TRABZON-RİZE-ARTVİN-GÜMÜŞHANE-BAYBURT TEMSİLCİ EĞİTİMİMİZİ TAMAMLADIK

Sendikamızın bilgi sendikacılığı ilkesi kapsamında ilkini Afyonkarahisar-Kütahya’da gerçekleştirilen 1. Dönem İşyeri Sendika Temsilcisi Eğitiminin Trabzon-Rize-Artvin-Gümüşhane ve Bayburt ayağı gerçekleştirildi.

Trabzon-Rize-Artvin-Gümüşhane ve Bayburt illerimize bağlı temsilcilerimizin katıldığı temsilci eğitimi Trabzon’da 2 gün sürdü.

Eğitime, Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Sendikamız Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Doğan, ÖZ-SAM Danışma Kurulu Üyesi Doç.Dr. Mehmet Merve Özaydın, Kişisel Gelişim Eğitmeni Rahim Aladağ, Trabzon Şube Başkanımız Ergin Erbaşaran, Rize Şube Başkanımız Bahadır Mafratoğlu, Artvin Şube Başkanımız Uğur Özkan,Gümüşhane Şube Başkanımız Hamiye Ayşe Uçan, Bayburt Şube Başkanımız Murat Şahinoğlu,Bayburt Şube Başkanımız Murat Şahinoğlu,Gümüşhane Şube Başkanımız Hamiye Ayşe Uçan, , Artvin Şube Başkanımız Uğur Özkan ve işyeri sendika temsilcilerimiz katıldı.

ŞUBE BAŞKANLARINDAN SELAMLAMA KONUŞMALARI

Eğitim programımızın açılış töreninde Trabzon Şube Başkanımız Ergin Erbaşaran, Rize Şube Başkanımız Bahadır Mafratoğlu, Artvin Şube Başkanımız Uğur Özkan,Gümüşhane Şube Başkanımız Hamiye Ayşe Uçan, Bayburt Şube Başkanımız Murat Şahinoğlu,Bayburt Şube Başkanımız Murat Şahinoğlu,Gümüşhane Şube Başkanımız Hamiye Ayşe Uçan, , Artvin Şube Başkanımız Uğur Özkan, selamlama konuşmaları yaptı.

GENEL BAŞKAN YARDIMCIMIZ DOĞAN, EĞİTİM ÇALIŞMALARI VE PLANLAMASI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Açılış töreninde katılımcılara yönelik konuşma gerçekleştiren Sendikamız Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Doğan, 1. Dönem İşyeri Sendika Temsilcisi Eğitim Programı hakkında bilgi verdi.

Süleyman Doğan şunları kaydetti:

Sendika Akademik kurulumuz Öz Sağlık İş Sendikası Stratejik Araştırmalar Merkezi ÖZ-SAM tarafından planlanan faaliyet kapsamında bugün burada Trabzon, Artvin, Bayburt, Gümüşhane ve Rize Şubelerimizin katılımıyla, Eğitim çalışmalarımızı başlatıyoruz.

Akademisyenler ve alanlarında uzman eğitimciler ile sendikamız hukukçuları tarafından 2 gün boyunca sizlere, planlanan eğitimler verilecektir. Eğitim planlaması yaparken şubelerimizle yapılan istişare ve akademik ölçümleme ile konu başlıklarımız belirlenmiştir. Sendika olarak yaptığımız her işte olduğu gibi bu eğitim çalışmalarında da istişare ederek çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz.

İyiyi değil en mükemmeli yaparak, sendikacılık alanlarında üyelerimize önemli katkılar sağlayacağız. Bizlerin yanı sıra, masa başında karşılarında, kırmızı çizgileri Milli çıkarlar olan ve donanımlı bir şekilde üyelerinin haklarını savunan çok iyi sendika Temsilcileri olacağı için, bundan ülkemiz de her bakımdan kazançlı çıkacaktır.”

 

GENEL BAŞKAN SERT:

Büyük bir coşku ile temsilcilerimiz ve teşkilatımız tarafından karşılanan Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, katılımcılara hitabında, 2 günlük eğitim programının ardından temsilcilerimizin ve teşkilatımızın daha özgüvenli ve donanımlı olacağına olan inancından bahsetti.

Genel Başkan Sert sözlerini şöyle sürdürdü:

“2 gün boyunca bizler de burada olacağız. Programımızı inşallah dolu dolu yapmak istiyoruz. Türkiye’de bütün illerde bütün teşkilatımızı inşallah eğitimlerle donanımlı hale getireceğiz.

 

“EĞİTİM BİZİM OLMAZSA OLMAZLARIMIZ”

Eğitim bizim olmazsa olmazlarımız arasında var olan bir süreç. Eğitilmeyen öğütülür anlayışı içerisinde benim temsilcim teşkilatımdan sizler seçilmiş insanlar olarak ya da atanmış insanlar olarak elbette ki üyelerimizin karşısında donanımlı kendine güvenen, kendini eğiten bir anlayışla mücadele edeceksiniz.

