Hesap Oluştur

Şifremi Unuttum?

Alt İşveren Tarafından Sağlık ve Sosyal Hizmet İşlerinde ve İşyerlerinde Çalışan İşçilerimize Müjde.

19.8.2017 - 12:35

 

ALT İŞVEREN TARAFINDAN ‘’SAĞLIK ve SOSYAL HİZMET’’ İŞLERİNDE VE İŞYERLERİNDE ÇALIŞAN İŞÇİLERİMİZE MÜJDE!!

Sendikamız Öz-Sağlık İş üyesi olarak çalışan Sağlık ve Sosyal Hizmet işçilerinden gelen talepler üzerine, Genel Başkanımız Sayın Devlet SERT’in öncülüğünde yürütülen çalışmalar neticesinde, Sağlık ve Sosyal Hizmetlerde çalışan işçilerin (Ambulans şoförleri, Sosyal Hizmet işçileri ve Sağlık İşçileri vb) gece postalarında-vardiyalarında 7,5 saatten fazla çalıştırılamamasına neden olan uygulama sona erdi. 
Sağlık ve Sosyal hizmet işleri ve işyerlerinde Alt işveren tarafından (taşeron) çalıştırılan işçilerimizin - personellerin gece vardiyalarında 7,5 saatten fazla çalışabilmelerinin önü açıldı. 
19.08.2017 Tarihli ve 30159 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte;
 ‘’ Postalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde, 4857 sayılı Kanunun 42 ve 43 üncü maddeleri ile 70 inci maddesinde öngörülen yönetmelikte belirtilen haller dışında işçilerin gece postalarında 7,5 saatten çok çalıştırılmaları yasaktır. Ancak turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde işçinin yazılı onayının alınması şartıyla yedi buçuk saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilir. Bu fıkranın uygulanmasında;
c) Sağlık hizmet yürütülen işler; Sağlık hizmeti sunan ve/veya üreten; gerçek kişiler ile kamu ve özel hukuk tüzel kişilerin işyerinde ve bunların tüzel kişiliği olmayan şubelerinde, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununda tanımlanan sosyal hizmet kuruluşlarında, çalışan işçiler ile bu işyerlerinde alt işveren tarafından çalıştırılan işçileri kapsar“  denilmektedir.

Buna göre; Ambulans şoförü, yaşlı hasta bakım hizmetleri, rehabilitasyon merkezleri, Çocuk bakım evleri ve sağlık hizmetleri yürüten işçilerin yazılı onayı alınmak suretiyle gece vardiyalarında 7,5 saatten fazla çalışabilmelerinin önü açılmış oldu.

Tüm Sağlık ve Sosyal Hizmet işçilerimize hayırlı olmasını diliyoruz.

RESMİ GAZETE

Fotoğraflar

Yorumlar

20.8.2017 01:39:05 Güler Akar

Sabrettik,inandik ! Şartlarımız iyileştiriliyor ! Biz emekçilerin sesini duyan ve duyurmaya calişan Hakiş Öz Sağlik İş Sendikasi başardi ! Başkanımız Sayın Devlet SERTe ve ekibine tesekkur ediyorum. Yıllardır yasadigimiz tum sıkıntılarımızı sabırla ve inanarak dinlediler bizlere desteklerini esirgemediler. Bu daha baslangic, cok daha güzel seylerin olacagini ümit ediyorum. Biz inandikca birlik oldukca ve en önemlisi işimize sahip ciktikca daha güzel şeylere kapı açılacak.

20.8.2017 00:22:04 Dervis mutlu oksuz

Atilan bu adimdan oturu sendika yonetimi ve emegi gecenlere tesekkur ederim. Ben 112 de ambulans soforuyum 12 36 calismaktayim bu degisiklikle 24 saat calisabilecekmiyiz

20.8.2017 00:20:06 Murat sever

Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Özellikle ambulans şoför lerinin 24 çalışması ekip beraberliği ve verimlilik açısından daha uygun olacağı fikrindeyim takdir büyüklerimizin.

20.8.2017 00:10:22 Adam Kitkes

Ambulans soforuyum. Öncelikle emeği geçenlere Amasya dan teşekkürlerçalışma saatleri değiştiği için özellikle gece.Maaşlara bi yansıma olurmu arti yönde.24 SAAT ICIN NE YAPMALIYIZ SIMDI.

19.8.2017 22:39:58 Enes vargeloglu

Öncelikle sayın başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum 24 nobetimize başlamak için dilekcemizi yazmamız yeterli sanırım anladığım kadarıyla

Yorum yazmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Yorumunuz editörümüz tarafından incelendikten sonra sitemizde yayınlanacaktır.

TOP

Alt İşveren Tarafından Sağlık ve Sosyal Hizmet İşlerinde ve İşyerlerinde Çalışan İşçilerimize Müjde.