KİLİS ŞUBEMİZİN 1. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI ŞUBE BAŞKANLIĞINA ZAİM ERDOĞAN SEÇİLDİ

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“1 MAYIS’TA ÇİFTE BAYRAM YAŞAYALIM”

Sendikamız Kilis Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda Şube Başkanlığına Zaim Erdoğan seçildi.

Şube yönetimi ise Orhan Durak ve Senem Songül Yıldız’dan oluştu.

Genel Kurula Genel Başkan Devlet Sert, Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş , Genel Başkan Danışmanımız Fadlı Erdem, AK Parti Kilis Milletvekili Adayı Uzm. Dr. Fazıl Arısoy, Milliyetçi Hareket Partisi Kilis İl Başkanı Mustafa Özdemir, Adalet ve Kalkınma Partisi Kilis Merkez İlçesi Başkanı Mehmet Nur Korkmaz, Kilis Ziraat Odası Başkanı sayın İbrahim Kara, Kilis İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Komuta Merkezi Başhekimi Dr. Mehmet Hacıali, Kilis İl Sağlık Müdürlüğü Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı İrfan Küçükoğlu, Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Devlet Hastanesi İdari ve Mali Hizmetler Müdürü  Abdullah Yedilioğlu, Kalite ve Destek Hizmetleri Müdürü Abdulkadir Çelebi, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdüresi  Hatice Özkaptan, Müdür Yardımcıları  Elif Gülgeç, Melek Deniz Ulaş, Havva Yüksek, Suriye Görev Gücü Başkanı Buğra Yıldırım, Başkan Yardımcısı Selim Özkan, Memur Sen Konfederasyonu Kilis İl Başkanı Bekir Şen, HAK-İŞ Kilis İl Başkanı Ekrem Çetin, Sağlık Sen Kilis Şube Başkanı İmam Hüseyin Özcan, Türk Sağlık Sen Kilis Şube Başkanı Fatih Çimen, Kızılay Kilis Şube Başkanı Adnan Erdoğan, Öz Sağlık İş Sendikası Hatay Şube Başkanı  Fehmi Azboy ve yönetim kurulu üyeleri, Öz Sağlık İş Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Görgel ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

DİVAN BAŞKANLIĞINI REMZİ KARATAŞ YAPTI

Açılış konuşmasının ardından Genel Kurulu yönetmek üzere Divan teşekkül etti. Genel Kurulun Divan Başkanlığı’nı sunulan teklif üzerine Genel Başkan Yardımcımız Remzi Karataş yaptı.

GENEL BAŞKAN DEVLET SERT:

“1 MAYIS’TA ÇİFTE BAYRAM YAŞAYALIM”

Sendikamızın Kilis Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Genel Başkan Devlet Sert, 700 bin kamu işçisini ilgilendiren yeni dönem Kamu Çerçeve Protokolünün işçileri tatmin edecek kazanımlarla ve bir an önce imzalanmasını beklediklerini söyledi, Başkan Sert, “ 1 Mayıs’ta çifte bayram yaşayalım” dedi.

Genel Başkan Devlet Sert, özellikle Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde görev yapan 26 binin üzerindeki sosyal hizmet emekçisinin ücretleri noktasında mutlaka ek tedbirlere ihtiyaç bulunduğunu bir kez daha hatırlatarak, “Toplu sözleşme tarihinin farklılığı ve asgari ücret zamları nedeniyle bu kurumda çalışan  sosyal hizmet işçilerinin ücretleri ortalama ücretlerin altında kalmıştır.

Yeni imzalanacak olan KÇP  ile bu  işçilerimize Ocak  2023’ten başlayan bir yürürlük tarihi ya da Ek Protokol yapılması gerekmektedir. Bu konudaki girişimlerimizi, itirazlarımızı ve taleplerimizi sunduk. Müjde bekliyoruz” dedi.

DEPREM ŞEHİTLERİ İÇİN KURAN-I KERİM OKUNDU

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert, depremde vefat eden üyelerimiz ve diğer vatandaşlarımız için okutulan Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından yaptığı  konuşmada şunları söyledi:

“Depremde yitirdiğimiz üyelerimiz ve  50 binin üzerindeki canlarımıza  Cenabı Hak’tan rahmet diliyorum. Sendika  olarak  depremden etkilenen üyelerimizin  yanındayız. İlk andan itibaren yanlarında olduk.  Dün de Osmaniye’de  eşini çocuklarını, tüm ailesini kaybeden üyemiz, temsilcimiz  Emine  Aksu kardeşimi yeniden ziyaret ettim. Acılar çok büyük, onun için sabır diliyoruz, dua ediyoruz. Ama yaşamlarını sürdürmek zorunda kalan kardeşlerimiz üyelerimiz için 210 bin üyeli büyük ailemizin her bir  ferdinin bu kardeşlerimizin yanında koşulsuz yer aldıklarını bilmenizi isterim. Tekrar ülkemizin, milletimizin başı sağ olsun. Rabbim böylesine bir  felaketle bir daha imtihan etmesin bizleri.

