Lübnan CGL Konfederasyonu ve Sağlık Çalışanları Sendikası’ndan Sendikamıza Ziyaret

İKİLİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Lübnan Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CGTL) Başkanı Bechara El-Asmar ve Yönetim Kurulu üyeleri Sendikamızı ziyaret ederek Genel Başkan Devlet Sert ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz ile bir araya geldi, Lübnan Sağlık Çalışanları Sendikası ile ikili iş birliği anlaşması imzalandı.

Programa Genel Başkanımız Devlet Sert’in yanı sıra Genel Başkan Yardımcılarımız Mustafa  Özüpek, Süleyman Doğan ve Tuba Gülpembelioğlu da katıldı.

Lübnan Heyetinde ise Lübnan Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CGTL) Başkanı Bechara El-Asmar, Genel Sekreter ve  Sağlık Çalışanları Sendikası Başkanı Saadeddıne Hamıdı Sakr, Başkan Yardımcısı ve Tarım Sendikası Başkanı Hassan Fakıh, Başkan Yardımcısı Elektrik ve  Su Çalışanları Federasyonu Başkanı Charbel Saleh, Mali Sekreter ve Havacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Alı Taher Yassıne yer aldı.

“LÜBNAN’DA YAŞANAN SIKINTILARDAN BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ, HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Lübnan heyetini kabulde konuşan Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, Lübnan’da son yıllarda yaşanan siyasi, ekonomik ve toplumsal sıkıntılardan ve yansımalarından duyulan üzüntüyü belirtirken, Lübnanlı sağlık çalışanları ve sendikaları ile her türlü  işbirliğine hazır  olduklarını ifade etti.

Sert sözlerini şöyle sürdürdü:

“Lübnan’da gerek savaş ve sonrasında gerekse Beyrut Limanı patlamasıyla kuvvetlenen ekonomik ve siyasi istikrarsızlığın meydana getirmiş olduğu çöküntü bizleri de derinden üzmektedir. Özellikle sağlık sisteminin işlemez hale gelmesi ve bundan sağlık çalışanlarının da büyük ölçüde etkilenmiş olması, ikili iş birliğini ve yardımlaşmayı zorunlu hale getirmiştir” dedi.

Lübnan Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu ve Yönetim Kurulu  Üyelerini  Sendikamızda  ağırlamış olmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Genel Başkan Devlet Sert, sendikal faaliyetlerimiz hakkında da heyeti bilgilendirdi.

Öz Sağlık İş’in kendi iş kolunda oluşturduğu yeni sendikal anlayış hakkında da bilgi veren Genel Başkan Devlet Sert, akademik sendikal anlayışının gereği olarak uluslararası emek örgütleri ile ikili işbirliğinin geliştirilmesi konusunda yapılan çalışmaları anlattı, iki ülke arasında sağlık ve sosyal hizmet çalınanlarının yetkili sendikası olarak tecrübe aktarımına hazır olduklarını ifade etti.

“SAĞLIK SİSTEMİMİZ ÇÖKTÜ, KALİFİYE SAĞLIK PERSONELİ GÖÇ ETTİ”

Ziyarette konuşan Lübnan Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CGTL) Başkanı Bechara El-Asmar da,  Lübnan da yaşanan ekonomik ve siyasi  istikrarsızlığın başta sağlık, elektrik ve  gaz sektörü olmak üzere tüm sektörleri etkilediğini ve  işlemez hale getirdiğini söyledi.  Asmar konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Öz Sağlık İş Sendikası’nın kuruluşundan sonra kısa bir zamanda böyle büyük ve güçlü bir sendika haline gelmesinden büyük memnuniyet duyduk. Sizleri çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyoruz. Biliyorsunuz Lübnan çok zor bir süreçten geçiyor. Şu an sağlık sektörü çökmüş, hizmet veremez hale gelmiştir.  Biz bir zamanlar  Ortadoğu’nun Hastanesi  sıfatına sahip, çok güçlü sağlık kuruluşlarının ve sağlık çalışanlarının sahibiydik.  Ne yazık ki ekonomik ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle şu an sağlık kuruluşlarımız hasta bakamıyor, halkımız devlet hastanelerinden hizmet alamıyor. Ülkede çok ciddi ilaç ve sıhhi malzeme sıkıntısı yaşanıyor.

Sendikanızla ikili iş birliği konusunda çalışmalar yapmak istiyoruz.  Amacımız kendi sektör çalışanlarımızın bir nebze olsun memnuniyetini sağlamak, çünkü sektörlerimizi ayağa kaldıramazsak, ülke kalkınmamızı da ayağa kaldıramayız” dedi.

“LÜBNANLI SAĞLIK ÇALIŞANLARI OLARAK SALGINLA MÜCADELEDE ÇOK ZORLANIYORUZ”

Lübnan Sağlık Çalışanları Sendikası Başkanı ve Konfederasyon Genel Başkan Yardımcısı Saadeddıne Hamıdı Sakr da yaptığı konuşmada, Lübnan’da sağlık çalışanlarının statülerinin  Türkiye’deki  gibi işçi ve devlet memuru olarak ayrıldığını, sendikaların da buna göre şekillendiğini söyledi.

Pandeminin başından beri ülke olarak mücadelede çok büyük zorluklar yaşadıkları ifade eden Sakr, “ Yetişmiş sağlık personeli ülkeyi terk etti.  Şu  an ekonomik çöküntüden dolayı sağlık çalışanları maaş alamıyorlar.  Kurumlar hizmet veremiyor, ilk yardım yapılamıyor.  Lübnanlı sağlık çalışanları olarak desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

Lübnan Heyeti’ndeki diğer sendika başkanları da kendi sektörleri ile ilgili sıkıntıları dile getirdiler. Ülkelerinde günde ancak birkaç saat elektrik ve gaza ulaşımın mümkün olduğunu belirten heyet mensupları, büyük ameliyatların yapılamadığının altını çizdiler.

İKİLİ İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Heyetler arası görüşmenin ardından ikili iş birliği imza törenine geçildi.  Sendikamız adına Genel Başkanımız Devlet Sert’in imzaladığı işbirliği anlaşmasına Lübnan Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CGTL) Başkanı Bechara El-Asmar ile  Sağlık Çalışanları Sendikası  Başkanı Saadeddıne Hamıdı Sakr imza attılar.

Lübnanlı sendikacılar  Öz Sağlık İş Sendikası’nı incelemelerde bulunmak ve sağlık ve sosyal hizmet çalınanlarının sıkıntılarını yerinde görmek amacıyla ülkelerine davet ettiler.

Program heyetlerin karşılıklı hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.