5. AHLAK ŞURASI SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI

Konfederasyonumuz HAK-İŞ ve Türkiye Yazarlar Birliği tarafından Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hatırasına ithafen düzenlenen Beşinci Ahlâk Şûrası, Mehmet Akif Ersoy’un ölüm yıldönümünde Ankara Tâceddin Dergâhı’nda sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla son buldu.

Sonuç bildirgesinin okunması için düzenlenen basın açıklamasına, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Genel Başkan Yardımcıları Dr. Osman Yıldız, Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcımız Süleyman Doğan, Ankara 2 No’lu Şube Başkanımız Yener Öztürk ve konfederasyonumuza bağlı sendikaların genel başkan ve yöneticileri katıldı.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN:

“Samimiyetle Çıktığımız Yolda Başarıya Ulaştık”

Ankara Taceddin Dergahı önünde basın açıklamasında bulunan Arslan, “Türkiye Yazarlar Birliği ve HAK-İŞ Konfederasyonumuz tarafından gerçekleştirdiğimiz bu faaliyet ete kemiğe büründürerek yaptığımız en önemli faaliyetlerimizden biri oldu. Her iki tarafın ortaya koyduğu irade, bu iradenin tecelli ettiği faaliyetlerimiz ve onun sonunda burada bunu taçlandırmak için yaptığımız toplantının tamamına baktığımız zaman samimiyetle çıktığımız yolda başarılı olduğumuzu görüyorum. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, Yazarlar Birliği ile böyle bir etkinliği gerçekleştirmiş olmaktan büyük bir memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.”

“HAK-İŞ Sadece Bir Sendika Değildir”

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, HAK-İŞ Konfederasyonu’nun sadece bir sendika olmadığının, insanlık adına, çalışma hayatı adına nerede bir sorun varsa orada sorunun kaynağını tespit eden, çözümler üreten bir konfederasyon olduğuna dikkat çekti. Arslan, “Ahlâk Şûrası da böyle bir farkındalık oluşturması için birlikte yaptığımız bir etkinlik oldu. Şûra’yı müktesebatımız, tarihi yürüyüşümüz, değerlerimiz ve referanslarımızdan yola çıkarak yeni bir ekonomik sosyal model arayışımızın da önemli bir çalışması olarak görüyoruz. Bu etkinlik bize gerçekten müthiş bir ufuk açmıştır” dedi.

“Mehmet Akif’i Rahmetle Anıyoruz”

İki gün boyunca konunun uzmanı akademisyenler ve katılımcılarla birlikte çok bereketli bir toplantının gerçekleştiğini ifade eden Arslan, “Şûramızda yeni bir model ihtiyacını ortaya koyduk. Bu modeli nasıl şekillendireceğimizi, hangi alanlardan, hangi ilkelerden yola çıkarak bunu temellendireceğimizi konuşma imkanımız oldu. Burada merhum Akif’in ruhaniyetinin de etkisi olduğunu düşünüyorum. Mehmet Akif’i iki gün boyunca bol bol andık ve rahmetle yad ettik. O’nun İstiklal Marşı’nı kaleme aldığı bu dergahta, O’nun huzurunda bu toplantımızı tamamlamış olacağız” dedi.

TYB BAŞKANI ve ANKARA SOSYAL BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF.DR. ARICAN:

“İş Ahlâkı, Çalışma Hayatı ve Safahat”

TYB Başkanı ve Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, 2021 yılının birçok anma etkinliğine tanıklık ettiğini ifade ederek, “2021 yılı hem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından hem de TBMM tarafından İstiklal Marşı ve Mehmet Akif yılı ilan edildi. “İş Ahlâkı, Çalışma Hayatı ve Safahat” temasıyla düzenlediğimiz Şûra’yı ülkemizin en büyük işçi örgütlenmesine sahip HAK-İŞ Konfederasyonumuz ile birlikte yaptık. Sayın Başkanımız Mahmut Arslan böylesi bir faaliyetin gerçekleşmesi konusunda büyük bir irade ortaya koydular” dedi.

TYB ŞEREF BAŞKANI DOĞAN:

“Onlar Yıldız Gibiler”

TYB Şeref Başkanı Dr. Mehmet Doğan, 2021 yılının İstiklal Marşı ve Mehmet Akif yılı olarak ilan edilmesi nedeniyle birçok faaliyeti gerçekleştirme imkanı bulduklarını belirterek, “Bu faaliyetlerde hem Mehmet Akif’i yad ettik, hem İstiklal Marşı’nın milli mutabakat metni olarak öneminin altını çizdik. Büyük şahsiyetleri hatırladık. Onlar yıldız gibiler ve bizler onlarla yönümüzü buluyoruz. Milletimizin yüz yıllık tarihi içerisinde gerçekten mutabakat metni olan İstiklal Marşı’nı genç nesillere tanıtmak için yapılan faaliyetler inşallah amacına ulaşmıştır. Beşinci Ahlâk Şûramız bu faaliyetlerin amacına en uygun olanlarından birisi olarak gerçekleştirildi” diye belirtti.

Program, Ankara Hamamönü’nde bulunan Taceddin Dergahı’nda Türkiye Yazarlar Birliği Genel Sekreteri Muhammed Enes Kala tarafından Şura Sonuç Bildirgesi’nin okumasının ardından son buldu.

Sonuç bilgirgesi

Sonuç Bildirisi İçin Tıklayınız

Bir yanıt yazın