Hesap Oluştur

Şifremi Unuttum?

Alt İşveren Tarafından Sağlık ve Sosyal Hizmet İşlerinde ve İşyerlerinde Çalışan İşçilerimize Müjde.

19.8.2017 - 12:35

 

ALT İŞVEREN TARAFINDAN ‘’SAĞLIK ve SOSYAL HİZMET’’ İŞLERİNDE VE İŞYERLERİNDE ÇALIŞAN İŞÇİLERİMİZE MÜJDE!!

Sendikamız Öz-Sağlık İş üyesi olarak çalışan Sağlık ve Sosyal Hizmet işçilerinden gelen talepler üzerine, Genel Başkanımız Sayın Devlet SERT’in öncülüğünde yürütülen çalışmalar neticesinde, Sağlık ve Sosyal Hizmetlerde çalışan işçilerin (Ambulans şoförleri, Sosyal Hizmet işçileri ve Sağlık İşçileri vb) gece postalarında-vardiyalarında 7,5 saatten fazla çalıştırılamamasına neden olan uygulama sona erdi. 
Sağlık ve Sosyal hizmet işleri ve işyerlerinde Alt işveren tarafından (taşeron) çalıştırılan işçilerimizin - personellerin gece vardiyalarında 7,5 saatten fazla çalışabilmelerinin önü açıldı. 
19.08.2017 Tarihli ve 30159 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte;
 ‘’ Postalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde, 4857 sayılı Kanunun 42 ve 43 üncü maddeleri ile 70 inci maddesinde öngörülen yönetmelikte belirtilen haller dışında işçilerin gece postalarında 7,5 saatten çok çalıştırılmaları yasaktır. Ancak turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde işçinin yazılı onayının alınması şartıyla yedi buçuk saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilir. Bu fıkranın uygulanmasında;
c) Sağlık hizmet yürütülen işler; Sağlık hizmeti sunan ve/veya üreten; gerçek kişiler ile kamu ve özel hukuk tüzel kişilerin işyerinde ve bunların tüzel kişiliği olmayan şubelerinde, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununda tanımlanan sosyal hizmet kuruluşlarında, çalışan işçiler ile bu işyerlerinde alt işveren tarafından çalıştırılan işçileri kapsar“  denilmektedir.

Buna göre; Ambulans şoförü, yaşlı hasta bakım hizmetleri, rehabilitasyon merkezleri, Çocuk bakım evleri ve sağlık hizmetleri yürüten işçilerin yazılı onayı alınmak suretiyle gece vardiyalarında 7,5 saatten fazla çalışabilmelerinin önü açılmış oldu.

Tüm Sağlık ve Sosyal Hizmet işçilerimize hayırlı olmasını diliyoruz.

RESMİ GAZETE

Fotoğraflar

Yorumlar

19.8.2017 20:43:50 Mustafa Çelik

İlk Başta Sendikamızın Bu Başarısını Kutlar Önce Genel Başkanımıza Sonra Emeği Geçen Tüm Çalışanlara Teşekkürlerimi Bir Borç Bilirim. Ambulans Sürücüsü Olarak 12-36 Saatleri Uygulamasında Görev Yapmaktayım İnşallah Sendikamızın Kazandığı Elde Ettiği Bu Başarı Sayesinde Çalışabilecekmiyiz ?

19.8.2017 20:37:53 Mustafa

Sendikamısa sonsuz teşekkürler en büyük isteğimiz 24 saat çalışmaktı ambulans şoförleri olarak inşallah olumlu olur

19.8.2017 20:37:21 Serkan usluoğlu

Öncelikle sendikamız tarafından kazanımimizi canı gönülden kutlar Başarılarınızın devamını dilerim..ambulans sürücüleri olarak çalıştığımız 12 36 sistemin 24 72 sistemine dönüşümü hakkinda ki süreç i sabirsizlik ile bekledigmizi de iletmek isterim..ellerinize sağlik

19.8.2017 16:12:05 Ali

Sorum olacak ilk başta sendikamızın bu başarısıni kutlar emeği geçenlere teşekkür ederim. Ambulans sürücüsü olarak görev yapıyorum 12-36 çalışıyoruz şimdi başarı sayesinde 24 saat çalışabilecek miyiz?

Yorum yazmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Yorumunuz editörümüz tarafından incelendikten sonra sitemizde yayınlanacaktır.

TOP

Alt İşveren Tarafından Sağlık ve Sosyal Hizmet İşlerinde ve İşyerlerinde Çalışan İşçilerimize Müjde.