BALIKESİR ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA İSMAİL ÖZTÜRK SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“ZORUNLU EMEKLİLİK DÜĞÜMÜNÜ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN ÇÖZECEĞİNE İNANIYORUZ”

Sendikamızın Balıkesir Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurul da Şube Başkanlığı’na İsmail Öztürk seçildi.

Şube yönetimi ise Hakan Şahin, Ziyaettin Gökdemir ve Hülya Taş’tan  oluştu.

Şube Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, 696 Sayılı KHK’nın ürettiği sorunlara ve özellikle zorunlu emeklilik konusuna değinirken, “Bu düğümü Sayın Cumhurbaşkanımızın çözeceğine inanıyoruz” dedi.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz, Remzi Karataş, AK Parti Balıkesir İl Başkan Yardımcısı Bülent Yıldız, AK Parti Balıkesir İl Başkan Yardımcısı Ekrem İnce, AK Parti Altı Eylül İlçe Başkanı Mustafa Çan, Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serkan Kadir Keskin, Balıkesir Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hatice Dost, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başhekimi Ahmet Selçuk Uzun, Balıkesir İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkanı Bülent Şahan, Balıkesir Acil Sağlık Hizmetler Başkanı  Arif Kadri Balcı, İl Sağlık Müdürlüğü Personel Hizmetler Başkanı Burhan Akman, İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneler Birliği Başkanı İsmail Mert, Çocuk Evler Koordinasyon Merkezi Müdürü  Eyüp Uzun, Burhaniye Devlet Hastanesi Müdürü İbrahim Karaca, Ayvalık Devlet Hastanesi Müdürü Yunus Emre Gültekin, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Hakan Tolga, Memur-Sen Balıkesir İl Başkanı Ahmet Gür, HAK-İŞ Konfederasyonu Balıkesir İl Başkanı Hizmet-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Savaş Dal, SAĞLIK-SEN Balıkesir Şube Başkanı Nihat Erzi, Eğitim-Bir-Sen Balıkesir 2 Nolu Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Aydın, Birlik Vakfı Balıkesir Şube Başkanı Prof. Dr. Kerim Özdemir, Sendikamız Genel Başkan Danışmanı Fadlı Erdem, Öz Sağlık-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Muharrem Çekim ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Manisa Şube Başkanı İkram Çiçek ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Recep Esen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Kütahya Şube Başkanı Hatice Başçam ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Orman-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Çorum, Öz Güven-Sen Balıkesir İl Başkanı Yasin Gür, Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkan Yardımcısı Abdullah Kaşıkçı, Balıkesir Alperen Ocakları Başkanı Mused Selim Erdem, Balıkesir Alperen Ocakları Başkan Yardımcısı Fatih Orta ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri Birim Uzmanı Hakan Koç katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

DEVLET SERT:

“ZORUNLU EMEKLİLİK DÜĞÜMÜNÜ SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZIN ÇÖZECEĞİNE İNANIYORUZ”

Sendikamızın Balıkesir Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkanımız Devlet Sert,  696 Sayılı KHK ile kadro alan işçilerin tabi tutulduğu zorunlu emeklilik konusunun EYT ile birlikte ele alınacağına ve bu düğümün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafındın çözümleneceğine inandıklarını ifade etti.

Sert, genel kurul katılımcılarına hitap ettiği konuşmasında şunları söyledi:

“Devletimizin EYT ile ilgili olarak başlattığı çalışma devam ediyor, sona yaklaşıldığını görüyoruz. EYT ile birlikte ele alınması gereken en önemli sorunların başında taşerondan kadroya geçen personele dayatılan zorunlu emeklilik konusudur. Bir tarafı mutlu ederken bir taraftan kamuda çalışan işçi arkadaşlarımızın zorunlu emekliğe sevk edilmesine şiddetle karşı çıkıyorum. Bu düğümün de Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından çözüleceğine inanıyorum.

