TRABZON ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI, ŞUBE BAŞKANLIĞI’NA ENGİN ERBAŞARAN SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“BU İŞÇİ SENDİKAL REKABETTE SEVİYEYİ DÜŞÜRENLERLE YOL YÜRÜMEZ”

“ÖZ SAĞLIK-İŞ YAPAR, DİĞER SENDİKALAR ARKASINDAN GELİR”

Sendikamız Trabzon Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı.

Yoğun katılım ile gerçekleştirilen Şube Genel Kurulu’nda, Şube Başkanlığı’na Engin Erbaşaran seçildi. Şube yönetimi ise Abdüsselam Başaran, Engin Seyhan ve Reyhan Aydın’dan oluştu.

Genel Kurula Genel Başkanımız Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz ve Remzi Karataş’ın yanı sıra Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, AK  Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahattin Çebi, AK Parti Hayrat İlçe Başkanı Serkan Karaahmetoğlu, AK Parti Yomra İlçe Başkanı Abdülkadir Özdemir, AK Parti Akçaabat İlçe Başkan Vekili Ergün Şanlı, Cumhuriyet Halk Partisi Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Bak , AK Parti 27. Dönem Millet Vekili Adayı Vehbi Koç, Trabzon İl Sağlık Müdür Yardımcısı İlyas Alp, Trabzon İl Sağlık Müdür Yardımcısı Erkan Bulut, Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi İdari Mali İşler Müdürü Fatih Kurt, Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Kalite Destek Müdürü Halit Kahveci, Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Sevim Atalay, SAĞLIK-SEN Trabzon Şube Başkanı İdris Aydın, HAK-İŞ İl Başkanı ve Hizmet-İş Sendikası Trabzon Şube Başkanı İsmail Hakkı Kaplan, Öz Sağlık-İş Sendikası Giresun Şube Başkanı Hamza Türkmen ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Rize Şube Başkanı Bahadır Mafratoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Gümüşhane Şube Başkanı Hamiye Ayşe Uçan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Bayburt Şube Başkanı Murat Şahinoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Öz Sağlık-İş Sendikası Ordu Şube Başkanı Ahmet Durmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Sendikamız Toplu Sözleşme Uzmanı ve Kadın Komite Başkan Yardımcısı  Ecrin Ferah , Diyanet-Sen Şube Başkanı Metin Öztürk, Akçaabatlılar Vakfı Başkanı Yaşar Erbaşaran, Hizmet-İş Sendikası Ankara 5 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Murat Demirtaş, Öz Gıda-İş Sendikası Şube Başkan Yardımcısı Necdet Hacıosmanoğlu ve Hizmet-İş Sendikası Denetleme Kurulu Üyesi Ayşe Usta katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“BU İŞÇİ SENDİKAL REKABETTE SEVİYEYİ DÜŞÜRENLERLE YOL YÜRÜMEZ”

Trabzon şubemizin 1, Olağan Genel Kurulu’nda katılımcılara hitap eden Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, son dönemde bazı sendikaların yürütmüş olduğu algı sendikacılığı ile sendikal rekabetin seviyesinin düşürüldüğüne dikkat çekerek, “Bu işçi, sendikal rekabette seviyeyi düşürenlerle yol yürümez.  Öz Sağlık-İş söz verir, sözünü tutar, yapar diğer sendikalar arkasından gelir” dedi.

Genel Kurul’da coşkulu bir kalabalığa seslenen Genel Başkan Devlet Sert şunları söyledi:

“ Çalışma hayatının onlarca sorunu  var, birini çözersiniz bir diğeri baş gösterir. O yüzden bizim bu sorunlarla  mücadele etmek, üyelerimizin hak ve menfaatlerini korumak, yeni kazanımlar elde  etmek için  gece gündüz çalışmaya devam etmek gibi bir yükümlülüğümüz var. O yüzden de sizlerin  teşkilatlarımızın tüm kademelerinde  görev  almasına ihtiyacımız var.

Sendikamız  genç bir sendika, ama  200 bin üyesi, üstlendiği  misyon, sahip olduğu  vizyon ile yön veren bir sendika. Her zaman üyesinin yanı başında bir sendikadır.

“TAŞERON DÖNEMİNDE KAPI DİPLERİNDEN KOVULDUĞUMUZ ZAMANLARI HİÇ UNUTMAYALIM”

Bu salonda bulunan arkadaşlarımızın yüzde  99’u  taşerondan kadroya geçen arkadaşımız. İki dudak arasında, köle  olduğumuz,  çalışma koşullarımızın olmadığı  taşeron dönemini hiç unutmamamız gerekiyor.

