Teşkilatımız ve Temsilcilerimiz İçin Büyük Eğitim Seferberliği

Afyonkarahisar-Kütahya Temsilci Eğitimimizi Tamamladık

Sendikamızın “Bilgi Sendikacılığı” ve “Kesintisiz Eğitim” ilkeleri kapsamında başlattığı büyük eğitim seferberliğinin ilk adımı atıldı.

Ülke genelinde 3200 sendika temsilcimizin eğitime alınacağı eğitim çalışmalarının ilki Afyonkarahisar’da, Kütahya teşkilatımızın da katılımıyla gerçekleştirildi. Afyonkarahisar ve Kütahya’da şubelerimize bağlı olarak görev yapan toplam 74 temsilcimiz, Şube başkan ve yöneticilerimizin katıldığı eğitim 2 gün sürdü.

Temsilcilerimizin tamamı ve teşkilatlarımız, Genel Başkanımız Devlet Sert ve Genel Başkan Yardımcılarımızı Otel önünde büyük bir coşku ile karşıladılar.

Genel Başkanımız Devlet Sert ve Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Süleyman Doğan’ın tamamına katıldığı eğitimlere ayrıca Genel Başkan Yardımcılarımız Adem Yavuz, Mustafa Özüpek ile Remzi Karataş’ın yanı sıra Denetleme Kurulu Başkanımız Tuba Gülpembelioğlu, Denetleme Kurulu Üyelerimiz Tuba Kavaklı ve Orhun Arı da katıldı.

Sendikamız Akademik Üst Kurulu olan ÖZSAM’ın Danışma Kurulu Üyeleri olan akademisyenler Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın ile Dr. Özcan Kars da, eğitim sürecini başından sonuna kadar takip ettiler.

Şube Başkanlarımızdan Selamlama Konuşmaları

Eğitim Programımızın açılış töreni Afyonkarahisar Şube Başkanımız İbrahim Gürbüz ile Kütahya Şube Başkanımız Hatice Başçam’ın selamlama konuşmaları ile başladı.

Konuşmalarında illerindeki teşkilatlanma yapıları hakkında kısa bilgiler sunan başkanlarımız, eğitim programlarının gerekliliği ve Genel Merkez Yönetiminin teşkilat eğitimine vermiş oldukları büyük öneme işaret ederek teşekkür ettiler.

 

Genel Başkan Devlet Sert:

“Sendikal Tarihimizin En Büyük Adımlarından Birini Başlatıyoruz”

Salona girişi sırasında Afyonkarahisar ve Kütahya temsilcilerimiz tarafından Öz Sağlık-İş Marşı ve büyük bir coşkuyla karşılanan Genel Başkanımız Devlet Sert açılış töreninde yaptığı konuşmada, başlatılan eğitim seferberliğiniz Öz Sağlık İş Sendikası’nın tarihinde atılan en büyük adımlardan birisi olduğunu ve hem teşkilatlar olarak hem de Genel Merkez olarak bunun heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Genel Başkan Sert sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tarihi bir gün yaşıyoruz. Sendikamız kurulduğundan bugüne dek ilk kez Afyonkarahisar ve Kütahya temsilcileri olarak sendikamızın tarihine geçecek bir eğitim programını bugün burada gerçekleştiriyoruz. Sizler çok şanslısınız. Geriye döndüğünüzde ilk eğitim programımızı biz Kütahya ve Afyon olarak yaptık diye evlatlarınıza torunlarınıza ifade edeceksiniz. O yüzden sizleri tebrik ediyorum.

Sendika Demek, Teşkilat Demek Aslında Temsilci Demektir”

Teşkilat, sendika demek aslında, temsil demek, temsilci demek. Sizler bizlerin uç beyi, akıncılarımızsınız. Eğitim teşkilatın revize edilmesi noktasında önemli ve anlamlıdır. Eğitimin yaşının zamanının ve mekanının olmadığı bir dönemi bakınız şu anda da yaşıyoruz. Eğilmeyen öğütülür anlayışıyla teşkilatımızı tabiri caizse yediden yetmişine, üyesinden Genel Başkanına kadar eğitimle revize ederek inşallah bu programlarımızı hedeflediğimiz sürede gerçekleştireceğiz. Türkiye genelinde 3 binin üzerinde temsilcimizi, yöneticilerimizi, komisyonlarımızı dolayısıyla 5 bini bulan bir teşkilat yapımızı inşallah eğitimden geçireceğiz.

“İnsan öğrenmeyi bıraktığı anda yaşlanır” diyor bir söz. Eğitim bizim için önemli daha nitelikli, daha kapsamlı daha kuşatıcı bir anlayışla eğitime önem veriyoruz. Bu eğitimle de inşallah buradan dolu dolu ayrılacaksınız.