“696’NIN SORUNLARINI ÇÖZMEMİZ GEREKİYOR” 

Zorunlu emekliliğin yanı sıra 696 Sayılı KHK ile verilen kadronun getirdiği başka problemler de var. Görevde yükselme, tayin hakkı, görev tanımının olmayışı gibi zorluklar yaşıyoruz. Yetkili sendika olarak bu konularda yaptığımız çalışmaları yetkililere ilettik ama artık sonuç almak istiyoruz. Kamuda çalışan bir kısım işçi bu konularda sıkıntı çekmezken, taşerondan kadroya geçen işçilerin bu sorunlarını da bir an önce çözmemiz gerekiyor.  Yetkililere çağrı yapıyorum; Sendika olarak bu konularda ürettiğimiz çözüm önerileri üzerinde durulmalı. Taraflar bir araya getirilerek işçinin bu sorunları çözülmelidir.

“ALIM GÜCÜ GİDEREK ZORLAŞIYOR, VERGİLER SABİTLENMELİ”

HAK-İŞ konfederasyonumuzun başlatmış olduğu vergi oranlarının sabitlenmesi konusundaki çalışmayı destekliyoruz. Ücretlerden yüzde 40’a yakını vergi olarak kesiliyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de enflasyon artışları yaşanıyor. Alım gücü giderek daha çok zorlaşıyor. Dolayısıyla çalışanlarımıza, özellikle sağlık ve sosyal hizmet alanındaki çalışanlarımıza katkı verilmesi için vergi dilimlerinin sabitlenmesi gerekiyor.

TAŞERON DEVRİMİ BİZE EMEKLİLİK HAKKINI KAZANDIRDI”

Taşeron sisteminde çalışmak bir nevi çağdaş köle düzeninde çalışmak ile aynıdır. Hiçbir hakkınızın hukukunuzun olmadığı gibi,  geleceğe dair umutlarınızı da yok eden bir sistem.

Taşerondan kadroya geçen arkadaşlarımız buradalar. Eğer devrim niteliğindeki bu kadro olmamış olsaydı, bugün emeklilik hakkınız dolsa dahi emekli olamayacaktınız. Taşeron devrimi bize emeklilik hakkını da kazandırdı.

“BUGÜN SENDİKACILIK OYUNU OYNAYANLARA, SİZE YANAŞMAYA ÇALIŞANLARA GEÇMİŞİ HATIRLAYIP FIRSAT VERMEYECEKSİNİZ”

Bu konuda hiç mütevazı olmanın gereği yok. Taşeron işine yüreğini, emeğini, koltuğunu koyan Konfederasyon HAK-İŞ ve onun kıymetli Genel Başkanı Mahmut Arslan’dır. Çalışma hayatının sorunlarını kendine dert edinen, gecesini gündüzüne katan bizlerin hızına yetişemediğimiz Genel başkanımız, “Bu arkadaşlarımız kadroya geçmezse ben konfederasyon başkanlığını bırakırım” diyecek kadar bu işe inanmış, yüreğini ortaya koymuştur.

Bugün sendikacılık oyunu oynayan, yanınıza gelenlere sizler fırsat vermeyeceksiniz.

“SİZLER SOSYAL DEVLET ANLAYIŞININ TEMSİLCİLERİSİNİZ, HEPİNİZİ AYRI AYRI KUTLUYORUM”

Sizler sağlık kuruluşlarımızda, sosyal hizmet kuruluşlarımızda canla başla görev yapan sağlık ve sosyal hizmet işçilerisiniz. Sizin haklarınız ve kazanımlarınız hakkında endişesi, tereddütleri olanlar hastaneleri, sağlık hizmeti veren kurumları, huzur evlerini, bakım evlerini bir dolaşsınlar. Çalışanların hizmetlerini bir görsünler, kararlarını öyle versinler. Ben sağlık ve sosyal hizmet alanında çalışan bütün kardeşlerimi tebrik ediyor, Allah hepsinden razı olsun diyorum.”

MİLLETVEKİLLERİ VE VALİ ŞILDAK TELGRAF İLE GENEL KURULU KUTLADI

Balıkesir Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na telgraf gönderen AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Mustafa Canbey ve Belgin Uygur ile Balıkesir Valisi Hasan Şıldak da Genel Kurul çalışmalarını tebrik etti.

MEMUR-SEN BALIKESİR İL BAŞKANI AHMET GÜR KATILIMCILARI SELAMLADI

Genel Kurul da katılımcılara hitap eden Memur-Sen İl Başkanı Gür şunları söyledi:

 

“HAK-İŞ e bağlı Öz Sağlık İş Sendikamızın Balıkesir Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nun ülkemize, devletimize, tüm çalışanlarımıza hayırlar getirmesini diliyorum.