Bizler kadro talep ederken ve bu mücadeleyi verirken, kimse bize  inanmadı, kadro  alamazsınız  alsanız da  toplu iş sözleşmesi yapamazsınız dediler. Ama bugün ne yapıyorlar, türlü algılarla  oyunlarla sahada güzelleme yapanlara bu  işçi itibar etmez, etmiyor.

Bu konuda  hiç mütevazi olamayız. HAK-İŞ olmasaydı bugün kimse bu kadroya sahip olamazdı.

“CUMHURBAŞKANIMIZA, DÖNEMİN ÇALIŞMA BAKANI SARIEROĞLU’NA VE GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN’A ŞÜKRAN DUYUYORUZ”

Taşerondan kadroya geçişin mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, dönemin  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı  aynı zamanda sendikamızın da bir dönem Genel Başkanlığı’nı yürüten Sayın Jülide Sarıeroğlu’na ve taşeron işçisine inanan, kadroya inanan , özü sözü mert Konfederasyonumuz Genel Başkanı  Sayın Mahmut Arslan’a ki çabasına ben şahidim çok teşekkür ediyorum.

Biz genç bir sendika olmamıza rağmen çalışma hayatına yön veren bir konumdayız. Bizim çözemediğimizi hiçbir sendika çözemez. Bunun en yakın örneğini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin tıkınması sürecinde yaşadık.  Aynı anda hem grev, hem grev uygulama kararı aldık. Buradan Aile Bakanımıza da teşekkür ediyorum.  Olayın vahametini kavrayarak sürece yön vermiştir. Kamu hizmetlerinde yaşanacak büyük aksamaların önüne geçmiştir.

SAĞLIK BAKANLIĞI İÇİN YENİ DÖNEM YETKİMİZ GELDİ”

Öz Sağlık-İş olarak yaptığımız hiçbir faaliyeti, çalışmayı üyelerimiz için yeterli bulmayız. Sağlık Bakanlığı için yeni yetkimiz geldi.  Aile Bakanlığı’nda  3 yıllık sözleşme yaptık. Üniversitelerde müzakerelerimiz ve  örgütlenmemiz devam ediyor. Kamu Çerçeve Protokolü başlayacak oralarda da  sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin kazanımları için mücadele vereceğiz, gündeme getireceğiz.

KAPSAM DIŞI KALAN İŞÇİLER İÇİN ÇAĞRIDA BULUNUYORUM: DEVLETİMİZ GERİDE KALAN 100 BİN ÇALIŞANIN MAĞDURİYETİNİ GİDERECEK KADAR GÜÇLÜDÜR”

Konuşmasında kapsam dışı kalan çalışanlarla ilgili  Cumhurbaşkanı  Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’e çağrı da bulunan Genel Başkan Devlet Sert şunları söyledi:

“ Kamuda  1 milyon işçiyi  kadroya alan devletimiz, arkada  kalan  100 bin çalışanın mağduriyetini  giderecek kadar güçlü bir devlettir. Bu mutluluğa hep birlikte ortak alalım.

696 sayılı  KHK’nın getirdiği sorunlar var. Tayin hakkı yok, görevde  yükselemiyoruz,  görev tanımlarımız yok.  Biz sendika  olarak gece gündüz  uğraşıyoruz ve  çözünceye kadar mücadeleye devam edeceğiz.

“ZORUNLU EMEKLİLİK ELDE PATLAYACAK BOMBAYA DÖNÜŞTÜ”

Bir yandan  EYT’ye  çözüm bulurken, diğer yandan  çalışan bir kesimi genç yaşta  emekliliğe zorlayan bu sistem doğru değildir. Zorunlu  emeklilik elde patlayacak bir bombaya dönüştü. Sayın Bakan’a da ifade ettim. Bu konunun bir an önce  çözüme kavuşması gerekiyor.

“EK DERSLİ ARKADAŞLARIN ÖZLÜK HAKLARI İÇİN MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı kurumlarda  çalışan ek dersli  arkadaşlarımız var. Onların öncelikli talepleri özlük haklarının düzenlenmesi. Düğünleri olur gidemezler  cenazeleri olur izin alamazlar. Özlük haklarının iyileştirilmesi için mücadelemizi sürdürüyoruz.

