Alt İşveren Tarafından Sağlık ve Sosyal Hizmet İşlerinde ve İşyerlerinde Çalışan İşçilerimize Müjde.

19.08.2017 - 12:35

 

ALT İŞVEREN TARAFINDAN ‘’SAĞLIK ve SOSYAL HİZMET’’ İŞLERİNDE VE İŞYERLERİNDE ÇALIŞAN İŞÇİLERİMİZE MÜJDE!!

Sendikamız Öz-Sağlık İş üyesi olarak çalışan Sağlık ve Sosyal Hizmet işçilerinden gelen talepler üzerine, Genel Başkanımız Sayın Devlet SERT’in öncülüğünde yürütülen çalışmalar neticesinde, Sağlık ve Sosyal Hizmetlerde çalışan işçilerin (Ambulans şoförleri, Sosyal Hizmet işçileri ve Sağlık İşçileri vb) gece postalarında-vardiyalarında 7,5 saatten fazla çalıştırılamamasına neden olan uygulama sona erdi. 
Sağlık ve Sosyal hizmet işleri ve işyerlerinde Alt işveren tarafından (taşeron) çalıştırılan işçilerimizin - personellerin gece vardiyalarında 7,5 saatten fazla çalışabilmelerinin önü açıldı. 
19.08.2017 Tarihli ve 30159 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte;
 ‘’ Postalar halinde işçi çalıştırılarak yürütülen işlerde, 4857 sayılı Kanunun 42 ve 43 üncü maddeleri ile 70 inci maddesinde öngörülen yönetmelikte belirtilen haller dışında işçilerin gece postalarında 7,5 saatten çok çalıştırılmaları yasaktır. Ancak turizm, özel güvenlik ve sağlık hizmeti yürütülen işlerde işçinin yazılı onayının alınması şartıyla yedi buçuk saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilir. Bu fıkranın uygulanmasında;
c) Sağlık hizmet yürütülen işler; Sağlık hizmeti sunan ve/veya üreten; gerçek kişiler ile kamu ve özel hukuk tüzel kişilerin işyerinde ve bunların tüzel kişiliği olmayan şubelerinde, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununda tanımlanan sosyal hizmet kuruluşlarında, çalışan işçiler ile bu işyerlerinde alt işveren tarafından çalıştırılan işçileri kapsar“  denilmektedir.

Buna göre; Ambulans şoförü, yaşlı hasta bakım hizmetleri, rehabilitasyon merkezleri, Çocuk bakım evleri ve sağlık hizmetleri yürüten işçilerin yazılı onayı alınmak suretiyle gece vardiyalarında 7,5 saatten fazla çalışabilmelerinin önü açılmış oldu.

Tüm Sağlık ve Sosyal Hizmet işçilerimize hayırlı olmasını diliyoruz.

RESMİ GAZETE

Fotoğraflar

Yorumlar

23.08.2017 06:00:11 Hakan

Sosyal hizmetlerde işçiyim 24.48 şeklinde çalışıyoruz. Bizim için ne gibi bi düzenleme olack. Saatlerimiz degişecek mi? Fazla çalışmalarımızın karşlığını alabilecek miyiz?

20.08.2017 12:46:44 muhammed

Calisanlar adina buyuk bir engel olan bu sorunu cozmekte emegi gecen butun sendika temsilcileri komisyonlari baskanlari ve genel baskanimiza tesekkur ederiz emeginise saglik insallah en kisa zamanda yururluge girer ve calisanlar bu eski uygulamanin yatarmis oldugu sorunlardan kurtulurlar allah ragzi olsun iyi calismalar insallah

20.08.2017 12:03:00 Yusuf yaşa

Öncelikle sayın genel başkanımız ve emeği geçen herkese çook teşekkür ediyorum.Ambulans sürücüsü olarak görev yapmaktayim özellikle ilçelerde 12/36 çalışan arkadaşlar maddi manevi çook büyük sıkıntı yaşamaktayız inşallah 24/72 dönerek bu sıkıntıların son bulmasını temenni ediyorum.herkesten ALLAH RAZI OLSUN teşekkürler.

20.08.2017 11:32:42 Emrah

Allah utandirmaz inşallah emeği geçen herkesten Allah razı olsun çektiğimiz sıkıntılar inşallah son bulacak. Insallah biz ambulans soforleride 24 saat nöbet tutup yol sıkıntılarından ve vermiş olduğumuz fazla yol paralarından kurtuluruz insa llah.

20.08.2017 09:35:17 İsmet karslı

Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bundan sonra 24 saat çalısabilecekmiyiz? Bunun yolu açılmış oluyor mu?

Yorum yazmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Yorumunuz editörümüz tarafından incelendikten sonra sitemizde yayınlanacaktır.

TOP

Alt İşveren Tarafından Sağlık ve Sosyal Hizmet İşlerinde ve İşyerlerinde Çalışan İşçilerimize Müjde.