EĞİTİM SEFERBERLİĞİMİZİN ORDU ve GİRESUN AYAĞI TAMAMLANDI

Sendikamızın akademik sendikacılık anlayışıyla Türkiye genelinde başlattığı eğitim faaliyetleri Ordu-Giresun’da tamamlandı.

Ordu ve Giresun’dan temsilcilerimizin katıldığı Eğitim programı 2 gün sürdü.

Programa Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Süleyman Doğan, Genel Sekreter Yardımcımız Yahya Bilgin,ÖZ-SAM Danışma Kurulu Üyesi Doç.Dr. Mehmet Merve Özaydın, Kişisel Gelişim Eğitmeni Rahim Aladağ, Karadeniz Bölge- Trabzon Şube Başkanımız Ergin Erbaşaran ve işyeri sendika temsilcilerimiz katıldı.

 

ŞUBE BAŞKANLARINDAN SELAMLAMA KONUŞMALARI

Ordu Şube Başkanımız Ahmet Durmaz, Giresun Şube Başkanımız Hamza Türkmen ve Karadeniz Bölge-Trabzon Şube Başkanımız Ergin Erbaşaran temsilcilere hitaben selamlama konuşmaları yaptı.

 

GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ SÜLEYMAN DOĞAN, EĞİTİM PROGRAMI HAKKINDA BİLGİLENDİRMEDE BULUNDU

Eğitim programının açılış töreninde konuşmalarını gerçekleştiren Sendikamız Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Doğan, şunları kaydetti:

Sendika Akademik kurulumuz Öz Sağlık İş Sendikası Stratejik Araştırmalar Merkezi ÖZ-SAM tarafından planlanan Faaliyet kapsamında bu gün burada  Ordu ve Giresun Şubelerimizin katılımıyla, Eğitim çalışmalarımızı başlatıyoruz.

Akademisyenler ve alanlarında uzman eğitimciler ile sendikamız hukukçuları tarafından 2 gün boyunca sizlere, planlanan eğitimler verilecektir.

Eğitim planlaması yaparken şubelerimizle yapılan istişare ve akademik ölçümleme ile konu başlıklarımız belirlenmiştir. Sendika olarak yaptığımız her işte olduğu gibi bu eğitim çalışmalarında da istişare ederek çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

Eğitim çalışmalarına Sendikamızın geleceği adına çok önem ve değer veriyoruz. Bu bakımdan, Teşkilatlarımızın en kılcal damarı olan kıymetli temsilcilerimizin, eğitim süreci boyunca anlatılanları çok dikkatle dinleyip, sorularınızla eğitimlere destek vermenizi bekliyoruz.

Hizmet verdiğimiz sahada en iyisi biz olmalıyız, anlayışıyla burada yapılacak eğitimler sonucunda, Sendikamız adına ülke genelinde konusunda bilgili, tecrübeli ve her bakımdan donanımlı kadroların oluşacağı, bunun da sendikamızın marka değerine katkı sağlayacağı ve sonucunda Ülke genelinde ki diğer rakip sendikalara fark atarak gündeme oturacağımız bir gerçektir.

Bu Eğitimler planlanan şekilde tamamlandığında, Ülke genelinde 3000’in üzerindeki tüm temsilcilerimiz Aynı Eğitimi almış olacaklar. Bu sayede Sendikamızın gücü önemli oranda artacak bundan hepimiz kazançlı çıkacağız.

Mesleğe başladığınız ilk günden, mesleği bıraktığınız güne kadar meslek alanında aldığınız eğitimler, tüm çalışma hayatınız boyunca bilgi, beceri, davranış ve verim açısından sizlere çok büyük değer ve önemli kazanımlar sağlayacaktır.

Ayrıca emeklilik yaşantınızda da toplum içerisinde, iyi birer birey olarak yerinizi alacaksınız.

Şunu biliyorum, Temsilcilik çok zor bir görevdir. Sayın Genel Başkanımız, Genel merkez yönetim kurulumuz ve Sendikamızı temsilen bölgelerinizde önemli işler yapıyorsunuz, Sendikamızın bekası için mücadele ediyorsunuz.  Bu nedenle sendikamız ve bizler için uç beyi, akıncılar gibisiniz.”

 

GENEL BAŞKAN SERT, TEMSİLCİLERE HİTAP ETTİ

“ÖZ SAĞLIK-İŞ SENDİKASI’NIN KÖKLERİ KENDİ İNANCINDAN, KENDİ KÜLTÜRÜNDEN BESLENİR”

Salona girişinde büyük bir coşkuyla karşılanan Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, katılımcılara hitabında temsilcilerimizle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Genel Başkan Sert, şunları söyledi:

Öz Sağlık-İş Sendikamız bugün itibariyle 8 yaşına girmiş daha ilkokul çağında ama 8 yaşında ki sendikamız Türkiye’de ki 219 sendika içerisinde 3. Büyük sendika olma özelliğini taşıyor. HAK-İŞ’in 2. Büyük, kendi işkolumuzda ise 13 sendika içerisinde birinci yani lider sendikayız. Bu tesadüfen olan bir şey değil. Öz Sağlık-İş Sendikası’nın kökleri kendi inancından, kendi medeniyetinden beslenen bir sendikadır. HAK-İŞ’in misyonuna uygun olarak faaliyetini sürdüren bir sendikadır. Yine Sendikamız Dünya İslam Sağlık Birliği’nin kurucusudur. Dünyada ki sağlık alanında faaliyet gösteren bütün sağlık birimlerinin öncüsü, kurulmasına katkı sunan bir sendikayız. Sendikamız Avrupa Kamu Hizmetleri Sendikası’nın (EPSU) ve Uluslararası Kamu Hizmetleri Konfederasyonu’nun (PSI) üyelik başvurularını da yapmış bulunmakta.

