CEZAYİR UGTA HEYETİNİ GENEL MERKEZİMİZDE AĞIRLADIK

SENDİKAMIZ İLE UGTA KONFEDERASYONU ARASINDA İKİLİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Cezayir İşçi Sendikaları Konfederasyonu (UGTA) Genel Sekreteri Saleem Labacha ve beraberindeki heyet Genel Başkanımız Devlet Sert’i Genel Merkezimizde ziyaret etti, iki ülke sendikaları arasında eğitim işbirliği anlaşması imzalandı.

Heyetin Sendikamızı ziyaretine Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz, Mustafa Özüpek, Remzi Karataş, Süleyman Doğan, Dış İlişkiler Uzmanımız Osman Arslan da katıldı.Cezayir Heyeti ise  UGTA Genel Sekreteri Saleem Labacha, UGTA Yönetim Kurulu Üyeleri Saleh Acaby, Frenj Kemal, Rashid Amara, Ashur Telli ve Hamu Tawahria’dan oluştu.

GENEL BAŞKAN SERT:

“ORTAK TARİH, DİN, KÜLTÜR VE MEDENİYET DEĞERLERİMİZ CEZAYİR’İ BİZİM İÇİN DAHA DA ÖNEMLİ KILIYOR”

Cezayir İşçi Sendikaları Konfederasyonu UGTA Heyeti’ni ülkemizde ve sendikamızda ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirten Genel Başkanımız Devlet Sert, ortak tarih, din, kültür ve medeniyet değerlerinin Cezayir ile ilişkileri daha da anlamlı kıldığını belirterek “Konfederasyonumuz  HAK-İŞ’in kuruluş felsefesi bu manada sorumluluklarımızı daha da artırıyor ve bizler de bu bilinç  ile hareket ediyoruz” dedi.

Emek mücadelesinde Cezayirli Sendikacılar ve çalışma hayatının diğer aktörleri ile aynı amaca hizmet ettiklerini de vurgulayan Sert,  ikili işbirliğini eğitimden tecrübe aktarımına, uluslararası arenadaki sendikal işbirliğine kadar tüm mecralarda devam ettirmekten memnuniyet duyduğunu da ifade etti.

Cezayir Heyeti’ne Sendikamız hakkında da bilgi veren Genel Başkan Devlet Sert,  Öz Sağlık-İş’in 200 bin üyesi, akademik sendikal bakışı ile çalışma hayatına yön veren bir sendika olduğunu belirterek, “Gücünü üyesinden ve yeni nesil sendikal bakış kararlılığından alan Öz Sağlık İş, özellikle kamu örgütlenme tecrübesini seve seve Cezayirli dostları ile paylaşacaktır. Bu mücadelede hak, emek, çalışan kazanacaktır ve bu birliktelik diğer ülkelere de örnek olacaktır” dedi.

Konuşmasında ayrıca Sendikamızın Afrika ülkelerindeki susuzluğa bir nebze çare olması  amacıyla açtırdığı su kuyularından ve Gazze’de  inşaatı devam eden ve oradaki yetim engelli çocuklar için yaptırılan Engelli Rehabilitasyon İlk ve Ortaokulu hakkında da bilgi veren Devlet Sert, Öz Sağlık-İş’in yaşattığı  değerler sendikacılığını uluslararası kuruluşlara üyelik başvurusu  ile tüm dünyaya taşıma amacını da vurguladı.

UGTA GENEL SEKRETERİ SALEEM LABACHA:

“SAĞLIK ALANINDAKİ ÖRGÜTLENME TECRÜBELERİNİZ BİZLERE DE IŞIK TUTACAK”

Türkiye’de bulunmaktan, HAK-İŞ ve  üye sendikalar ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren UGTA Genel Sekreteri Saleem Labacha da,  Öz Sağlık-İş’in kamudaki sağlık örgütlenmesi tecrübesinin kendileri için son derece önemli olduğunu vurguladı , “Bu tecrübe  bizlere de kendi ülkemizdeki çalışmalarda  ışık tutacaktır” dedi.

Cezayir’in Fransız sömürgesi olduğu dönemlerde Konfederasyon olarak bağımsızlık mücadelesi verdiklerini bu yüzden de pek çok Avrupa  ülkesinin kendilerini sevmediklerinin altını çizen Labacha, “ Bu durumun bizim için önemi yok. Bizler Cezayirli sivil toplum kuruluşları olarak ülkemizin menfaatini düşünmek ve korumak zorundayız” dedi.

Özellikle Pandemi döneminde Cezayir halkının aşı karşıtlığı yüzünden çok sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Labacha, konfederasyon ve sağlık sendikası olarak düzenledikleri aşı kampanyaları ile Cezayir halkının aşılanmasında öncü rol oynadıklarını ifade etti.

Türkiye’nin hem sektörel bazda hem de devlet bazında  Cezayir için önemine de değinen UGTA Genel Sekreteri  Labacha, “Bu sadece bizim görüşümüz değil  aynı zamanda  Cezayir Devleti’nin de asli fikridir” dedi.

İKİLİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Ziyaret sırasında ayrıca Sendikamız ile Cezayir İşçi Sendikaları Konfederasyonu UGTA arasında başta eğitim, tecrübe aktarımı ve çalışma hayatının sorunlarının çözümü konusunda ortak irade geliştirilmesini önceleyen bir ikili iş birliği anlaşması da imzalandı.

Anlaşmaya Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert ile UGTA Genel Sekreteri Saleem Labacha imza attı.

Heyetin ziyareti hediye takdimi ve toplu  fotoğraf çekimi ile son buldu.