Ben olmazsam bu iş olmaz anlayışından sıyrılarak bu eğitimler bizim için gerçekten çok önemli. Taşeron dönemini hatırladınız demi? Arkadaşlarımızı Ankara’ya davet ettiğimiz de bana hep şunu söylediler, “Türkiye’nin her bir tarafından 300 kişiyi nasıl bir anda eğiteceksiniz?” oldu. Bunun okulu yok, sendikacılığın okulu yok arkadaşlar. Sahada pişmeliyiz, sahada dertleneceğiz, sahada öyle sorunlarla muhatap olacaksınız ki adeta sizleri araştırmaya sevk edecek.

 

“AMACIMIZ BİLİNÇLİ VE BİLGİLİ SENDİKA YAPISI GELİŞTİRMEK”

Bugün burada olmamızın amacı bilgi sendikacılığını ön planda tutmak. Amacımız bilinçli, bilgili sendika yapısı geliştirmek. Masa başı sendikacılık dönemi bitti, eskiden rakip yok, teftiş yok. İstediği gibi sözleşme yapardı, bırakın yöneticiyi şube başkanına bile ulaşılmazdı. Biz her bir telefona bakmakla yükümlüyüz.

Neşet Ertaş’ın dediği gibi, “dert çekmeyen, dertlinin halinden anlamaz”. Dert çekeceğiz, derdi olmayan insanın başarıya ulaşması mümkün değil. Herkesi kucaklayıcı bir üslupla, yalansız konuşacağız. Bizim sendikayı kurduğumuzda tek ilkemiz vardı. Sakın ola, üyelerinize yalan söylemeyin. Hani adaletin kılıcı keskindir derler ya biz başkaları gibi yalan konuşmayacağız.

 

BİZ GÖNÜL SENDİKACILIĞI YAPMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

Bizler eğer gönüllere giremezsek, eğer çalışanlarımızın kalplerine inemezsek, onların ayağına gitmezsek bu sendikacılık işi olmaz. Biz gönül sendikacılığı yapmak için mücadele ediyoruz. Eğer başını yastığına koyduğunda, “çalışanlarıma ne hak elde edebilirim, nasıl bu sorunu çözerim diye düşünmüyorsan” bize yazıklar olsun. Hizmet sendikacılığını ön planda tutmak için çabalıyoruz. Biz gönüllere girmek için mücadele ediyoruz. Öz Sağlık-İş’in teşkilatı, pırıl pırıl hepsi davasına sahip çıkan arkadaşlarımız, sizleri tebrik ediyorum”.

 

İLK GÜN HUKUK-MEVZUAT VE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ EĞİTİMİ VERİLDİ

1.Dönem İşyeri Sendika Temsilcisi Eğitiminin ilk gününde iki ayrı sınıfta Hukuk- Mevzuat ve toplu iş sözleşmesi eğitimi verildi.

Hukuk ve Mevzuat Eğitimini, Sendikamız Baş Hukuk Müşaviri Muhammet Esat Eyvaz ile Sendikamız Avukatı İlyas Şeker tarafından verildi.

İlk günün bir diğer eğitimi ise Toplu İş Sözleşmesi Eğitimi oldu. Toplu İş Sözleşmesi eğitimi, Sendikamız Genel Sekreter Yardımcısı Yahya Bilgin ile TİS ve Mevzuat Uzmanımız Emre Kılıç tarafından verildi.

Katılımcıların yoğun ilgisiyle gerçekleştirilen eğitimlerde temsilcilerimizin soruları da cevaplandı.

 

İKİNCİ GÜN SENDİKAL TEMSİL VE ÖRGÜTLENME BECERİLERİ İLE KİŞİSEL GELİŞİM-İLETİŞİM BECERİLERİ VE SOSYAL MEDYA EĞİMİ VERİLDİ

Sendikamızın Trabzon’da düzenlediği ve Bayburt, Gümüşhane, Rize, Artvin’den temsilcilerimizin katıldığı temsilci eğitimlerinin ikinci gününde ise Sendikal Temsil ve Örgütlenme Becerileri eğitimi ÖZSAM Danışma Kurulu Üyesi ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın tarafından verildi.

İkinci gün eğitimlerinin bir diğeri ise, kişisel gelişim-iletişim becerileri ve sosyal eğitimleri oldu. Bu eğitimi ise Kişisel Gelişim Eğitmeni Rahim Aladağ verdi.

 

SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI

1.Dönem İşyeri Temsilci Eğitim programı, sertifika töreninin ardından sona erdi. Eğitim sertifikaları temsilcilerimize Genel Başkan Devlet Sert tarafından dağıtıldı.