AİLE BAKANLIĞI STK BULUŞMALARINA KATILDIK

GÜLPEMBELİOĞLU SOSYAL HİZMET ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI DİLE GETİRDİ

 

ÖZ SAĞLIK-İŞ BİLDİRİSİ SONUÇ BİLDİRGESİNDE YER ALDI

 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen Sivil Toplum Buluşmaları toplantısının ilkine, Bakan Derya Yanık başkanlık yaptı. 42 Sivil Toplum Kuruluşunun katıldığı ilk buluşmada Sendikamızı Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Komitesi Başkanı Tuba  Gülpembelioğlu temsil etti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın açılış konuşması ile başlayan toplantıda, katılımcı  STK’lar sunum yaptılar. Toplantı her STK’nın kendi  alanı ile ilgili ODAK ÇALIŞMALARI ile devam etti.

Toplantının sonuç bildirgesinde,  Genel Başkan Yardımcımız  Tuba  Gülpembelioğlu tarafından Platforma sunulan bildiriden de başlıklar yer aldı.

’Kadın’ teması ile gerçekleştirilen buluşmada açılış konuşması yapan Aile ve  Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Bugün amacımız kadınlara yönelik sosyal hizmetler sunan, hak savunuculuğu yapan, faaliyetler yürüten siz değerli sivil toplum temsilcilerimiz ile işbirliğimizi güçlendirmek adına yeni yöntemler belirlemek" ifadelerini kullandı.

 

"Birbirimizin değerlendirmelerini, görüşlerini alıp bunlardan bir sonuç cümlesi çıkarmaya gayret edeceğiz"

STK’ların içerisinden geldiği için STK’ların öneminin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Bakan Yanık, "Sivil toplumun kıymetli temsilcileri, ben de sivil toplumun içerisinden gelen birisi olarak halen birlikte çalıştığımız dostlarımızı burada görmekten duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim. Sivil toplum çalışmaları bizim toplumumuzun, medeniyetimizin hiç yabancısı olmadığı çalışmalardır. Bizler yüzlerce yıllık vakıf kültürü sebebiyle sivil toplum çalışmalarına zaten fazlasıyla aşinayız. Bu anlamda medeniyetimiz bir vakıf medeniyetidir tanımlamasını sıkça duymuşsunuzdur. Gerçekten kamu ve sivil alanın bu kadar doğrudan ve karşılıklı bir araya geldiği, görüşlerini, değerlendirmelerini, katkılarını paylaştığı çalışmaların kamu olarak bizim çalışmalarımıza sağlayacağı katkı tartışmasız. Bu buluşmaları önemsiyoruz. O bakımdan çıkacak sonuçları da önemsiyoruz. Neler yaptık? Neler yapacağız? Bunların da bir anlamda zihinsel çalışmasını beraber yapmak çok önemli. Burada birbirinden çok farklı görüşler, çok farklı değerlendirmeler, yaklaşımlar çıkabilir.

Kadınlara yönelik yapılacak olan çalışmalarda STK’larla bilgi alışverişin süreceğini söyleyen Bakan Yanık, "Odak grup çalışmalarımız süresince yapacağımız istişarelerde sivil toplum kuruluşlarımızın saha tecrübelerine ilişkin değerlendirmelerini dinleyerek fikir alışverişinde bulunacağız” dedi.

 

BAKANLIK EYLEM PLANI VE VİZYON BELGESİ HAZIRLANACAK

4 farklı temada gerçekleştirilecek Sivil Toplum Buluşmalarının sonunda sosyal amaçlı vakıf, dernek ve diğer STK’ların da işbirliğinde Sivil Toplum Vizyon Belgesi ve Eylem Planı oluşturulması hedefleniyor.

Sivil Toplum Vizyon Belgesi, bakanlık tarafından geliştirilecek olan orta ve uzun vadeli stratejileri içerirken; Eylem Planı ile de stratejilerin uygulanmasının izlenmesi, gerekli araştırma, analiz ve değerlendirme çalışmalarının yapılması sağlanacak.

 

GÜLPEMBELİOĞLU SUNUM YAPTI

Sendikamız adına toplantıya katılan Genel Başkan Yardımcımız ve  Kadın Komite Başkanımız Tuba  Gülpembelioğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nda çalışan sosyal hizmet işçilerinin yetkili sendikası olarak yapılmış olan davetten duyulan memnuniyeti ifade ederken,  Sendikamızın  Türkiye’nin en güçlü sivil toplum örgütlerinden birisi  olduğunu dile getirdi.

200 bin üyesi sayısı ile hem ulusal hem uluslararası  alanda sözü  geçen ve yerli-milli sendikacılık yapan Öz Sağlık-İş’in sağlık ve sosyal hizmet işçileri adına gerçekleştirdiği projelerden de söz eden Gülpembelioğlu, 8001 sağlık  işçisi  ile yapılan şiddet araştırmasının  ulusal ve  uluslararası basında  geniş yer aldığını söyledi.

Bakanlık bünyesinde çalışan sosyal hizmet personelinin sorunlarından oluşan  SAHA RAPORU hakkında da bilgi veren Gülpembelioğlu,  Sendika  Kadın Komite Başkanı olarak gerçekleştirilmesi  planlanan kadın ve  aileye yönelik  projelerden de söz etti. Halen devam etmekte olan MOBBİNG Projesi hakkında da açıklamalarda bulunan Gülpembelioğlu, sosyal hizmet sektöründe yaşanan MOBBİNG e yönelik projenin çıktılarının  Aile ve  Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya Yanık’a da iletileceğini vurguladı.

Konuşmasında Öz Sağlık İş Sendikası’nın Türkiye’nin en güçlü STK’larından birisi olduğuna da vurgu yapan Gülpembelioğlu, bu manada hem yurt içinde hem de yurtdışında yapılan sivil toplum faaliyetlerinden söz etti, Afrika kıtasında  sağlık ve sosyal hizmet işçileri adına açılan su kuyularını örnek gösterdi.

Genel Başkan Yardımcımız  Tuba  Gülpembelioğlu, daha sonra  Marmara  Üniversitesi Öğretim Üyeleri gözetiminde gerçekleştirilen ve  Bakanlık temsilcilerinin her bir  STK’yı dikkatle dinleyip değerlendirme yaptığı  ODAK Çalışmalarına da katılarak  Sendikamızın  görüşlerini dile getirdi. Bu görüşler  toplantı sonrasında hazırlanan  sonuç bildirgesinde de yer aldı.

 

TOPLANTIDA PEK ÇOK TEMASLARDA BULUNULDU

 

   

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen toplantı boyunca pek çok temasta bulunan Genel Başkan Yardımcımız Tuba  Gülpembelioğlu, bu manada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Strateji Geliştirme  Başkanı Hasan Basri  Alagöz ve  Kadının Statüsü  Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu ile bir araya gelerek, üyelerimizin sorunlarına ve  çözüm yollarına ilişkin bilgi  alışverişinde bulundu.

 

 

Fotoğraflar

TOP

AİLE BAKANLIĞI STK BULUŞMALARINA KATILDIK