“SENDİKAMIZ 15’E YAKIN SENDİKA İÇERİSİNDE LİDER KONUMDA”

210 bine yakın üye sayımızla Türkiye’nin kendi kulvarında birinci, işçi sendikaları arasında ise en büyük üçüncü sendikasıyız. Bu gerçekten büyük başarı.  Teşkilatımıza, tüm arkadaşlarıma içtenlikle teşekkür ederim.

Ama bunun bizi rehavete sürüklemesine de asla izin vermememiz gerekiyor. Gece gündüz sahada işçinin yanında olmalı, derdi ile dertlenmeliyiz.

“KAPSAM DIŞI KALAN İŞÇİLER DE AYRI BİR ÖNCELİĞİMİZİ OLUŞTURUYOR”

Bildiğiniz gibi 1 milyona yakın taşeron işçisinin kadroya geçirilmesi konusunda konfederasyonumuzla birlikte büyük bir mücadeleyi zaferle sonuçlandırdık ancak sayıları 100 bine yaklaşan bir  grup işçimiz maalesef bu haktan yararlanamadı.

Onlarla ilgili olarak ilk günden beri yürüttüğümüz mücadeleyi elden bırakmadık, halen de ısrarla sürdürüyoruz. Seçim öncesi bu arkadaşlarımızla ilgili bir müjde almayı umut ediyoruz.

“SENDİKALAR ARASI REKABET İŞÇİYE HİZMET İÇİN OLMALI”

Sendikalar arası rekabet işçinin kazanımlarının artırılması, yeni haklara kavuşturulması için olmalı

Pandemi döneminde ek ödemeden faydalandırılmayan sağlık ve sosyal hizmet işçilerimiz,  üyelerimiz adına Pandemi ödemesi yaptık. Diğer sendikalar kıyameti kopardılar, yapamazsınız dediler. Mahkemeye verdiler. Ne oldu?  Kazan biz  olduk,  işçimiz, üyemiz oldu. Yürüttükleri tüm algılar boşa çıktı.

Başımızı yastığa koyduğumuz da üyelerimiz için ne yapabiliriz diye düşüneceğiz. Terleyeceğiz, dertleneceğiz. Dert varsa mücadele başarıya ulaşır. Bizim yaptıklarımızı onlar hayal dahi edemez.

“HAK-İŞ AİLESİNE YAKIŞAN BİR GENEL KURUL YAPACAĞIZ”

Ülkemiz HAK-İŞ ile birlikte yerli ve milli sendikal anlayışla tanıştı.  Sayın Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın çabasını, döktüğü  alın terini, işçiye olan yaklaşımlarını hep destekledik, bundan sonra da destekleyeceğiz. Önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz Genel Kurul, inşallah HAK-İŞ ailesine yakışır bir genel kurul olacaktır.  Öz Sağlık-İş olarak biz HAK-İŞ’liyiz. HAK-İŞ davasının birer neferi olarak evellallah kaldığımız yerden devam edeceğiz.

“AKADEMİK SENDİKAL ANLAYIŞIMIZ GÜÇLENEREK DEVAM EDECEK”

Öz Sağlık-İş  9 yaşında ama  90 yıldır yapılamayanları yaparak gücüne güç katan bir sendika. Eski sendikal anlayışları yerle bir eden, akademik sendikal anlayışla yoluna devam eden bir sendika.

ÖZ-SAM adında akademik bağımsızlığı olan bir merkezimiz var. Kendi alanında uzman akademisyenler ve danışmanlarımızdan oluşan Merkezimiz, sendikal ve sosyal konularda hem sendikamıza hem de çalışma hayatına yön veren, tavsiye kararları yayınlayan bir yapı.

Çalıştaylar gerçekleştirdik, çeşitli yayınlarımızı bu merkezimiz aracılığı  ile gerçekleştiriyor, teşkilatımızı sendikal konularda bu merkezimiz vasıtasıyla  eğitimden geçiriyoruz.  Yapıyı daha da güçlendirerek akademik sendikacılık anlayışımızı sürdüreceğiz.