İsmail Başkan beni aradığında bizim genel kurulumuz var, sizleri de görmek istiyorum dedi. Bu beni onurlandırdı çünkü MEMUR-SEN Konfederasyonu ve HAK-İŞ Konfederasyonu etin tırnakla birleşmesi gibi değil etin etle birleşmesi, tırnağın tırnakla birleşmesidir. Üzüntünüz Konfederasyonumuzun üzüntüsü, sevinciniz konfederasyonumuzun sevincidir. Sizler çok özel bir iş yapıyorsunuz.

Çünkü bu dünyada gelmiş geçmiş en büyük devrimci kim? Peygamber efendimiz. Ne diyor, emekçinin alın terinin hakkını kurutmadan verin. Bu gurur sendikacılığının yanında aynı zamanda duruş sendikacılığımızda var arkadaşlar. Dini, manevi değerlere sahip bir sendikacılık.

Pandemi sürecinde insanlar kendi annesini babasının elini öpmezken siz canla başla savaştaydınız. Sizden önce ve MEMUR-SEN’den önce sendikacılık vardı. Birincisi, Rahmetli Erbakan

hocamızla toplu sözleşme masası yapacaklar sırf onu devirmek için “yüzde 40 isteyelim, nasıl olsa vermeyecek bizde masayı deviririz” dediler. Ama rahmetli Erbakan hocamız “Ya siz emekçilerin hakkını bu şekilde mi savunuyorsunuz ben size yüzde 70 veriyorum” dedi.

Bunun dışında HAK-İŞ ve MEMUR-SEN yurt dışında öyle güzel güçlü bir mücadele verdi ki. Öncekiler yurt dışında nasıl sıkıntıya sokarız nasıl bu ülkeye zarar veririz diye düşünürlerken ki hala bu var. Milli manevi olmak önemli. Biz bu coğrafyadaysak, Türk’sek, Müslümansak bizim dik ve güçlü olmamız lazım.”

 

HAK-İŞ İL BAŞKANI VE HİZMET İŞ SENDİKASI BALIKESİR ŞUBE BAŞKANI SAVAŞ DAL SALONA HİTAP ETTİ

Genel Kurul da katılımcıları selamlayan Hak-İş Balıkesir İl Başkanı ve Hizmet-İş Şube Başkanı Savaş Dal şunları söyledi:

“2014 yılında HAK-İŞ olarak Balıkesir de bu bayrağı daha iyi kalkındırmak için teslim aldım. Değerli arkadaşlarımızın çoğuyla bu yolu hep birlikte kat ettik. Bugün burada olan emeği geçen sağlık çalışanlarımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

Siz değerli arkadaşlarımız HAK-İŞ e bu desteği vermeseydiniz bugün burada olma ihtimalimiz yoktu. Sizlerin bu başarıya Genel Başkanımızın desteğiyle bu bayrağı daha iyi taşıyacağımıza inanıyorum. Kongremizin hayırlara vesile olmasını dilerim.”

 

BALIKESİR ŞUBE  KADIN KOMİTE BAŞKANI HÜLYA TAŞ SALONA HİTAP ETTİ

Balıkesir Şubesi Kadın Komitesi adına salonu selamlayan Kadın Komite Başkanı Hülya Taş, komite başkanlığı olarak Genel Başkan Devlet Sert ve Genel Merkez Yönetiminin desteği için teşekkür etti. Taş sözlerini şöyle sürdürdü:

Her platformda biz kadın çalışanların hak ve emek mücadelesinde ‘’fıtratta farklılık haklarda eşitlik’’ ilkesini vurgulayıp bizlere vermiş olduğunuz değer ve önem için duyduğumuz memnuniyeti ve yaşadığımız onuru ifade etmek isterim. Burada bulunan ve bulunmayan tüm kadın mensuplarımız adına teşekkürlerimi arz ederim.

