöneticilerimizin desteğini arkamızda dağ gibi hissediyoruz.

Bizler bu büyük teşkilatın bizlere vermiş olduğu güvenle hareket ettik, yerli ve milli sendikacılık anlayışı ile Öz sağlık –İş’in genç sendikacıları olarak yola çıktık.

Şube başkanlarımız, temsilcilerimiz ve gönül davamıza omuz veren emekçilerimizle birlikte bizler, sendikamızın vizyoner politikalarına genç nesil sendikacılık anlayışını yerleştirmek ve her aşamada aktif katılım sağlamak üzere bu yola çıktık.

Öz Sağlık-iş Sendikamız, 8. yaşında genç bir sendika. Bizler Gençlik Komite Başkanlığı olarak sendikamız ile birlikte büyüyor, daha eğitimli, daha donanımlı, bir yandan kültürel mirasımıza, değerlerimize sahip çıkarken, diğer yandan da çağın gereklerini kuşanmış genç sendikacılar olarak faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Karaman Şubesi Gençlik Komite Başkanlığı olarak, işine, işyerine, emeğine sahip çıkan, alın terinin hakkına talip olan herkesi Öz Sağlık-İş’in genç sendikacıları olarak bir kez daha saygı ile selamlıyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diyor ve hepinizi Allah’a emanet ediyorum.”

KARAMAN ŞUBE BAŞKANLIĞI KADIN KOMİTESİ ADINA GENÇLİK KOMİTE BAŞKAN YARDIMCISI NAZİFE SEVİM SALONU SELAMLADI:

“Yunus Emre diyarı, medeniyet şehrimize hoş geldiniz, bizleri şereflendirdiniz. Öz Sağlık-İş Sendikamızın ve Genel Başkanımız Devlet Sert Beyefendinin kadın işçi, kadın üye, sendikacı kadın kimliği, sendikal kadrolarda yönetici kadın olgularına vermiş oldukları kıymeti, bizler Karaman’da bizzat yaşayarak müşahede ediyoruz.

Bizlere büyük destek veren, kadın çalışan ve kadın üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan,   bize başkanlık eden bir kadın şube başkanına sahibiz, biz de şube başkanımız ile gurur duyuyor, Genel Kurulda Kadın Komite Başkanlığı olarak Hatice Bağcıoğlu Başkanımıza başarılar diliyoruz.

Biz Öz Sağlık-İş’in Karamanlı kadın çalışanları olarak; 50 delegenin 17 sini 25 temsilcinin 9’unu oluşturuyoruz. Yani bizler Öz Sağlık-İş Karaman Şubemizin kadın üyeleri olarak, teşkilatımızın yarısını oluşturuyor, tüm kademelerde görev alıyoruz.

Kadın Komite Başkanlığı olarak, STK’larla olan ilişkileri, üyelerimizin acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli günlerini paylaşıyor, yine kadın üyelerimizin kurumlarda yaşamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, şube başkanlığımıza aktarıyoruz.

İlimizde özellikle toplumsal olaylarla ilgili ortak yapılan açıklamalarda yerimizi alıyor, hem ulusal hem uluslararası sendikal olaylar başta olmak üzere, mağdur ve mazlum milletlerin yarasına merhem olmaya çalışıyor, onların terkedilmiş mahzunluklarına “kadın eli” uzatıyoruz.

Bizler güçlü Türkiye’nin güçlü kadınlarıyız. Bizler bu topraklar için, devletimizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışan Anadolu’nun kadınlarıyız.

Sizleri tarihin bilinen en eski topraklarından ve medeniyetlerinden biri olan Karaman’da ağırlamaktan son derece mutluyuz.

Kadın Komite Başkanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Şube Başkanımız Sayın Hatice Bağcıoğlu’nun yanında olduğumuzu belirtiyor, genel kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.”

BAŞKAN SERT KENDİSİNE SUNULAN ÇİÇEĞİ ÜYEMİZİN ÇOCUĞUNA TAKDİM ETTİ

Karaman Şube Başkanlığı adına Genel Başkan Devlet Sert’e Temsilcimiz Pınar Soytürk Dişçi tarafından bir çiçek takdim edildi.

Başkan Sert’te kendisine sunulan çiçeği, Karamanlı bir üyemizin çocuğuna hediye etti. Sert, “ Bizler bu mücadeleyi verirken, ailelerimizin, eşlerimizin, çoluk çocuğumuzun zamanından, fedakârlıklarından çalıyoruz. En güzel çiçekler ailelerimizin, çocuklarımızın hakkıdır” dedi.

ÖZ SAĞLIK İŞ SENDİKASI KARAMAN ŞUBE BAŞKANI HATİCE BAĞCIOĞLU GENEL KURUL KATILIMCILARINA HİTAP ETTİ

“Karaman Şubemizin 1.Olağan Genel Kurulu’na teşriflerinizden dolayı sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyor, bu özel günümüzde vermiş olduğunuz destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz.  Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına sürdüremeyen engellilerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz.

Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz.

Hayatın her alanında var olan bizler, örgütlenmenin, mücadelenin, azmin ve inancın en güzel örneklerini vererek sendikal bir çatıyı da beraberimizde büyüttük.

200 bin üyemizle, Türkiye’nin en büyük sağlık ve sosyal hizmet çalışanları sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk, büyük gurur duyuyoruz. Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, teşekkür ediyoruz.

HAK-İŞ Konfederasyonumuz ve Öz Sağlık İş Sendikamızın misyonunu, değerlerini, ilkelerini benimseyerek sendikal faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, bir haklının hakkı için nasıl bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz.

İlkeli bir sendikacılığın nasıl yapılacağını, genel merkez yöneticilerimizin bizler için çizdiği onurlu sendikal anlayışla yapıyoruz.

Milletimizi, devletimizi, vatanımızı, mağdur ve mazlum coğrafyalardaki kardeşlerimizi ilgilendiren konularda sergilediğimiz dik duruşu ve belli ettiğimiz saflarımızı sendikamız Öz Sağlık-İş ve Konfederasyonumuz HAK- İŞ’in misyonundan, vizyonundan ve “değerler sendikacılığından” örnek alarak yol alıyoruz.

Bugün Karaman Şubemizin ilk kongresi. Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik.

Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz. Başarı çalışanındır düsturuyla hareket ettik. Takdir önce Cenabı Hakka, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir.

Birliğimizden, beraberliğimizden, aile bağımızdan vazgeçmediğimiz sürece Allah’ın izni ile Öz Sağlık-İş Sendikamız her daim var olacak, her daim güçlü kalacak, sağlık ve sosyal hizmet işçileri bu çatı altında her daim huzurlu, mutlu, kazançlı olacaklardır.

Bu özel günümüzde elimizi tuttuğunuz, yüreğimizdeki heyecana varlığınızla ortak olduğunuz, ilk kez yaptığımız kongremizin demokratik güzelliğini bizimle paylaştığınız için sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Genel kurulumuza katılımlarınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA HATİCE BAĞCIOĞLU SEÇİLDİ

Sendikamızın Karaman Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Hatice Bağcıoğlu Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Abdülkadir Ateş ve  Mustafa Çalış’tan oluştu.