“KOMİTELERİMİZİ GÜÇLENDİREREK YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

Sendikamızın teşkilat yapısının bir diğer ayağı da  oluşturduğumuz  11 komitemizdir. Tüm teşkilatlarımızda kuruluş çalışmaları devam eden komitelerimizi güçlendirerek sendikal yolculuğumuza devam ediyoruz. Arkadaşlarımızı bu komitelerde görev  almaya davet ediyorum.

“ÖZ SAĞLIK-İŞ DÜNYA MARKASI”

Sendika olarak artık bir dünya markasıyız. Uluslararası  ilişkiler ve dünya sendikaları  ile birlikteliğe  önem veriyor, ulusal ve  uluslararası tecrübe  programları ile  ilişkilerimizi kuvvetlendiriyoruz.

Dünya İslam Sağlık Birliği’nin kurucu üyesiyiz. EPSU VE PSI Üyelik başvurusunu yaptık ama içimizdeki Fransızlar engel olmak için şikâyet ettiler. Üye olmamız için engel çıkartmaya çalışıyorlar. Ama ne yaparsanız yapın sendikal değerlerimizi oralara taşımak için çalışmaya devam ediyoruz.

Kilis Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştiriyoruz.  Şube Başkanımız Zaim bey ve yönetimine bugüne kadar gerçekleştirdiği faaliyetler için teşekkür ediyor, yeni döneminde de hayırlı hizmetler diliyorum. Genel Kurulumuz hayırlara vesile olsun”.

AK PARTİ KİLİS MİLLETVEKİLİ ADAYI UZM. DR. FAZIL ARISOY SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI

“Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri işlerinin niteliği gereği büyük fedakârlık gösteren çalışanlardır. Bundan dolayı kendilerine şükranlarımı iletiyorum.

Milli duruş sergileyen, ülkemiz ve bu vatan için hizmet eden tüm sivil toplum kuruluşlarını ve sendikaları içtenlikle destekliyoruz.

Kilis Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça Devlet Hastanesi’nin kuruluş sürecini başından sonu takip ettik, bugün vermiş olduğu hizmetlerin de takipçisiyiz. Personelinden yöneticisine tüm arkadaşlarımızı bu özverili çalışmaları için tebrik ederim.

Sağlık çalışanlarının özlük haklarında son  20 yılda  yapılan iyileştirmeler herkesin şahit olduğu düzenlemelerdir. Bundan sonrası için de elimizden gelen tüm desteği vereceğimden emin olabilirsiniz”

MEMUR SEN KONFEDERASYONU KİLİS İL BAŞKANI BEKİR ŞEN KATITIMCILARA HİTAP ETTİ

“Sendikalaşma tarihi işçi hareketi ile başlamıştır. Biz memurların sendikalaşma sürecinde örnek aldığımız faaliyetler de işçi sendikalarının yapmış oldukları faaliyetler ve geçirdikleri evrelerdir.

Önümüzdeki günlerde 1  Mayıs Emek Bayramı var. Tüm işçi kardeşlerimizin 1 Mayıs Emek Bayramını kutluyor, genel kurulun hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

AK PARTİ KİLİS MERKEZ İLÇE BAŞKANI MEHMET NUR KORKMAZ SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI

“Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını dilerim. Hepinizin yakından bildiği üzere 696 Sayılı KHK ile kadroya geçiş süreci yaşanmıştır. Onun öncesinde bu arkadaşlarımızın taşeron şirketlerde ne koşullarda çalıştığını hepimiz biliyoruz. Şimdi  onurlu bir  şekilde devletin kadrolu  işçileri oldular. Yaşanan bazı sıkıntıları da yine biz çözeceğiz. Bu konuda elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdan emin olabilirsiniz.

Pandemi dönemini yaşadık, peşinden büyük depremi yaşadık, sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının bu  olağanüstü dönemlerde sunmuş oldukları hizmetin asla bir karşılığı olamaz. Sonsuz şükranlarımızı iletiyorum”

SAĞLIK SEN KİLİS ŞUBE BAŞKANI İMAM HÜSEYİN ÖZCAN SALONU SELAMLADI

“Genel Kurulun hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sağlık-Sen ve Öz Sağlık İş ayrı kulvarlarda ancak aynı kurumlarda görev yapan çalışanlardan oluşan kardeş sendikalardır. Sendika demek temsil demektir. İşçinin, memurun çalışanın temsili demektir. Bizler çalışan kardeşlerimizin emek mücadelesi için her şeyi yapmaya hazırız. Her daim sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yanındayız”.