Biz Balıkesir Öz Sağlık-İş kadın mensupları olarak yaklaşık 3500 üyenin 2000’ini, 40 temsilcinin 18’ini, 80 delegenin 35’ini oluşturuyoruz. Bir kadının toplumsal hayatta kendi ayakları üzerinde ve bütün kimliklerinden arınıp bir birey olarak var olabilmesinin temel şartlarından biri kadın-erkek fırsat eşitliğini sağlanmış bir çalışma hayatında kendisine yer edinmesi ve ekonomik özgürlüğe sahip olmasıdır. Toplum tarafından kadın ve erkeğe biçilen rollerin ne yazık ki kadına bir çok alanda eşitsizliğe itmesi kadın istihdamının düşük olmasına yol açmaktadır.

Günümüzde iş hayatında kadına yönelik ayrımcılık ve Mobbing yaygın bir sorun olarak kabul edilmekte, öyle ki pek çok kadın iş yerinde kötü ve olumsuz davranışa, şiddete baskı ve hakarete maruz kalmaktadır. Oysa ki bizler sadece bir çalışan değil aynı zamanda sosyal hayatta da anne ve arkadaş gibi birçok role sahibiz.

Kadınların ve kız çocuklarının eğitimini engelleyerek çalışma hayatını kısıtlamak şiddet ve mobbinge maruz bırakmak ayrımcı ve cinsiyetçi tavır sergilemek onların geleceğe dair umutlarını elinden almak demektir. Balıkesir Kadın Komite Başkanlığı olarak bu tabuları yıkıp hak ettikleri değer ve önemi özgüven ve huzuru kazandırmak için buradayız.  Sahada ve sosyal hayatta Şube Başkanımızla koordineli bir şekilde kadın çalışanlarımızın her türlü sorun ve sıkıntılarında hep yanlarındaydık, olmaya da devam edeceğiz.

Sözlerimi noktalamadan önce her durumda bizlerden desteğini esirgemeyen Saygıdeğer Şube Başkanım İsmail Öztürk beyefendiye Kadın Komite Başkanlığı olarak başarılar diliyor, Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasına temenni ediyorum.”

BALIKESİR ŞUBE BAŞKANI ÖZTÜRK KATILIMCILARI SELAMLADI

Genel Kurul’da ayrıca Sendikamız Balıkesir Şube Başkanı İsmail Öztürk de katılımcıları selamlayan bir konuşma yaptı. Öztürk, Balıkesir teşkilatlanması sırasında yapılan faaliyetlerden bahsettiği konuşmasında, Genel Başkan ve Yönetimine sağlanan destekten dolayı teşekkür etti. Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz. Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın hayatlarını tek başına idame ettiremeyen engellilerimizin yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz. Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sosyal hizmet işçileriyiz. Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz.

Bizler ilkeli bir duruş nasıl olur, üye ile nasıl ilgilenilir, nasıl güven kazanılır, nasıl dik durulur, bir Haklının hakkı için nasıl Bin haksızla mücadele ediliri, sendikacılığı hepimizin başkanı, hepimizin ağabeyi, hepimizin babası olan Saygıdeğer Genel Başkanımız Devlet Sert’ten öğrendik, öğrenmeye devam ediyoruz.

Bugün Balıkesir Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu. Atamalardan seçimlere kadar gelmiş olduğumuz bu yolculuk, sendika içi demokrasinin varlığının, kazanımının getirdiği huzurlu, şeffaf bir yolculuk. Çok emek verdik, gece gündüz sahada, kurumlarımızda, işyerlerimizde üyemiz olsun ya da olmasın tüm sağlık ve sosyal hizmet işçilerimizin yanında olmaya, derdi ile dertlenmeye, hüznünü-sevincini paylaşmaya büyük özen gösterdik.

Bizler bölmek parçalamak için değil, birleştirmek, üretmek, emeği büyütmek için sendikacılık yapıyoruz. Bugün bu salonda bulunan emekçi kardeşlerimi, delegelerimi büyük bir saygı ile selamlıyor, sevgi ile kucaklıyorum.

Çok çalışmak için yola çıktık, çalıştık, çabaladık. Biz üzerimize düşenle mükellefiz, “başarı çalışanındır” düsturuyla hareket ettik.

Takdir önce Cenab-ı Hakka, sonra her bir ferdini aziz bildiğimiz teşkilatımıza aittir.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA İSMAİL ÖZTÜRK SEÇİLDİ

Sendikamızın Balıkesir Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan İsmail Öztürk Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Hakan Şahin, Ziyaettin Gökdemir ve Hülya Taş’tan  oluştu.