“EMEK HAREKETİNDE NEREDE BİR SIKINTI VARSA  ÖZ SAĞLIK  İŞ  OLARAK ORADAYIZ”

Sendikamız sadece  üyelerinin sorunlarını değil tüm emek hareketinin sorunlarını kendine dert edinen ve  çözümü  için uğraşan bir sendikadır.

Bizler ulusal  ve  uluslararası  sendikal  çalışmalarımıza bu açıdan bakıyor ve medeniyet değerlerimizin  ışığında sendikal faaliyet sürdürüyoruz.

“GAZZELİ YETİM ENGELLİ ÇOCUKLAR İÇİN OKUL İNŞAATIMIZ SÜRÜYOR”

Medeniyet ve kültürel değerlerimizin bize yüklemiş olduğu misyondan hareketle Filistin’de  Gazze’de yetim engelli çocuklar için bir  ilkokul ve  ortaokul yaptırıyoruz. Toplam maliyeti  6 milyon lira olan bu okullar için  üyelerimizin de  katkısını bekliyoruz. Her bir  üyemiz  30 lira  bağışlarsa bu okulların maliyetleri çıkarılır. Biz sendika olarak elbette yaptırabiliriz ama hem dünya hem ahiret hayatlarımız için katkı sağlamak isteyen olursa büyük bir  fırsat olacaktır.

Trabzon Şubemizin Engin Başkanı uzun yıllardır bizimle yol yürüyen bir arkadaşımız. Heyecanı, enerjisini hiç bitmez. Ondan ve ekibinden  Allah razı olsun. Başarılar diliyorum”.

GENEL BAŞKANIN SÖZLERİ SIK SIK SLOGANLARDA KESİLDİ

Sendikamızın  Trabzon Şubesi  1. Olağan Genel Kurulu’nda salona hitap eden Genel Başkan Devlet Sert’in sözleri sık sık  “ Trabzon Seninle  Gurur Duyuyor”, “Adı Devlet, Yüreği Merhamet”, “Dik Dur Eğilme, Emekçi Seninle” sloganları ile kesildi.

ÖZ GÜVEN-SEN GENEL BAŞKANI ÖMER YILMAZ SALONU SELAMLADI

Trabzon Şubemizin  1. Olağan Genel Kurulu’na katılan  Konfederasyonumuz  HAK-İŞ’e bağlı Öz Güven Sen Genel Başkanı Ömer Yılmaz katılımcıları selamladığı konuşmasında  Genel Başkanımız Devlet Sert ile olan sendikal birlikteliklerini belirtti, “Soyadı Sert olsa da kendisi bizim ağabeyimiz, kardeşimizdir.  Başarıları bizleri  gururlandırıyor. Çok yardımlarını gördük, ne zaman başımız sıkışsa bizlere yetişti, dertlerimize birlikte çare bulduk. Daha 8 yıllık bir sendikanın 200 binlere ulaşması bizleri ayrıca gururlandırıyor.  Allah daha da  çoğaltsın. Kongrenin hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

 

AK PARTİ ORTAHİSAR İLÇE BAŞKANI SELAHATTİN ÇEBİ KATILIMCILARA HİTAP ETTİ

Genel Kurula katılan AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahattin Çebi, taşerondan kadroya geçen işçilerle ilgili olarak “Bunun mimarı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Kapsam dışı kalanlarla ilgili kadroyu da  yine yaparsa AK Parti yapar” dedi.

Öz Sağlık İş Sendikası’nın faaliyetlerini, HAK-İŞ’in  çalışmalarını dikkatle takip ettiklerini belirten Çebi şunları söyledi:

“Aranızda bulunmaktan dolayı memnuniyetimi  ifade ediyorum. Sendikal faaliyetlerle  siyasi  faaliyetler birbirine benzer. Siyasi  partiler de  Türkiye’nin  sivil toplum örgütleridir. Ben de  Türkiye’nin üye bakamından en büyük sivil toplum kuruluşunun Ortahisar Temsilcisi olarak aranızda bulunuyorum.

Devlet abimizi  yıllardır tanıyoruz.  Konuşmasını dinlerken sadece sendika  genel başkanı  olarak değil de bu  coğrafyanın dertlisi olarak, abisi  gibi  olduğunu bu ikilimden yetişen bir ruh  ile konuştuğunu gördüm, bir kez daha gurur duydum.

AK Parti olarak biz taşeronu bitirdik, siz de taşeron sendikaları bitirdiniz. Dışardan talimat  alan,  vatana, devlete,  bayrağa  muhalefet eden sendikaları bitirdiniz, tebrik ederiz.”