Nasıl ki, elması elmas yapan yontulmasıdır. İnsanı da mükemmel hale getiren eğitimdir. Elmas yontulmadan, insan eğitilmeden mükemmel hale gelmez. Ayet-i Kerime de ne diyor, “hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu”? Bizler bilgili, kabiliyetlerimizi geliştirici metotları sendikal anlamda da kullanıyoruz. Buradan alacak olduğunuz eğitimler, sahada daha güçlü, daha donanımlı bir şekilde üyelerimizin karşısına çıkaracak. Temsilci demek sendikayı, Genel Başkanı, yöneticileri temsil etmek demek. Bizim en son ulaşacağımız üyelerin, asıl alt yapısını oluşturacak olan sizlersiniz.

“Hizmet verdiğimiz sahada en güçlü, donanımlı ve bilgili biz olacağız”

Şöyle algılamayın; “önümüzde sözleşme var, yetki var bu eğitimler de nerden çıktı?” demeyin. Tam da zor zamanda eğitim şart arkadaşlar. Sahada kabiliyetlerimizi ortaya koymanın yolu da buradan geçiyor. Onun için sendikal anlamda buna değer veriyoruz. Hizmet verdiğimiz sahada en güçlü, donanımlı ve bilgili biz olacağız. Bilgi silahtır, güçtür. Bilgi sizlere özgüven ve güç katacak.

Özellikle istirham ediyorum, kendinizi yetiştirin. Sendikanın okulu yok. Sahada pişeceksiniz. Öyle sorunlarla muhatap olacaksınız ki, işte saha da terleyeceksiniz, dertleneceksiniz. Eğer sizler de dert yoksa bu eğitimleri hiç almayın. Biz kendimizi yetiştireceğiz, bilmediğimizi öğreneceğiz, soracağız. Onun için “hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu” diyor Cenab-ı Hak. Bileceğiz, öğreneceğiz, gayret edeceğiz.

“Çalışmalarımızı Yürütürken Nerelerden Geldiğimizi Unutmadan Hak Arayışında Olacağız”

Hepiniz 696’dan kadroya geçmiş arkadaşlarımızsınız. 696 da taşeronluk sistemini bir hatırlayın. Bu devamlı gündeminizde olsun. Bunu unutmayın ve hatırlatın, nereden nereye geldiğimizi bileceğiz.

“Taşerondan sendikalı mı olur, taşeron bizim kırmızı çizgimizdir taviz vermeyiz” diyenler HAK-İŞ’in yürüttüğü taşeron mücadelesine taş koyanlar bu süreçlere sonradan dahil oldu. Alay ettiler sizler sendikalı olsanız da sözleşme yapamayacaksınız, kadroya asla geçemeyeceksiniz diyenler oldu.

Bugün bakmayın böyle algı yapanlara, bir sabah uyandık ki herkese kadro geldi diyenlere şimdi yeni yeni sahiplenmeye başladılar. Onlar sizin yanınızda yoktu, HAK-İŞ vardı, HAK-İŞ’e bağlı sendikalar vardı, Öz Sağlık-İş Sendikası vardı. Onun için arkadaşlar sendikacılık dert işi, dertlenirsen çözüm yolu bulunur. Yarınımızı çoluk çocuğumuzu korumak için fedakarlık yapacağız. Bu sendikanın bir geliri yoktu. Bu sendikanın üye sayısı 1’den başlayıp 200 bine çıkan bir yapıya geldi. Zirveye çıkmak kolaydır ama zirvede kalmak daha zordur. Nice zirveleri hep birlikte beraber aşacağız, bu eğitimleri onun için yapıyoruz.

“Bilgi Sendikacılığı Yapan Ayakta Kalacaktır”

Bugün bilgi sendikacılığı yapanlar ayakta kalacaktır. Biz ÖZSAM’ı onun için kurduk. Kendimizi her alanda, üyemize daha faydalı olmak için geliştireceğiz. Duruşumuz her zaman mesajımız olacak. Biz doğru algılarla sendikacılık yapacağız. Yalanla dolanla işimiz olmayacak. Sendikacılığa bir kalite getirmek istiyoruz biz, ya olduğumuz gibi görüneceğiz ya da göründüğümüz gibi olacağız.