ÖZ SAĞLIK İŞ SENDİKASI KİLİS ŞUBESİ KADIN KOMİTE BAŞKANI KADRİYE POLAT SALONA HİTAP ETTİ

“Öz Sağlık-İş Sendikası Kilis Şube Başkanlığı-Kadın Komitesi olarak hepinizi saygı ile selamlıyorum. Şehrimize hoş geldiniz, bizleri şereflendirdiniz.

Öz Sağlık-İş Sendikamızın ve Genel Başkanımız Devlet Sert beyefendinin Kadın İşçi, Kadın Üye, Sendikacı Kadın Kimliği, Sendikal kadrolarda yönetici kadın Olgularına vermiş oldukları kıymeti, bizler ilimiz Kilis de bizzat yaşayarak müşahede ediyoruz. Bizlere büyük destek veren, kadın çalışan ve kadın üye kimliğimiz ile her daim gurur duyan bir şube başkanına sahibiz. Biz de şube başkanımız ile gurur duyuyor, genel kurulda Kadın Komite Başkanlığı olarak Zaim ERDOĞAN başkanımıza başarılar diliyoruz.

Kadın Komite Başkanlığı olarak, STK’larla olan ilişkileri, üyelerimizin acı-tatlı, hüzünlü-sevinçli günlerini paylaşıyor, yine kadın üyelerimizin kurumlarda yaşamış oldukları sorunları yerinde irdeliyor, Şube Başkanlığımıza aktarıyoruz.

İlimizde özellikle toplumsal olaylarla ilgili ortak yapılan açıklamalarda yerimizi alıyor hem ulusal hem uluslararası sendikal olaylar başta olmak üzere, mağdur ve mazlum milletlerin yarasına merhem olmaya çalışıyor, onların terkedilmiş mahzunluklarına “kadın eli” uzatıyoruz.

Bizler Güçlü Türkiye’nin Güçlü Kadınlarıyız Bizler bu topraklar için, devletimizin bekası ve çocuklarımızın geleceği için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışan Anadolu kadınlarıyız. Sizleri ilimizde ağırlamaktan son derece mutluyuz. Kadın Komite Başkanlığı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Şube başkanımız Zaim ERDOĞAN’ın yanında olduğumuzu belirtiyor, Genel Kurulumuzun hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

ÖZ SAĞLIK İŞ SENDİKASI KİLİS ŞUBE BAŞKANI ZAİM ERDOĞAN SELAMLAMA KONUŞMASI YAPTI

“Şubemizin 1. Olağan Genel Kurulu’na katılımlarınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum. Hoş geldiniz, safalar getirdiniz. 6 Şubat 2023 Pazartesi günü 04:17’de meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Bizler bu güzel vatanın her bir köşesinde halkımızın sağlık hizmetini en iyi şekilde almasına yardımcı olan sağlık işçileriyiz Bizler devletimizin bize emanet ettiği yardıma ihtiyaç duyan yaşlılarımızın, hayatlarını tek başına idam ettiremeyen engelli bireylerimizin, yuva hasreti, anne-baba özlemi çeken, kimsesiz yavrularımızın tutunduğu dal, başını yasladığı sine, tuttuğu eliz.

Biz bu büyük devletin, bu merhametli milletin vicdanı sağlık ve sosyal hizmet işçileriyiz. 200 bin üyeli, İş Kolunun en büyük sendikası Öz Sağlık-İş’in çatısı altında olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Sendikamıza emek veren, bugünlere getiren herkese şükranlarımızı sunuyor, Allah razı olsun diyoruz.

Bizim yolculuğumuz Öz Sağlık-İş Sendikamızın gücüne güç katma yolculuğudur.

Bugün Kilis Şubemizin ilk kongresi, ilk genel kurulu. Bu özel günümüzde elimizi tuttuğunuz, yüreğimizdeki heyecana varlığınızla ortak olduğunuz, ilk kez yaptığımız Kongremizin heyecanını bizimle paylaştığınız için sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Hep birlikte güçlüyüz ve bu gücü arkamıza alarak çalışmaya, hizmet etmeye devam edeceğiz. Saygılarımla, Allah’a emanet olunuz.”

ŞUBE BAŞKANLIĞINA ZAİM ERDOĞAN SEÇİLDİ

Sendikamız Kilis Osmaniye Şubesi’nin 1. Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, daha önce atama ile görev yapan Zaim Erdoğan Şube Başkanı olarak seçildi.

Şube yönetimi ise Orhan Durak ve Senem Songül Yıldız’dan oluştu.