AK PARTİ 27. DÖNEM MİLLETVEKİLİ ADAYI  VEHBİ KOÇ SALONU SELAMLADI

Trabzon Şubemizin  1. Olağan Genel Kurulu’na katılan AK Parti  27. Dönem Milletvekili Adayı Vehbi Koç da yaptığı selamlama konuşmasında yine taşerondan kadroya geçilen dönemde verilen mücadeleye değinerek şunları söyledi:

“ Bugünlere kolay gelinmedi, maziyi bilmek unutmamak gerekir. Taşerondan kadroya geçişin bir siyasi riski, mali bir yükü vardı. Sayın Cumhurbaşkanımız bu riski aldı. Taşeron zulmünde inleyen 1 milyon işçi devletin şefkatli kanatları altına girdi. Kolay bir şey değildi ama Türkiye bunu başardı.

Emeğin de layık olduğu, hak ettiği saygıya, sevgiye, muhabbete ulaşması  noktasında  özellikle  HAK-İŞ Konfederasyonumuzun vermiş olduğu mücadele çok kıymetlidir.

Emek varsa,  emekçi  varsa, işveren varsa  bu  ülke  büyür, kalkınır, gelişir. Öz Sağlık-İş’in logosu da emeğin, alın terinin simgesi. Bu  işler bu salonlardan başlar. Örgütlü olmayan bir yapının kimseye katkısı  olmaz”

KADIN KOMİTESİ ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Trabzon Şubemiz 1. Olağan Genel Kurulu’nda Kadın Komitesi çalışmaları hakkında bilgi veren Toplu Sözleşme Uzmanımız ve Komite Başkan Yardımcımız Ecrin Ferah, sendikacı kadın kimliği ile çalışan kadın olgusuna büyük önem veren  HAK-İŞ Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan ve Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert’e desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Ferah konuşmasında şunları söyledi:

“Toplumsal hayatımızda evlat olma, anne olma, eş olma gibi kimliklerimizin yanında çalışma hayatında da en doğru şekilde kadın kimliğimizle var olmaya çalışıyoruz. Sendikacı kadın kimliği ile çalışan kadın olgusuna büyük önem veren HAK-İŞ Konfederasyonumuzun “Fıtratta Farklılık Haklarda Eşitlik” mottosu ile yola çıkan kadın komitemiz çalışmalarını büyük bir titizlik içerisinde gerçekleştirmekte, çalışma hayatına katkı sunmakta ve başta cinsiyet ayrımı olmak üzere kadın kimliğinden ve çalışma koşullarından kaynaklanan sorunlara çözüm odaklı projeler gerçekleştirmektedir” dedi.

Sendikamızın kadın üyeleri ve çalışma hayatında sendikacı kadın kimliğine de dikkat çeken Ecrin Ferah, “Trabzon Şubemizin 2804 üyesinin 1396’sı kadın üye.70 delegenin ise 13’ü yine kadınlardan oluşuyor. Sendikamız Öz Sağlık-İş kadın üyelerinin şube başkanlıkları ve bir bütün olarak teşkilatlarda görev almasının önünü açarak sendikacı kadın kimliğini de ön plana çıkarmaktadır” diye konuştu.

TRABZON ŞUBE BAŞKANI ERBAŞARAN SALONU SELAMLADI

Genel Kurulda katılımcıları selamlayan Trabzon Şube Başkanımız Engin Erbaşaran da, emek camiasında 90’lı yıllardan beri mücadele ettiğini belirtirken, “Bu bölgenin, bu teşkilatın ağabeyi olmaktan gurur duyuyorum. Genel Başkanımız ve Genel Merkez yöneticilerimizle  gurur duyuyoruz. Bizler bu mücadeleyi verirken, sağlamış oldukları destek çok kıymetli.

Hepimizin bildiği gibi dünya çapında bir pandemi atlattık. Çok kayıplar  verdik, sağlık ve sosyal hizmet personelinin şehitleri oldu. Unutmak mümkün değil. Bu  uğurda şehit olan kardeşlerimize  Rabbim merhameti ile muamele etsin” dedi.

ŞUBE BAŞKANLIĞINA ENGİN ERBAŞARAN SEÇİLDİ

Sendikamızın Trabzon Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Engin Erbaşaran Şube Başkanı olarak seçildi.  Şube yönetimi ise Abdüsselam Başaran, Engin Seyhan ve Reyhan Aydın’dan oluştu.