Biz kendi tarihimizden, kendi kültürümüzden beslenerek yerli ve milli bir sendikal anlayışı Türkiye’ye hakim kılmaya çalışacağız. Biz şimdi EPSU ve Avrupa Kamu Hizmetleri Federasyonu’na üyelik başvuruları yaptık. Niye bunu yapıyoruz, Avrupa’da ki sendikacılar bizden daha mı iyi biliyor? Hayır. Biz kendi değerlerimizi oralara taşımak zorundayız. Avrupa’nın her bir tarafına, Ortadoğu’ya, Kafkaslara. Birkaç sene önce Afrika’ya gittiğimde sendikacı dostlarımız gelin bize öncülük yapın dediler. Niye? Çünkü değerlerimizle birlikte orada var olmak zorundayız.

“Ne Yaparlarsa Yapsınlar Öz Sağlık-İş Olarak EPSU’ya da Gireceğiz, Afrika’da da Kafkaslarda da Olacağız”

Türkiye’de ki sözüm ona sendikacılar bizi şikâyet ediyor, bunlar hükümet yanlısı diyorlar. Bunlar muhafazakâr sendikal anlayışa sahip diyorlar. Güya bizi küçük düşürecek algılarla insanları yönlendirmeye çalışıyorlar. Ne yaparsanız yapın biz HAK-İŞ ve Öz Sağlık-İş olarak EPSU’ya da gireceğiz, Afrika’ya da gireceğiz, Kafkaslarda da hep birlikte olacağız. Emek mücadelesinden asla taviz vermeyeceğiz.

Sağlık Bakanlığı sözleşme sürecinden geçtik, neler çektik değil mi? 40 yılı aşkın yapılan toplu iş sözleşmesinde alınmayan hakları daha 8 yaşında ilk dönem toplu iş sözleşmesini yapan Öz Sağlık-İş’i bir an önce bu hakları alsın diye algılar, yalanlar, dedikodu atanların bugün düştükleri durumları görüyorsunuz. Kaybeden kim olur? Onlar olur, biz kazanan oluruz.

“Dün 696’da çalışanlar için söz sahibi olmayanlar, bundan sonrada olmayacaktır”

Sağlık Bakanlığı’nda yaptığımız sözleşme yeterli olmayabilir elbette daha iyisini yapmamız gerekir.

ASH’de süreç niye uzadı, bir an önce sözleşmeyi imzalayın diye yanlış algılarla yönlendirme yapıyorlar. Bende isterim ki masaya oturduğumuz an sözleşme bitsin ama bu öyle kolay değil arkadaşlar. Sözleşme süreci sıfırdan başlar. Biz mevcut haklarımızı koruyup, mevcut haklar üzerinden çalışmalarımızı revize ediyoruz. Biz Kamu Çerçeve Protokolü imzalandığında da bu süreci bitirebilirdik ama beklentiler var. Geçmiş dönem 16 kişiye sosyal hak, gece zammı alamayanlar bugün niye almıyorsunuz diye 26 bin kişi üzerinden bize algı yapıyorlar. Bizim beklentimiz; Sağlık Bakanlığı’nda tayin-becayiş sorunu nasıl geçici bir çözümle ilave ettiysek, ASH’de de tayin becayiş taleplerimizi inşallah karşılayacak şekilde çalışmalar yapıyoruz. Allah nasip ederse pazartesi günü sayın bakanımızla bir görüşmemiz var bunu da ileteceğiz inşallah.

Sorumluluk tazminatı, yüzde 13 fiili zam, işe gidiş gelişler, gece dönemi çalışması, sağlık yardımı, unvan değişikliği, sözleşme yürürlük tarihinin düzenlenmesi vb konularda çok ciddi bir mücadele veriyoruz.

“Sözleşmede Karşılık Bulamazsak Eylem İçin Türkiye’nin Her Yerinden Ankara’ya Otobüslerimiz Kalkacak, Gerekirse de Greve Gideceğiz”

Niye mücadele ettiğimizi anladığınız değil mi? Beklentiler karşılık bulana kadar biz son süremizi kullanacağız arkadaşlar. Velev ki bunlara karşılık bulamadık. O zaman sizlere istirhamım Afyon’dan, Kütahya’dan Ankara’ya geleceksiniz o eylemlerimizi de beraber yapacağız. Gerekirse de grev kararı alacağız. Masayı terk eden taraf biz olmayacağız, oldu bittiye getirmeyeceğiz.

Aslında temsilciler olarak zor bir görev yapıyorsunuz bunun farkındayız. Ama şunu da bilin arkadaşlar bu sendikada temsilcilik, yöneticilik yapmak herkese nasip olmaz. Birbirimizi kırmayacağız, gönülden birbirimize bağlanarak mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Genel Başkan Yardımcısı Doğan Eğitim Seferberliği Hakkında Bilgi Verdi

Açılış töreninde konuşan Eğitim ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Doğan, katılımcıları selamlarken, başlatılan eğitim programları ile ilgili olarak bilgi verdi.

Doğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Akademik kurulumuz olan Öz Sağlık İş Sendikası Stratejik Araştırmalar Merkezi ÖZ-SAM tarafından planlanan Eğitim Faaliyetlerimizin birincisini Afyon- Kütahya illerimizi birleştirerek, burada gerçekleştirmiş bulunmaktayız.

Teşkilatlarımızın en kılcal damarı olan temsilcilerimizin eğitimlerinin Öz Sağlık-İş Sendikamız açısından çok büyük önem arz ettiğini ifade etmek isterim.

Buradan hareketle, uzun bir süreye yaydığımız temsilci eğitimlerimiz tamamlandığında, eğitimli, donanımlı bir kadromuzun oluşacağına inanıyoruz.2 gün süre ile burada akademik ve alanında uzman eğitimciler ile sendikamız hukukçuları tarafından verilecek olan eğitimlerin çerçevesi de, yine teşkilatlarımızın talepleri doğrultusunda belirlenmiştir.

Eğitim planlaması yaparken şubelerimizle yapılan istişare ve akademik ölçümleme ile konu başlıklarımız belirlendi. Sendika olarak yaptığımız her işte olduğu gibi eğitim çalışmalarında da istişare ve sahadan gelen sorunlara büyük önem veriyor, içeriklerimizi bunlar ışığında hazırlıyoruz. İşyeri Temsilci Eğitimlerimiz için de böyle bir planlama yaptık. Eğitim programlarımızın tamamının bugünkü coşku ve ilgi ile sonuçlanacağına inanıyoruz”

“Bu Eğitimlerden Sonra Sahanın Liderleri Sizler Olacaksınız”

Eğitim Programının açılış töreninde konuşan Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş, Öz Sağlık-İş’in işkolunda lider, Türkiye’nin en büyük üçüncü işçi sendikası olduğunu belirterek, Türkiye genelinde 81 ilde örgütlenmenin tamamlandığını, 3200 işyeri temsilcisi 670 baş temsilci ile sahada güçlü bir şekilde yol alındığına işaret etti.

Karataş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sendikamızın bu teşkilat büyüklüğüne eklemiş olduğumuz eğitim seferberliğimiz sayesinde, alacağınız bu eğitimlerden sonra sahanın liderleri sizler olacaksınız. Sendikal manada eğitimli, donanımlı, bilgili temsilciler olarak sahayı sizler domine edeceksiniz. Sendika olarak bizlerin işçilerle, üyelerimizle diyalogumuzu sağlayanlar temelde sizlersiniz. Sizler ne kadar bilgiyle donatılırsanız, şube yöneticilerimiz, şube başkanlarımız ve bizler çok mutlu olacağız. İstikbale hep birlikte yürüyeceğiz.”

“Sizler Teşkilatımızın Uç Beylerisiniz”

Programda konuşan Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mustafa Özüpek de, teşkilatımızın bu heyecanının kendilerini de heyecanlandırdığını ve bundan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Sendika işyeri temsilcilerini birer “uçbeyi” olarak tanımladıklarını belirten Özüpek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizler temsilci olarak bir iş yerinde işçi ile işveren ve sendika genel merkezinin koordinasyonunu sağlayan en önemli kişilersiniz. Temsilci atamak için genel merkezimizin ya da şube başkanımızın temsilci yazısı yazmasıyla bu iş olmuyor. Bu işi layıkıyla yapabilmek için gerekli sendikal bilgileri almak bir donanıma sahip olmak gerekiyor. İşte bugün burada bu bilgiler bu donanım hocalarımız tarafından sizlere verilecek ve artık kendinizi daha güçlü hissedeceksiniz”

“Sizler Kurumlarda Sendikamızın Bayrağını Dalgalandırıyorsunuz”

Açılış töreninde konuşan Toplu İş Sözleşmesinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Adem Yavuz, temsilcilerin büyük küçük tüm kurumlarda sendikamızın bayrağını dalgalandırdıklarını belirterek şükran duygularını ifade etti.

Yavuz konuşmasında şunları söyledi:

“İnşallah bugünün teşkilatı yarının şube başkanları, genel merkez yöneticileri, hatta genel başkanları olacaktır. Şunu bilin ki temsilcilerimiz küçük ya da büyük hangi kurumda görev yaparsa yapsın sendikamızın bayrağını dalgalandırıyor. Şunu da unutmamak lazım ki söylemlerinizle birlikte sizin söylediğiniz sözlerin tamamı hem sendikamızı hem Genel Başkanımızı temsil ediyor. İnşallah buradan aldığınız eğitimlerle hayırlı işler yapacaksınız, Sendikamızı ve Genel Başkanımızı en güzel şekilde temsil edeceksiniz. Bilindiği gibi bilgi en güçlü silahtır.”

