Sendikamızın Gücünü ve Sesini Uluslararası Alana Taşıyan İmzalar Atıldı

Sendikamız 3. Olağan Genel Kurulu’na katılan 14 ülke ile ikili iş birliği anlaşması imzalandı.

14 ülkeden gelen 40’ın üzerinde sendikacı ile iki ülke arasında sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini ilgilendiren eğitim, tecrübe aktarımı, toplumsal ve uluslararası alanda işbirliği niteliğini taşıyan anlaşmalar Konfederasyon Genel Başkanımız Mahmut Arslan ve Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı bir törenle imzalandı.

Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Bosna Hersek, Cezayir, Fas, Filistin, Kazakistan, Lübnan, Kuzey Makedonya, Nijerya, Senegal, Somali, Ukrayna ile imzalanan anlaşma töreninde konuşan Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, “Sendikamız Öz Sağlık İş, sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda 2014 yılında kurulmuş, henüz 7 yaşında olan genç bir sendikadır.

İşkolumuzda 13 sendika bulunmasına rağmen Sendikamız çok kısa bir sürede 200 bin üye sayısı ile kendi işkolunun lider sendikası Türkiye’nin ise 3. Büyük sendikası konumuna yükselmiştir” dedi.

Başkan Sert, “Türkiye’nin 81 ilinde örgütlü olan sendikamız; 56 Şube, 22 İl Başkanlığı, 2 Bölge Başkanlığı (Karadeniz ve Güneydoğu)  ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Sendikamız bağlı olduğumuz HAK-İŞ Konfederasyonu’nun Hizmet İş Sendikamızdan sonra en büyük 2. Sendikası durumundadır” dediği konuşmasında şu görüşlere yer verdi:

Uluslararası ilişkiler

“Klasik sendikal anlayışın ötesinde, evrensel sendikal normlarla hareket eden sendikamız, bu manada hem küresel sendikal üst birlikler hem de kendi hizmet kolumuzun farklı ülkelerde faaliyet gösteren sendika ve yapılarıyla diyalog halindedir.

Bu manada  -EPSU, PSI için üyelik başvurularımızı yapmış bulunmaktayız. Sendikamız ayrıca Dünya İslam Sağlık Birliği kurucu üyesidir ve birliğin çalışmalarını kendi milli çizgimiz dahilinde desteklemektedir.

Kurulduğu günden beri uluslararası sendikal ve sivil toplum örgütleri ile işbirliği halinde olan Sendikamız daha önce de Kuveyt ve Sudanlı sendikalar ile ikili işbirliği anlaşması yapmış bir sendikadır. Bugün de aramızda bulunan kardeş ve dost ülkelerimizin sendikaları ile anlaşmalar imzalamaktan da son derece mutluyuz.

Sendikamız ve Konfederasyonumuz HAK-İŞ ilkeleri doğrultusunda kurmuş olduğumuz bu uluslararası ilişkilerle ve attığımız bu imzalarla; iki ülke arasında sendikal paylaşım, tecrübe aktarımı, karşılıklı ziyaretler, eğitim iş birlikleri, toplumsal ve küresel olaylar karşısında dayanışma ve benzeri ilişkilerin geliştirilmesini arzu etmekteyiz.”

KONFEDERASYON BAŞKANI ARSLAN:

“SENDİKAMIZ ÖZ SAĞLIK-İŞ’İN SİZLERLE BİRLİKTE YOLCULUĞA ÇIKMA HEDEFİ BİZLER İÇİN ÇOK KIYMETLİ

İmza töreninden önce kürsüye gelerek değerlendirmelerde bulunan HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Öz Sağlık-İş Sendikası’nın çalışmalarının ve hedeflerinin kendileri için kıymetli olduğunu söyledi.

Arslan konuşmasında şunları söyledi:

“Konfederasyonumuz HAK-İŞ 21 iş kolu sendikası 81 il başkanlığı 250’nin üzerinde şube başkanlığı 750.000 civarı üyesi ile Türkiye’nin en büyük işçi konfederasyonlarından bir tanesidir. HAK-İŞ aynı zamanda uluslararası sendikal hareketin güçlü bir aktörü, uluslararası örgütlerde aktif ve oyun kurucu etkileyici rol üstlenen bir örgüttür.