 

“BİLGİ SENDİKACILIĞINI AYAKTA TUTANLAR KAZANACAK”

Biz teşkilatımızı eğitimler yaparak revize etmeye çalışıyor, eğitilmeyen öğütülür anlayışından yola çıkıyoruz. Eğitim bizim olmazsa olmazlarımız arasında. İnşallah bir iki yıl içerisinde bütün teşkilatımızı eğitimden geçireceğiz. Bunu önemsiyoruz, birileri temsilcilerimiz eğitilmesin diyebilir. Ama biz şunu diyoruz; biz kendimizi eğiteceğiz, temsilcilerimizi eğiteceğiz, üyelerimizi eğiteceğiz ki bilgili bir işçi sınıfı yetiştirelim. Ne zaman ki bilgili bir işçi, teşkilat yapısı olursa o ayakta kalacaktır. Eğitim insanın doğuşundan ölümüne kadar olan bir süreçtir ve artık sadece bilgi sendikacılığını ayakta tutan kazanacaktır.

 

NERELERDEN GELDİĞİMİZİ UNUTMADAN HAK ARAYIŞINDA OLACAĞIZ”

 

Hepiniz 696’dan kadroya geçmiş arkadaşlarımızsınız. 696 da taşeronluk sistemini bir hatırlayın. Bu devamlı gündeminizde olsun. Bunu unutmayın ve hatırlatın, nereden nereye geldiğimizi bileceğiz.

Taşeron sistemini hatırlıyorsunuz değil mi? Şirketlerin iki dudağı arasında ihale olacak mı gibi sorularımızı şirket sahiplerine ilettiğimizde kapı dışarı ediliyorduk. Adete köle anlayışı içerisinde sizler hizmetlerinizi sürdürdünüz. Herhangi bir toplu iş sözleşmesi yok, iş güvencesi yok, tazminat hakkımız yok, izin haklarımız yok. Hatta maaşları bile elden aldığımız zamanlar olurdu. Nerden nereye geldiğimizi unutmayacağız, geçmişimizi unutmayacağız.

 

SIRADAN BİR SENDİKACILIK YAPMIYORUZ”

Bizler dertleneceğiz, mücadele edeceğiz. Dertlenip dermanını bulacağız. Dert olmadan başarıya ulaşmak mümkün değildir. Bir Allah dostuna demişler ya hani, “derdin yoksa git pazardan dert al” diye. HAK-İŞ ve Öz Sağlık-İş davasında mücadele etmek herkese nasip olmaz arkadaşlar. Sendikacılığın okulu yok, sahada pişeceksiniz. Öyle sorunlarla muhatap olacaksınız ki, işte saha da terleyeceksiniz, dertleneceksiniz. Eğer sizler de dert yoksa bu eğitimleri hiç almayın. Biz kendimizi yetiştireceğiz, bilmediğimizi öğreneceğiz, soracağız.

 

İLK GÜN HUKUK-MEVZUAT EĞİTİMİ VE KİŞİSEL GELİŞİM-İLETİŞİM BECERİLERİ- SOSYAL MEDYA EĞİTİMİ VERİLDİ

1.Dönem İşyeri Sendika Temsilcisi Eğitiminin ilk gününde iki ayrı sınıfta Hukuk- Mevzuat ve Kişisel Gelişim, İletişim Becerileri ve Sosyal Medya Eğitimi verildi.

Hukuk ve Mevzuat Eğitimini, Sendikamız Baş Hukuk Müşaviri Muhammet Esat Eyvaz ile Sendikamız Avukatı İlyas Şeker tarafından verildi.

İlk günün diğer eğitimi ise ve Kişisel Gelişim, İletişim Becerileri ve Sosyal Medya Eğitimi oldu. Eğitimi, Kişisel Gelişim Eğitmeni Rahim Aladağ verdi.

 

İKİNCİ GÜN SENDİKAL TEMSİL- ÖRGÜTLENME BECELERİ VE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ EĞİTİMİ VERİLDİ

Sendikamızın Ordu’da düzenlediği Ordu ve Giresun illerini kapsayan temsilcilerimizin katıldığı ikinci günde Sendikal Temsil ve Örgütlenme Becerileri eğitimi ÖZSAM Danışma Kurulu Üyesi ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın tarafından verildi.

İkinci gün eğitimlerinin bir diğeri ise, Toplu İş Sözleşmesi oldu. Bu eğitimi, Sendikamız Genel Sekreter Yardımcısı Yahya Bilgin ile TİS ve Mevzuat Uzmanımız Ecrin Ferah tarafından verildi.

 

ŞUBE BAŞKAN VE YÖNETİCİLERİNE BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER EĞİTİMİ VERİLDİ

Ordu-Giresun Şube Başkan ve Başkan Yardımcılarının katılımıyla yerel basınla ilişkiler ve halkla ilişkiler eğitimi verildi.

Eğitim, sendikamız Basın Koordinatörü Cenap Serdar tarafından verildi.

 

SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI

1.Dönem İşyeri Temsilci Eğitim programı, sertifika töreninin ardından sona erdi. Eğitim sertifikaları temsilcilerimize Genel Başkan Devlet Sert tarafından dağıtıldı.