İlk Gün Hukuk-Mevzuat ve Sosyal Medya Eğitimleri Verildi

1.Dönem Sendika İşyeri Temsilcisi Eğitim Programı’nın ilki günü Afyonkarahisar ve Kütahya’dan gelen temsilcilerimiz karma sınıf metodu ile 36’şar kişilik iki ayrı sınıfta eğitim aldılar.

Hukuk ve Mevzuat konulu eğitimleri, Sendikamız Hukuk Dairesi Başkanı ve Baş Hukuk Müşaviri Muhammet Esat Eyvaz ile Sendikamız Avukatı İlyas Şeker verdi. Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği hukuk ve mevzuat konulu eğitimde sendikamız hukuk bürosu, kendilerine yöneltilen her soruyu cevaplandırdı ve sahadan gelen sorular karşısında temsilcilerimizin bilgi sahibi olmalarına yönelik temel eğitim verdi.

İlk günün bir diğer eğitimi ile Sosyal Medya oldu. Dijital Medya Uzmanı Tolga Akkuş tarafından verilen sosyal medya eğitiminde temsilcilerimizin sosyal medya kullanım alışkanlıkları, kurumsal medya kullanımı, sendikal dijital ağlar vb. konularında bilgi sahibi oldular.

İkinci Gün Sendikal Temsil ve Örgütlenme Becerileri ile Kişisel Gelişim-Etkili İletişim-İkna Kabiliyeti Anlatıldı

Sendikamızın Afyonkarahisar’da düzenlediği ve Kütahya teşkilatımızın da katıldığı temsilci eğitimlerinin ikinci gününde ise Sendikal Temsil ve Örgütlenme Becerileri eğitimi ÖZSAM Danışma Kurulu Üyesi ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın tarafından verildi.

Temsilcilerimizin çok büyük ilgi gösterdiği eğitimde, bir temsilci olarak işyerlerindeki örgütlenme becerileri ve temsil kabiliyetleri örneklerle ve interaktif olarak anlatıldı.

İkinci gün eğitimlerinin bir diğer ayağı olan Kişisel Gelişim-Etkili İletişim ve İkna Kabiliyeti eğitimleri de Sendikamız Genel Koordinatörü ve Genel Başkan Danışmanı-İletişim Uzmanı Sultan Kara tarafından verildi.

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği iletişim eğitiminde çeşitli canlandırmalar yapıldı, örneklerle kriz yönetimi, problem çözme vb. konular anlatıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetlerde Çalışan Temsilcilerimiz Uzmanlarımızla Bir Araya Geldi

Eğitim faaliyetleri kapsamında her iki ildeki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı işyerlerinde görev yapan temsilcilerimiz, ÖZSAM Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın ve yine ÖZSAM Sosyal Hizmetler Birimi Danışma Kurulu Üyesi Dr. Özcan Kars ile bir araya geldi.

Sosyal hizmetlerde yaşanan sıkıntıların çözümü konusunda akademik politikaların belirlenmesi amacıyla yapılan istişare toplantısında, temsilcilerimiz aracılığı ile sahanın nabzı tutuldu.

Şube Başkan ve Yöneticilerine Yerel ve Ulusal Basınla İlişkiler ve Halkla İlişkiler Yönetimi Eğitimi Verildi

Afyonkarahisar ve Kütahya Şube Başkan ve Başkan Yardımcılarının katıldığı bir diğer eğitim ise ulusal ve yerel basın ile ilişkiler ve halkla ilişkilerin yönetimi eğitimi oldu.

Sendikamız Başkan Danışmanı ve Basın Müşaviri Sultan Kara tarafından verilen eğitimde, illerin basınla ilişkileri, özel gün ve faaliyetlerin basınla ilişkilendirilmesi vb konularda eğitim verildi.

Eğitim Sertifika Töreni Yapıldı

Sendikamız ve Akademik Üst Kurulumuz ÖZSAM tarafından düzenlenen 1. Dönem İşyeri Temsilci Eğitimi Programımız yapılan sertifika töreni ile sona erdi.

Genel Başkan Devlet Sert’in sertifika dağıtımı öncesi yapmış olduğu kapanış konuşması temsilcilerimizin yoğun ilgi ve teşekkürleri ile ayakta alkışlandı.

Program sertifika dağıtımı sonrası çektirilen aile fotoğrafı ile sona erdi.