Bu konfederasyonun en güçlü sendikalarından bir tanesi hem sayısal anlamda hem de etkinlik anlamında hem de kamuoyuna verdiği hizmetler anlamında Öz Sağlık-İş Sendikamız bizim için önemli ve güçlü sendikalarımızın başında gelmektedir. Öz Sağlık-İş Sendikamız genç yaşına rağmen iş kolumuzdaki en büyük sendikadır. Sağlık iş kolunun en büyük sendikasıdır. Dolayısıyla Türkiye’deki sağlık emekçilerini en geniş şekilde temsil yetkisine sahiptir.

Sendikamızın yeni hedeflerini son derece önemli buluyorum. Sizlerle biraz sonra imzalanacak olan ikili iş birliği anlaşmaları ile konfederasyonumuzun bünyesindeki sendikalarımızın uluslararası alanda iş birliklerini geliştirmelerini sağlayacağız.

Sadece bu iş birliği anlaşmalarına imza atmakla kalmayacağız. Bunları faaliyete dönüştüreceğiz. Sendikalar arasındaki ilişkileri geliştirip iş birliği üzerinde yürüyeceğiz projeler gerçekleştireceğiz. Bu projelerde iki ülke arasındaki ilişkilere katkı ve destek vereceğiz emekçilerin uluslararası dayanışmasına ciddi şekilde katkı vereceğiz.

Kendi sendikamızın ve muhatap sendikamızın tecrübelerini birleştireceğiz ve hem ülkelerimiz için hem ülkelerimizin sendikaları için hem de bütün insanlık için hayırlı ve güzel faaliyetler yapacağız.

HAK-İŞ’in Türkiye’deki bütün Konfederasyonlardan daha farklı önemli bir özelliği var. Proje yapan ve bu projeleriyle de hemen hemen toplumsal her konuya, her soruna parmak basan, bununla ilgili ortaya koyacağı çözümleri olan, bu çözümleri hayata geçirme konusunda ciddi şekilde çalışan bir özel yönümüz var. O nedenle buradaki sendikalarımızla bu ikili iş birliği anlaşmalarımızı uluslararası yeni projelerin gerçekleşmesi ve bu projelerle yeni hedeflere yürüme konusunda iddialıyız.

Biz sendikal hareketin dünyadaki küreselleşmenin önümüze koyduğu gerçekler neoliberal dalganın bize dayattığı gerçekler ve bütün bunlara karşın sendikaların mücadele etmek zorunda kaldığı çok sayıda sorunlarla mücadele etmek için yeni bir anlayışa ihtiyacımız var.

Türkiye’nin özellikle sağlık iş kolundaki başarısını pandemiyle nasıl mücadele ettiğimizi pandemiye karşı mücadelemizdeki başarılarımızı yine sendikalarımızdan dinleyeceksiniz.

Türkiye bütün zorluklarına rağmen COVİD-19 salgınına karşı hem hastane alt yapısıyla hem ortaya koyduğu çözümlerle hem aşı çalışmalarıyla dünyada 6 ülkeden birisiyiz. Kendi aşısını üretme başarısını gösteren ülkelerden. Dolayısıyla hem kendi aşımızı üretme hem mücadeledeki aşı ihtiyacının karşılanması hem testlerin zamanında hızlı bir şekilde yapılması hem hastane altyapılarımızla yoğun bakım ünitelerinde sağlık anlamındaki tedavilerdeki başarımız Türkiye’nin bu konuda da örnek bir ülke olduğunun somut bir göstergesidir. İşte bütün bunlarla bu ülkenin sendikalarımızı konfederasyonumuzun tecrübelerini sizlerle paylaşacağız. İyi ki geldiniz iyi ki davetimize icabet ettiniz. İyi ki buradasınız.”

İMZALAR ATILDI

40’a yakın yabancı  sendikacı ve  STK mensubunun katıldığı törende Genel Başkan Devlet Sert ve yabancı delegasyon ile ikili işbirliği anlaşmalarına imza atıldı.